Dodany: 19.08.2013 17:53|Autor: ketyow

Tomasz Kołodziejczak - Kolory sztandarów - opinia

Solidne polityczno-militarne SF. Jako fantastyka socjologiczna nie jest to może ten poziom co u Zajdla, ale jest bardzo dobrze, czasami naprawdę ma się wrażenie, że nie czyta się o innej planecie w dalekiej przyszłości, a o Polsce obecnie. Choć od wydania minęło już trochę lat (1996), to jakoś się wiele nie zmieniło - przykłady sypane w książce, są jak żywcem wyjęte z dzisiejszej polityki.

Jeszcze wyższy poziom trzyma autor jeśli chodzi o pomysły pewnych przyszłościowych rozwiązań: może nie powiedział zbyt wiele nowych słów w temacie (aczkolwiek to jednak nie jest książka najświeższa), ale jego wizje z pewnością nie uległy zestarzeniu, a nawet, w moim przekonaniu, mają w wielu przypadkach spore szanse na realizację w nieco dalszej przyszłości. Wszystko to polane sosem cyberpunkowym, który jest naprawdę smaczny. Język raczej prosty, ani na plus, ani na minus - aczkolwiek nie narzucał tempa, a w tego typu literaturze chyba jednak powinien.

No i niestety, kiedy przychodzi ostateczny rozrachunek: akcja jest za wolna i jest jej za mało. Mnóstwo opisów, które choć ze szczegółami i sensem opowiadają co i jak działa w owym świecie, to jednak spowalniają rozwój akcji. Która niestety też głowy nie urywa, bo fabuła oryginalnością się raczej nie wybija. Nie czułem się zbytnio wciągnięty. Kiedy czytałem, to nie nużyło, ale kiedy zajmowałem się czymś innym, to nie ciągnęło mnie do lektury. Jest to pierwszy tom, zatem nie odpowiada na pytania, które pojawiły się przed czytelnikiem, ale jednocześnie, te pytania nie zostały postawione tak, żebym miał chęć od razu sięgać po kolejny tom, żeby dowiedzieć się co dalej. A zatem - uczucia mieszane. Kierunek jest jak najbardziej dobry - przydałby się jednak ciekawszy pomysł niż tylko walka dobrych ludzi ze złymi ludźmi i ze złymi kosmitami. I choć mamy mnóstwo pomysłów na rozwój i różne kierunki rozwoju postczłowieczeństwa, nie padają pytania o słuszność tych kierunków, ani realne konsekwencje. A jakże ciekawie byłoby się dowiedzieć, jakież myśli kłębią się w scybernetyzowanej sieci mózgów?

Kolory sztandarów (Kołodziejczak Tomasz)
Ocena 4,5/6

Użytkownik: Neelith 20.08.2013 08:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Solidne polityczno-milita... | ketyow
Mam bardzo podobne odczucia i nawet ocenę dałam tę samą. Czytałam książkę ze sporym zaciekawieniem, jednak po skończonej lekturze nasunęło mi się określenie "poprawna". Z pewnością czyta się przyjemnie, może kiedyś sięgnę po kolejne tomy.