Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Dwór

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,95 ; książkę oceniło 415 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): krupag
  • Uwagi i dodatkowe informacje:

    Przekład na polski z tłumaczenia angielskiego: "The Manor"

  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Na hrabiowsko-żydowskim dworze

Czy faktycznie w każdym człowieku tkwi ziarno szaleństwa? Jeśli nawet nie, to nie ulega wątpliwości, że mamy niesamowity talent do komplikowania sobie życia… Żydowski kupiec Kalman zostaje dzierżawcą majątku hrabiego Jampolskiego, zesłanego na Syberię po upadku powstania styczniowego. Po hrabim słuch ginie, a Kalman podejmuje bardzo dobrą „politycznie” decyzję – zezwala na pozostanie we dworze żonie hrabiego, Marii i ich dorastającym dzieciom – Felicji i Lucjanowi. Dzięki temu środowisko patr...

czytaj całość »

data dodania: 2007-11-16, autor: Meszuge, komentarzy: 9

Tytuł tekstu: Przekrocz próg tego dworu...

Hrabia Władysław Jampolski po upadku powstania styczniowego został zesłany na Syberię. Carskie władze zarządziły konfiskatę jego majątku. Kupiec żydowski Kalman wystosował do urzędników pismo z propozycją wydzierżawienia majątku hrabiego. Uzyskał zgodę i tym sposobem stał się nowym panem na hrabiowskich włościach. W dworku pozostała za zgodą Kalmana żona hrabiego Maria Jampolska z dorastającymi dziećmi – Felicją i Lucjanem. Jak potoczą się losy tych dwóch rodzin, czy ich ścieżki skrzyżują się ...

czytaj całość »

data dodania: 2007-10-16, autor: Harey, komentarzy: 2

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Tam, gdzie kończy się "Lalka" Prusa, zaczyna się "Dwór" Singera.

Jedna z najlepiej ocenianych przez czytelników książek Isaaca Bashevisa Singera. Klasyczna powieść noblisty wreszcie doczekała się nowego wydania, by ponownie zachwycić odbiorców.


Kiedy Kalmanowi Jakobiemu – przedsiębiorczemu, ale równocześnie niezwykle religijnemu Żydowi – udaje się wreszcie osiągnąć sukces ekonomiczny, wszystko zaczyna zmierzać w dobrym kierunku. Dzięki rozważnym decyzjom zyskuje poważanie w oczach miejscowej ludności, a status materialny pozwala mu na znalezienie odpowiednich kandydatów na mężów dla swoich córek. Prawdziwe problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy jedna z nich postanawia uciec, plamiąc tym samym honor całego rodu.


Wraz z klęską powstania styczniowego w Polsce dochodzi do silnych przemian społecznych. Coraz większe wpływy zyskują Żydzi. "Dwór" to opowieść nie tylko o ludziach wyznania mojżeszowego, ale także o problemach charakterystycznych dla epoki. Bohaterowie muszą się opowiedzieć po stronie tradycji i wiary lub zmian i postępu. Ta decyzja zaważy nie tylko na ich życiu, ale również na życiu osób z nimi spokrewnionych.

[Wydawnictwo Literackie, 2016]

czytaj całość »

data dodania: 2016-04-05, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku