Dodany: 15.04.2013 17:26|Autor: Oallo

Ogólne> Matury

Problem ze zrozumieniem tematu maturalnego




Witam :)

Mam problem z dokładnym zrozumieniem swojego tematu maturalnego.

Funkcje motywu śmierci w literaturze średniowiecza. Temat śmierci jest dla mnie bardzo ciekawy jednak nie do końca rozumiem co oznacza Funkcja motywu. Z początku wydawało się to proste jednak kiedy wysłałem początek swojej pracy do sprawdzenia mojej pani od j. polskiego okazało się że piszę nie na temat. Utwory z których korzystałem do tej pory to "Legenda o św. Aleksym" i "Pieśń o Rolandzie". Według mnie funkcja ma powiedzieć w jakim celu pojawił się ten motyw śmierci, jednak nie do końca wiem jak to napisać. Prosiłbym o jakieś naprowadzenie. :)
Wyświetleń: 1832
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Szat. 15.04.2013 18:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam :) Mam probl... | Oallo
Powiedz nam może, co takiego napisałeś, będzie nam łatwiej napisać, co jest nie tak ;) Na moje oko sama "Legenda o św. Aleksym" i "Pieśń o Rolandzie" to po prostu utworu, które nie pokazują jeszcze całego "spectrum" związanego z tym motywem. Myślę, że warto byłoby sięgnąć chociażby np. do "Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią", bo tam pojawia się bardzo charakterystyczny dla średniowiecza (zwłaszcza w takim "szkolnym" spojrzeniu ;) ) motyw danse macabre.

Pisząc, że "funkcja ma powiedzieć w jakim celu pojawił się ten motyw", masz rację, ale rzecz, jak sądzę, w tym, jak rozumiesz to pytanie "po co?" ;) Warto na pewno wspomnieć, jaką rolę ten motyw odgrywa w samym utworze, a jak się ma do epoki (czyli np. czy spełnia jakieś główne założenia ideologiczne, jak się wpisuje w ówczesną filozofię, kulturę itd.), dlaczego śmierć jest w ogóle pokazana - czy jest tylko elementem fabuły, czy może na niej opiera się treść utworu, czy ten motyw ma być np. "apelem" do odbiorców, czy raczej "wyznaniem" swojego punktu widzenia itd.

Wybacz, że tak nieskładnie i może nie bardzo pomocnie, ale to to, co pierwsze mi przyszło do głowy ;) Jako zeszłoroczna maturzystka myślę sobie, że na maturach ustnych ważne jest to, żeby powiedzieć o tym, co ważne, charakterystyczne, takie właśnie "szkolne", a jednocześnie umieć w tym zauważyć jakieś związki, wyjść trochę poza lekcję polskiego, pokazać, że potrafi się samemu dojść do jakichś fajnych wniosków ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 17.04.2013 15:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam :) Mam probl... | Oallo
Nie bardzo mam czas, a może i brak mi kompetencji, aby się wypowiedzieć szerzej, ale uważam, że pomocne może być sięgnięcie do tych pozycji (szczególnie do pierwszej):
Człowiek i śmierć (Ariès Philippe)
Jak powstało piekło: Śmierć i zadośćuczynienie w świecie starożytnym oraz początkach chrześcijaństwa (Bernstein Alan E.)
Śmierć w cywilizacji Zachodu: Od roku 1300 po współczesność (Vovelle Michel)
Śmierć w obrzędach, zwyczajach i wierzeniach ludu polskiego (Biegeleisen Henryk)
Użytkownik: anna-sakowicz 19.04.2013 21:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam :) Mam probl... | Oallo
Zgadzam się z pierwszą wypowiedzią. Musisz zastanowić się nad rolą, jaką pełniła śmierć w średniowieczu. Zwróć uwagę też na podręczniki umierania, dobra jest również oprócz "Rozmowy..." "Skarga umierającego". Zwróć uwagę również na kontekst kulturowy, na wszechobecność śmierci, cmentarze przy kościołach, w centrum. Dzisiaj śmierć jest zupełnie zmedykalizowana, zupełnie inaczej niż w wiekach średnich. Czy śmierć miała tylko wystraszyć, czy pocieszyć ubogiego w systemie feudalnym?, czy być przepustką w zaświaty? itp. Trudno faktycznie doardzać, nie znając tego, co juz napisałaś.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: