Dodany: 03.01.2013 08:58|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Jaka powina być powieść sensacyjna?

Tej nocy skończyłem czytać "Niewiernych" i od razu zadałem sobie powyższe pytanie. Nabrało on jeszcze większego sensu, kiedy zobaczyłem oceny wystawione przez czytelników. Wydało mi się, że te siedemnaście osób nie w pełni doceniło tę, moim zdaniem solidnie przygotowaną powieść sensacyjną.
Nie jestem wiernym czytelnikiem tego gatunku, niemniej od czasu do czasu lubię sięgnąć po książkę, która przenosi mnie w świat inny niż codzienność, a jednak nie traci kontaktu z rzeczywistością, którą znam. Ponadto powieść taka powinna mieć wartką akcję, a jej bohaterowie nie powinni być ludźmi o nadnaturalnych możliwościach. Nie powinny się również pojawiać w niej postaci znikąd, jacyś niejaśni "interwenci", którzy pomagają autorowi osiągnąć rozwiązanie.
Severski spełnia moje oczekiwania. Może niekiedy drażnić dosyć długimi dygresjami, niemniej mają one swoje uzasadnienie. Błyszczy też erudycją, jak chodzi o znajomość islamu, co z kolei może niektórych drażnić, a zwłaszcza specjalistów. Czytelnik powinien wiedzieć, o co chodzi w tej religii - pewnie nie da się tego głodu wiedzy zlikwidować w powieści pisanej w innym celu, niemniej nie ma co liczyć na to, by zanim sięgnie po tę lekturę, czytelnik przebił się przez opasłe, napisane trudnym językiem tomy o historii i podziałach w tej największej religii monoteistycznej.
Jestem przekonany, że mamy wreszcie swoją powieść sensacyjną i to bardzo dobrą. A wy?
Użytkownik: TOMASZ KAMIŃSKI 03.01.2013 14:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Tej nocy skończyłem czyta... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Fajne są prawdy i żelazne zasady pracy agenta: - s.441, 15 wiersz od góry; - s 499, 12 wiersz od góry
o polskim polityku : s 471 , 1 wiersz od góry
Wcześniejszych' złotych myśli" nie zaznaczałem, ale jest ich dużo.
Autora zboczenie zwodowe to długie opisy trasy dojścia do celu ;))
oraz szczególowe opisy strojów (prawie jak w Harlekinie) , na szczęście nie rozwlekłe.
Książka zaczyna się normalnie. Ale mam zastrzeżenie -jest GABARYTOWO ZA DUŻA!!! w podrózy zajmuje 1/2 walizki, a przed snem nie-do-udźwignięcia, jak mi spadła na pysk TO SEN ULECIAŁ!! Może autorowi o to chodziło! - Nie śpij durniu z moją książką!
Użytkownik: Alele 04.01.2013 10:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Fajne są prawdy i żelazne... | TOMASZ KAMIŃSKI
Panie Tomaszu, bardzo mnie Pan rozbawił swoim komentarzem :) Dzięki :)
Użytkownik: Anakha 03.01.2013 14:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Tej nocy skończyłem czyta... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Ja również. Severski to jest dokładnie to, czego mi brakowało w polskiej literaturze. Szkoda tylko, że "Niewierni" nie dorównują "Nielegalnym". No ale przy takiej poprzeczce? Tak czy siak "Nieśmiertelnych" na pewno kupię :)
Użytkownik: Vysotsky 04.01.2013 15:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Tej nocy skończyłem czyta... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Dla mnie bomba, choć ostatnio zdecydowaniem numerem jeden został Wyrok Mariusza Zielke. Trochę inna gałąź gatunku, ale waga tematu - bezcenna.
Użytkownik: Nemrod 05.02.2013 22:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Tej nocy skończyłem czyta... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Osobiście od powieści sensacyjnej nie wymagam niczego więcej niż to, co zafundował nam Severski. Wartka akcja, ciekawe i nieszablonowe postacie (Jagan!), do tego znana, lokalna sceneria. Aż chce się czytać. Dodam, że według mnie autor od czasu poprzedniej książki zdecydowanie się rozwinął. Niewiernych oceniam o pół oczka wyżej niż Nielegalnych (czyli aż na 5,5!). Oby tak dalej! Być może trzecia część przygód Wolskiego to będzie prawdziwy majstersztyk. Osobiście radził bym autorowi poprawić nieco dialogi oraz motyw romansu bohaterów, ale to już czepianie się.

Nie specjalnie znam się na tym gatunku więc proszę o wskazanie polskiej książki zahaczającej o podobną tematykę, która od powieści Severskiego jest według Was lepsza. Chętnie przeczytam.