Dodany: 22.01.2008 02:50|Autor: Cooss

Czytatnik: ***

Przeczytane: listopad/grudzień 2007

Te dwa miesiące "zlały mi się" w jeden, dlatego też umieszczam jedno zestawienie;)

#Na początek może te mniej przyjemne...;) [Od razu chyba widać, czym się zajmuję;]#

1. Miodunka Władysław, "Podstawy leksykologii i leksykografii", PWN, Warszawa 1989.
językoznawstwo

2. Apresjan Jurij D., "Semantyka leksykalna. Synonimiczne środki języka", z rosyjskiego przeł. Zofia Kozłowska i Andrzej Markowski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1980.
[Leksičeskaja semantika. Sinonimičeskie sredstva jazyka, 1974]
językoznawstwo

3. Grzegorczykowa Renata, "Wprowadzenie do semantyki językoznawczej", PWN, Warszawa 1990.
językoznawstwo

4. Kurkowska Halina, Stanisław Skorupka, "Stylistyka polska: zarys", PWN, Warszawa 1959.
językoznawstwo

5. Bartmiński Jerzy (red.), Encyklopedia Kultury Polskiej XX Wieku 2 - "Współczesny język polski", Wiedza o Kulturze, Wrocław 1993.
encyklopedia, językoznawstwo
fragmenty

6. Bartmiński Jerzy (red.), "Czerwona Seria" Instytutu Filologii Polskiej UMCS 12 - "Językowy obraz świata", Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 1999.
zbiór artykułów, językoznawstwo

7. Derwojedowa Magdalena, Karaś Halina, Kopcińska Dorota (red.), "Zamiast korepetycji. Język polski: Kompendium", Świat Książki, Warszawa 2005.
kompendium, językoznawstwo
fragmenty

#Po takiej dawce wiedzy nie ma nic lepszego na odstresowanie się od dobrego "morderstwa";)#

8. Durbridge Francis, "Ten drugi", z angielskiego przeł. Violetta Dobosz, C&T (seria: Klasyczny Brytyjski Kryminał), Toruń 2005.
["The Other Man", 1957]
powieść, kryminał

9. MacLean Alistar, MacNeill Alistar, "Nocna Straż", z angielskiego przeł. Andrzej Horodeński, Pegasus, Warszawa 1991.
["Night Watch", 1989]
inny polski tytuł: "Straż nocna"
powieść, kryminał
powieść na podstawie szkicu autora, zredagowana po jego śmierci

10. Gardner Erle Stanley, Perry Mason 32 - "Sprawa samotnej dziedziczki", z angielskiego przeł. Anna Kloczkowska, Wydawnictwo Dolnośląskie (Seria z Krukiem), Wrocław 2007.
["The Case of Lonely Heires", 1948]
powieść, kryminał

11. Cheyney Peter, Slim Callaghan 9 - "Rodzinny poker", z angielskiego przeł. Danuta Kozicka, Da Capo (seria: Crime Classic), Warszawa 1993.
["Uneasy Terms", 1946]
powieść, kryminał

12. Peters Ellis, Kroniki Brata Cadfaela 15 - "Spowiedź brata Haluina", z angielskiego przeł. Marek Michowski,Zysk i S-ka, Poznań 2007.
["The Confession of Brother Haluin", 1988]

{A na deser Królowa Kryminałów!!!:)}

13. Christie Agatha, Panna Jane Marple 2 - "Trzynaście zagadek", z angielskiego przeł. Maria Weiss, Wydawnictwo Dolnośląskie (Seria z Krukiem), Wrocław 2000.
["The Thirteen Problems", 1932; inny tytuł angielski: "The Tuesday Club Murders"]
opowiadania, kryminał

14. Christie Agatha, Herkules Poirot 25 - "Niedziela na wsi", z angielskiego przeł. Jolanta Bartosik, Wydawnictwo Dolnośląskie (Seria z Krukiem), Wrocław 2001.
["The Hollow", 1946]

#Jak zwykle trochę fantasy#

15. Adams Douglas, Dirk Gently 1 - "Holistyczna Agencja Detyktywistyczna Dirka Gently'ego", z angielskiego przeł. Kinga Dobrowolska, Zysk i S-ka (seria: Kameleon), Poznań 1999.
[Dirk Gently 1 - "Dirk Gently Holistic Detective Agency", 1987]
powieść, fantasy

16. Kay Guy Gavriel, "Lwy Al-Rassanu", z angielskiego przeł. Agnieszka Sylwanowicz, MAG, Warszawa 2006.
["The Lions of Al-Rassan", 1995]

{Cykl "Mistrz Zagadek"}

17. McKillip Patricia A., Mistrz Zagadek 1 - "Mistrz Zagadek z Hed", z angielskiego przeł. Jacek Manicki, MAG (seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia), Warszawa 1999.
["The Riddle-master of Hed", 1976]
powieść, fantasy

18. McKillip Patricia A., Mistrz Zagadek 2 - "Dziedziczka Morza i Ognia", z angielskiego przeł. Jacek Manicki, MAG (seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia), Warszawa 2000.
["Heir of Sea and Fire", 1977]
powieść, fantasy

19. McKillip Patricia A., Mistrz Zagadek 1 - "Harfista na wietrze", z angielskiego przeł. Jacek Manicki, MAG (seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia), Warszawa 2000.
["Harphist in the Wind", 1979]
powieść, fantasy

{Po długiej nieobecności (jakieś dwa lata) wśród książek przeczytanych pojawia się Pratchett... Musiałam sobie od niego odpocząć - "przejadł mi się";) - teraz wraca do menu:)}

20. Pratchett Terry, Świat Dysku 25 - "Prawda", z angielskiego przeł. Piotr W. Cholewa, Prószyński i S-ka, Warszawa 2007.
[Discworld 25 - "The Truth", 1999]
powieść, fantasy

21. Pratchett Terry, Świat Dysku 26 - "Złodziej czasu", z angielskiego przeł. Piotr W. Cholewa, Prószyński i S-ka, Warszawa 2007.
[Discworld 26 - Thief of Time, 2001]
powieść, fantasy

#Książka, którą poleciła mi mama#

22. Terakowska Dorota, "Poczwarka", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007.
powieść, literatura piękna (współczesna polska)

#Moje ulubione opowiadania mistrza krótkiej formy#

23. Keret Etgar, "8% z niczego", z hebrajskiego przeł. Agnieszka Maciejowska, WAB, Warszawa 2006.
[Anibu]
* Ostatnie opowiadanie i koniec
* Druga szansa

Użytkownik: ania0302 26.01.2008 10:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Te dwa miesiące "zlały mi... | Cooss
Jej, tyle książek w dwa miesiące! Na początku Czytatki myślałam, że będzie tylko o języku, ale widzę, że i na inne także się znajduje czas. Jestem pełna podziwu i już, od zaraz, biorę przykład!
Użytkownik: Cooss 30.01.2008 04:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Jej, tyle książek w dwa m... | ania0302
Jak widzę na BiblioNETce, ile książek inni użytkownicy tego portalu czytają książek w ciągu miesiąca, to ja też mam kompleksy, że mało czytam;)
Jeśli chodzi o znajdowanie czasu, to studia polonistyczne nauczyły mnie, że gdy bardzo się chce, to pomimo nawału lektur obowiązkowych (a było ich sporo, oj sporo;), można jednak znaleźć jakąś chwilę lub dwie na inne interesujące książki...

P.S. Widziałam w Twoim opisie, że wybierasz się na studia polonistyczne, także trzymam kciuki za maturę i za to, żebyś się na nie dostała:D (przyszłej polonistce polecam stronę z materiałami: http://chomikuj.pl/Polonistyka).
Użytkownik: ania0302 30.01.2008 18:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak widzę na BiblioNETce,... | Cooss
Dzięki, kciuki na pewno się przydadzą!!!Ciekawa jestem, jak to będzie. I czy mi tez uda sie znaleźć chwilę czasu na inne książki:)
Użytkownik: Cooss 30.01.2008 18:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, kciuki na pewno s... | ania0302
Podejrzewam, że czasami będziesz bardzo zadowolona z tych studiów (pozwolą Ci odkryć wiele, wiele ciekawych książek:), a czasami będziesz miała ochotę je rzucić (dużo książek, które Cię "zmęczą", a Ty i tak będziesz musiała je "zmęczyć;). U mnie to było tak, że taką odskocznią od mniej przyjemnych lektur obowiązkowych były... inne książki;) Zarówno te z "kanonu", jak i z poza niego:)
Życzę Ci, żebyś skończyła te studia zadowolona, że je wybrałaś i żebyś zawsze mogła znaleźć czas na książki, które Cię interesują, a nie tylko na te, które musisz przeczytać:)
Użytkownik: ania0302 30.01.2008 23:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Podejrzewam, że czasami b... | Cooss
Oj, właśnie takich "męczących" książek się boję. Szukałam spisu lektur, a znalazłam w nim dużo opracowań powieści omawianych już w liceum bądź ksiązki o epokach. Były też takie, które zainteresowały mnie, np. "Nędznicy" Wiktora Hugo. Przeczytałam te powieść około 3 tygodnie temu, płakałam jak bóbr...;)Byłoby miło omawiać takie książki.
Nie wiem, czy będę mogła znależć czas na czytanie innych, teraz w klasie maturalnej pochłonęłam jednak kilka spoza kanonu, ale teraz robię sobie przerwę (niestety), na rzecz interpretacji wierszy, uczenia się historii i języka;)
Dziękuję za życzenia i cóż, pozostaje mi życzyć tylko tego samego!
Użytkownik: Cooss 31.01.2008 09:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj, właśnie takich "... | ania0302
Dziękuję:D
Naprawdę warto przeczytać trochę książek ze spisu lektur zanim się pójdzie na te studia, bardzo się to przydaje:) Później można z czystym sumieniem czytać sobie inne rzeczy;)