Dodany: 21.09.2012 10:50|Autor:

Książka: Obce dziecko
Hollinghurst Alan
Notę wprowadził(a): groza

nota wydawcy


„Obce dziecko”, ostatnia powieść Alana Hollinghursta, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy angielskich
Napisana z rozmachem epicka saga
Wydarzenie literackie 2011 roku i książka nominowana do Nagrody Bookera


Rzecz dzieje się w latach 1913-2008. Autor po mistrzowsku opisał zmieniający się w ciągu stulecia sposób odczuwania świata, a jednocześnie, na przykładzie dwóch rodzin, Valance'ów i Sawle'ów, pokazał, że w ludzkiej pamięci zawsze udaje się przechować coś paradoksalnie niezmiennego. Wizyta Cecila Valance'a i powstały z tej okazji poemat na zawsze zwiąże go z rodziną przyjaciela z Cambridge.

Fascynujący świat angielskich wyższych sfer po mistrzowsku opisany w powieści trwa do dziś. I choć posiadłości ziemskie podupadają, a nawet zmieniają swoje przeznaczenia, to duch dawnego świata jest wciąż żywy i obecny. Powieść Alana Hollonghursta jest wspaniała, język oryginalny i dowcipny, a dialogi pełne życia.

Alan Hollinghurst został uznany przez brytyjskich księgarzy za autora roku 2011. Bestseller ukaże się w blisko 20 językach. Książka otrzymała entuzjastyczne recenzje w prasie, tv i radiowych programach poświęconych literaturze. Przez wiele miesięcy gościła w czołówce list bestsellerów.


Alan Hollinghurst (ur. 1954 roku w miasteczku Stroud w angielskim hrabstwie Gloucestershire) studiował literaturę angielską, pracował wiele lat jako nauczyciel akademicki i recenzent w prasie literackiej. Debiutował jako poeta, by zostać w końcu powieściopisarzem, i to zauważonym od razu, gdy w 1988 roku ukazała się jego pierwsza powieść „The Swimming-Pool Library” (wyd. polskie pt. „Klub Koryncki”).

Napisał kilka powieści, w tym „Linię piękna” nagrodzoną Bookerem i wydaną przez Muzę w 2005 roku. Jest laureatem nagród literackich: Somerset Maugham Award, James Tait Black Memorial Prize, Booker Prize. Mieszka w Londynie.

[Muza, 2012]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1861
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: hburdon 12.10.2012 15:07 napisał(a):
Odpowiedź na: „Obce dziecko”, ostatnia ... | groza
Jacek Dehnel:

"Obce dziecko" Hollinghursta: potęga (złego) przekładu

Wybitna powieść Alana Hollinghursta wreszcie po polsku. Ale w fatalnym przekładzie. Polski wydawca zachował się jak restaurator, który kupuje pierwszorzędną polędwicę, a następnie przyprawia ją spleśniałą śmietaną i solą do posypywania ulic.

http://wyborcza.pl/1,75475,12633873,_Obce_dziecko_​_Hollinghursta__potega__zlego__przekladu.html
Użytkownik: Marylek 12.10.2012 15:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Jacek Dehnel: "Obce dz... | hburdon
Ha! Właśnie przed chwilą to przeczytałam. :)
Użytkownik: misiak297 12.10.2012 15:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ha! Właśnie przed chwilą ... | Marylek
Ja też przeczytałem książkę. Tłumaczenie faktycznie trochę zgrzyta. A do Dehnela - który wszak sam wybitnym tłumaczem jest - mam ogromne zaufanie:)
Użytkownik: Marylek 12.10.2012 16:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też przeczytałem książ... | misiak297
Nie, nie, ja nie przeczytałam książki, tylko ten podlinkowany artykuł Dehnela. I on mi książkę skutecznie obrzydził. :(
A Ty co o niej sądzisz?
Użytkownik: misiak297 12.10.2012 17:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, nie, ja nie przeczyt... | Marylek
Rzeczywiście, z Dehnelem trudno się nie zgodzić. Tak jak napisałem wyżej - tłumaczenie po prostu zgrzyta, co zmniejsza przyjemność lektury. Natomiast sam pomysł, sposób przedstawienia postaci z pełnym psychologizmem - za to Hollinghurstowi należy się piątka. Ja jednak ostatecznie dałem 4+ - ostatni rozdział jest strasznie (i niepotrzebnie) przegadany.
Użytkownik: hburdon 12.10.2012 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście, z Dehnelem ... | misiak297
Mnie recenzja zachęciła do przeczytania książki, ale raczej w oryginale!
Użytkownik: lord_nevermore 22.04.2014 20:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście, z Dehnelem ... | misiak297
Och, dlaczego naprawdę nikt nie pisze recenzji tych świetnych angielskich książek? W" Gazecie Wyborczej" jakieś nudne teksty na poziomie późnego liceum, na portalach - mnóstwo przegadanych pseudo omówień z Lacanem w tle. Hollinghurst to taki dobry pisarz - bardzo chciałbym przeczytać wreszcie jakąś solidną recenzję jego prozy!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: