Dodany: 12.01.2013 18:34|Autor:

Książka: Kwestia Finklera
Jacobson Howard
Notę wprowadził(a): ilia

Powieść zabawna i porywająca - nieprzewidywalna historia o przynależności i wykluczeniu.

Julian Treslove i Sam Finkler są starymi przyjaciółmi, którzy niedawno owdowieli. Razem z Liborem Sevcikiem, honorowym członkiem "klubu wdowców", spędzają słodko-gorzkie wieczory wypełnione sentymentalnymi wspomnieniami o utraconych miłościach. Do czasu, gdy pewnej nocy Treslove zostaje zaatakowany. Przez kobietę! I do tego kubkiem! Czy był to akt antysemityzmu? Nagle jego poczucie tego, kim jest, jak jest postrzegany i w co wierzy, ulega nieodwracalnej zmianie.

"Brawurowa mieszanka żydowskiego dowcipu i refleksji na temat tożsamości we współczesnym świecie".
"New York Times"

"Doskonale napisana powieść - wzruszająca tam, gdzie trzeba, a zarazem dowcipna tam, gdzie można".
"Publishers Weekly"

"Powieść pełna humoru, ciepła, inteligencji i zrozumienia dla ludzkiej słabości".
"Observer"

Howard Jacobson - brytyjski pisarz, krytyk i felietonista. Jest laureatem Nagrody Bollinger Everyman Wodehouse przyznawanej najlepszym powieściom komicznym oraz Nagrody Bookera.

[Świat Książki, 2011]

Użytkownik: matis 29.11.2013 10:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieść zabawna i porywaj... | ilia
Ależ się zawiodłem, ani to śmieszne, ani odkrywcze, ani wciągające. Odpuściłem książkę na 300 stronie, a to mi się chyba jeszcze nie zdarzyło - bo to jednak zawsze było szkoda tych 300. Opasła pozycja, chyba wyłącznie dla pasjonatów tematyki współczesno-żydowskiej - długa: 500 stron debaty na temat sensu i istoty bycia Żydem w XXI wieku, czy można być Żydem, nie będąc Żydem i dlaczego, i w jaki sposób, i na odwrót, czy można przestać nim być i dlaczego, i w jaki sposób - w nosie to mam! Jak sobie pomyślę, o zmarnowanym czasie, to mam ochotę kląć! Nie zrozumcie mnie źle - absolutnie nie mam nic przeciw Żydom, tak samo by mnie męczyły gorzkie rozliczenia węgiersko-węgierskie, albo, powiedzmy, szwedzko-szwedzkie, badające istotę szwedzkości i nie pozostawiające w fabule miejsca na nic innego - już polsko-polskich nie trawię.

Co ciekawe, autor, jak się zdaje, dochodzi do tego samego wniosku, co nasi rodzimi antysemici (Żyd zawsze zostanie Żydem). A to, że ta książka dostała Bookera to jest, wybaczcie, spisek.