Dodany: 29.01.2014 21:14|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Książka: Notatki z wystawy
Gale Patrick

1 osoba poleca ten tekst.

Co pozostało po Rachel?


Znana niegdyś malarka, której gwiazda ostatnimi czasy nieco przygasła, umiera nagle w swej pracowni na strychu. Do małego domku w kornwalijskim miasteczku powinna teraz zjechać czwórka dzieci, lecz jeden z synów Rachel i Antony’ego zmarł tragicznie, nie dożywszy dorosłości, a córka… któż wie, gdzie się teraz podziewa… Porządkowanie rzeczy pozostałych po zmarłej budzi wspomnienia – a te jakże są odmienne od tego, czego można by się spodziewać po takiej prowincjonalnej rodzinie! Nie tylko dlatego, że bycie mężem lub dzieckiem słynnej artystki to niecodzienne doświadczenie… ale i dlatego, że Rachel przez całe życie zmagała się z dramatem choroby psychicznej. Psychoza dwubiegunowa pod pewnymi względami jest może mniej przerażająca niż schizofrenia, ale i tak wystarczająco dokuczliwa, by pozostawić ślady w psychice bliskich dotkniętej nią osoby.

A okazuje się, że traumatyczne reminiscencje i gen choroby przekazany córce to nie wszystko – Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu!

Wydarzenia, relacjonowane przez narratora zewnętrznego z perspektywy poszczególnych osób dramatu (również tych nieżyjących), przeplatają się pozornie chaotycznie, lecz po dłuższej chwili czytelnik zdaje sobie sprawę, że taka, a nie inna chronologia potrzebna jest dla stopniowego odkrywania tajemnic z przeszłości. Każda odsłona zaczyna się „obrazkiem z wystawy” – opisem z fikcyjnego katalogu ekspozycji prac Rachel i pamiątek po niej – którego treść w jakiś sposób, często ledwie uchwytny, wiąże się z tym, co zostanie opowiedziane. Ta ciekawa technika kompozycyjna, pomysłowa fabuła i dobry styl stawiają „Obrazki z wystawy” ponad przeciętne czytadła; gdyby nie końcowy epizod, który wydaje się wstawiony nie na swoje miejsce i któremu brakuje dostatecznej mocy, by postawić ostatni akcent nad tą bogatą w zaskoczenia opowieścią, dałabym jeszcze wyższą ocenę.



(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1110
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: misiak297 30.01.2014 09:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Znana niegdyś malarka, kt... | dot59Opiekun BiblioNETki
A jak dla mnie ta książka mogłaby być lepsza. Jest poprawna, ale nie zachwycająca. Od tego typu pozycji oczekuję czegoś więcej. A tak - "tylko" 4.
Użytkownik: Marylek 30.01.2014 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: A jak dla mnie ta książka... | misiak297
A czego oczekujesz od tego typu pozycji?
Użytkownik: misiak297 30.01.2014 10:04 napisał(a):
Odpowiedź na: A czego oczekujesz od teg... | Marylek
Bohaterowie wydawali mi się miałcy (chyba poza Rachel), a sama historia - choć oparta na ciekawym koncepcie - szybko uleciała z mej pamięci - a ja uwielbiam tego typu pozycje. Jeśli miałbym na szybko wskazać mistrzowskie tytuły w tej kategorii to napisałbym: "Dom na krańcu świata" i "Z ciała i z duszy" Cunninghama, "Droga do szczęścia" Yatesa, "Cudze dzieci" Trollope. "Dom w Kornwalii" tego autora też wypada znacznie lepiej niż "Notatki z wystawy".
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: