Dodany: 16.11.2007 08:02|Autor: Meszuge

Na hrabiowsko-żydowskim dworze


Czy faktycznie w każdym człowieku tkwi ziarno szaleństwa? Jeśli nawet nie, to nie ulega wątpliwości, że mamy niesamowity talent do komplikowania sobie życia…

Żydowski kupiec Kalman zostaje dzierżawcą majątku hrabiego Jampolskiego, zesłanego na Syberię po upadku powstania styczniowego. Po hrabim słuch ginie, a Kalman podejmuje bardzo dobrą „politycznie” decyzję – zezwala na pozostanie we dworze żonie hrabiego, Marii i ich dorastającym dzieciom – Felicji i Lucjanowi. Dzięki temu środowisko patrzy na niego mniej krzywym okiem. Przynajmniej na początku.

Dzięki ciężkiej pracy i niewątpliwemu talentowi do robienia dobrych interesów, Kalman staje się najbogatszym mieszkańcem nie tylko Jampola, ale i dalszej okolicy. Niestety, sielanka nie trwa długo. Jedna z córek Kalmana ucieka z synem Jampolskich, małżeństwo drugiej z lekarzem Azrielem też pozostawia wiele do życzenia, po śmierci żony Kalman wiąże się z Klarą, itd. itp.

„Dwór” to znakomity obraz popowstaniowego miasteczka oraz narastającego antysemityzmu tamtych czasów. Jest jednocześnie cudowną analizą psychiki ludzkiej i jej zadziwiających czasem meandrów.

Dalsze losy Lucjana i Felicji odnaleźć można na kartach „Spuścizny”.

Na zakończenie jedna tylko uwaga. „Dwór”, zwłaszcza na początku, w zaskakujący sposób przypominał mi książki Remarque’a. O ile Remarque rozpaczliwie stara się przekonać czytelnika, że nie wszyscy Niemcy są zbrodniarzami i oprawcami, Singer we „Dworze” udowadnia wręcz, że majątki Żydów to efekt solidnej, uczciwej, ciężkiej, pełnej wyrzeczeń pracy, no i przecież Kalman to taki ludzki pan…


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 11075
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: Harey 17.11.2007 20:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy faktycznie w każdym c... | Meszuge
Z przyjemnością przeczytałam jeszcze raz o "Dworze" Singera, tym bardziej, że tak bardzo podobała mi się ta powieść, że po jej lekturze, długo żadna książka nie mogła mnie tak pochłonąć.
Użytkownik: Meszuge 17.11.2007 20:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Z przyjemnością przeczyta... | Harey
Myślę, że kiedyś jeszcze wrócę do... dworu. :-)
Użytkownik: shiva77 23.03.2008 22:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Myślę, że kiedyś jeszcze ... | Meszuge
"Dwór" i "Spuścizna" to dwie książki które odnalazłam mając 30 lat. Szukałam czegoś takiego...ale wcześniej nikt jakoś nie mógł mi nic polecić. Moja ś.p. babka rocznik 1908 służyła kiedyś u Żydów. Po II WŚ nie mogła przez wiele lat pogodzić się z tym co się z nimi stało...Opowiadała mi wiele razy jak to było...Teraz nagle natykam się na Singera...czarowna lektura, żal że "to se ne wrati", mania poszukiwawcza trwa...Pochłonęłam już Singera...Co jeszcze?? Mam po angielsku książkę "Konin", co jeszcze po Polsku? Help.
Użytkownik: Meszuge 24.03.2008 06:32 napisał(a):
Odpowiedź na: "Dwór" i "... | shiva77
Oczywiście Amoz Oz: "Opowieść o miłości i mroku", "Dotknij wiatru dotknij wody" i inne.
Użytkownik: Sophie7 24.03.2008 14:48 napisał(a):
Odpowiedź na: "Dwór" i "... | shiva77
"Żal" - Hanny Krall, dodałabym jeszcze książki Henryka Grynberga - w szczególności "Memorbuch",Idy Fink, Agaty Tuszyńskiej - "Rodzinną historię lęku" i dużo innych.Jednak Singer jest wyjątkowy, jedyny i nigdzie nie znalazłam takich klimatów,które w sposób tak dosadny, barwny i realistyczny przedstawiałyby życie codzienne polskich Żydów
Użytkownik: tartaruga 11.09.2010 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: "Dwór" i "... | shiva77
Może jeszcze Austeria Stgryjkowskiego, świetna książka.
Użytkownik: Cleo 09.02.2009 01:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy faktycznie w każdym c... | Meszuge
Twoja recenzja zachecila mnie do przeczytania ksiazki. Czytalam inne dziela tego autora ale tej ksiazki nie znam. Bardzo lubie Singera i z pewnoscia "Dwor" i "Spuscizna" (bo to ciag dalszy) spodobaja mi sie.

Musze jeszcze sprostowac cos, co napisales w ostatnim akapicie: Remarque nie staral sie przekonac czytelnika, ze nie wszyscy Niemcy sa zbrodniarzami - on pisal ksiazki antywojenne. W 1931 roku opuscil Niemcy a 1933 roku nazisci zabronili wydawac jego ksiazki.
Użytkownik: niebieski ptak 09.02.2009 01:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Twoja recenzja zachecila ... | Cleo
Czemu nie używasz polskich znaków?
Użytkownik: Cleo 09.02.2009 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Czemu nie używasz polskic... | niebieski ptak
Poniewaz ich nie mam.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: