Dodany: 11.12.2011 22:53|Autor: pomaranczowykot

Ogólne> Matury

Ubiór jako element charakterystyki postaci.


Witam ! Potrzebuję pomocy z moją prezentacją maturalną z języka polskiego, a dokładniej z doborem literatury podmiotu i przedmiotu.
Wybrałam temat : Ubiór jako element charakterystyki postaci. Zaprezentuj problem, odwołując się do kilku wybranych przykładów z literatury i malarstwa lub/i fotografii.
Wstępnie wybrałam kilka książek. Myślałam o "Coco" Sanchez-Andrade Cristina, "Panie Tadeuszu" Mickiewicza - charakterystyka Telimeny i Hrabiego oraz o "Lalce" Prusa - char. Izabeli Łęckiej. Myślałam również o fotografii, mianowicie o zdjęciach Marylin Monroe oraz o jakiejś subkulturze- punk, hipisi czy hipsterzy.. Mam mieszane uczucia co do wybranych przeze mnie książek. I w ogóle nie mam pojęcia co dobrać do literatury przedmiotu.
Proszę pomóżcie!!
Wyświetleń: 15524
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 12.12.2011 07:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam ! Potrzebuję pomocy... | pomaranczowykot
Z "Pana Tadeusza" to wybrałabym raczej dwie postacie będące opozycją w stosunku do siebie, czyli Telimena contra Zosia, Hrabia albo "modnie" wystrojony Asesor contra Sędzia czy Gerwazy (na przykład). Do tego wybrałabym jeszcze coś z pozycji pozalekturowych i z całkiem innej epoki albo w ogóle innego świata (dlaczego nie z literatury dla dzieci? Akurat tam bardzo często strój jest wyjątkowo ważnym elementem charakterystyki postaci - jak w przypadku np. Włóczykija z "Muminków", Luny Lovegood z Harry'ego Pottera, Mary Poppins czy Pana Kleksa. Albo np. z kryminału - Herculesa Poirot czy Sherlocka Holmesa).
A gdybyś jednak wolała z lektur, bo do nich stosunkowo łatwo dobrać jakieś obszerniejsze opracowania, to w przypadku Izabeli wydaje mi się, że akurat ubiór odgrywa stosunkowo małą rolę, i jest opisywany dość ogólnikowo. Lepsza byłaby np. Marta Korczyńska z "Nad Niemnem".
Jako reprezentacja sztuk plastycznych zdjęcia Marilyn Monroe mogłyby być, teraz ukazał się taki album "Metamorfozy.Marilyn Monroe" Davida Willsa, a jako literaturą przedmiotu mogłabyś się wspomóc którąś z jej biografii (np. "Marilyn" Mailera), gdzie jest ukazany m.in. proces "przerabiania" jej z dziewczyny z przedmieścia na seksbombę za pomocą makijażu i stroju.
Jako pozycje z literatury przedmiotu, mówiące ogólnie o kreowaniu image'u za pomocą ubioru, mogłabyś wykorzystać np. "Historię stroju" Maguelonne Toussaint-Samat, "Tysiąc lat ubioru w Polsce"
Anny Sieradzkiej, "Historię mody" Francois Bouchera, "Słownik mody" Eli i Andrzeja Banachów (która najlepsza, trudno mi powiedzieć, bo żadnej nie czytałam; pierwszą i ostatnią na pewno można dostać w bibliotece - skoro widziałam u siebie na wsi, to chyba w większej miejscowości będzie jeszcze łatwiej).
Użytkownik: Paulina* 17.12.2011 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Moje propozycje (nie wiem... | Paulina*
Nie wiem czy stroje o znaczeniu symbolicznym pasują do tego tematu ale przyszły mi jeszcze do głowy "Czerwone buciki" Andersena.(Ostatnio widziałam mrożącą krew w żyłach ;) ale świetną ilustrację na deviantart.com.)
Użytkownik: Paulina* 12.12.2011 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam ! Potrzebuję pomocy... | pomaranczowykot
Ze strojów znana jest Lady Gaga ;).
Użytkownik: mika_p 24.12.2011 01:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam ! Potrzebuję pomocy... | pomaranczowykot
Dobry byłby Pratchett. "Zbrojni" i Gildia Błaznów. Szczególnie motyw "prawdziwego nosa". Z tym, że tu chodzi bardziej o makijaż, niz strój.
Strój w cyklu o wiedźmach: kolorowe suknie Magrat, czarne plaszcze innych czarownic, obowiązkowy kapelusz.
I w "Piekle pocztowym": złoty strój poczmistrza jako maska, oraz błędna identyfikacja celu ataku na podstawie złotej czapki.
Użytkownik: Szeba 29.12.2011 20:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam ! Potrzebuję pomocy... | pomaranczowykot
Podoba mi się pomysł z przedstawianiem postaci parami w opozycji - to może i ułatwić prezentację, uporządkować ją, i uatrakcyjnić.

Jeśli jednak z tego nie skorzystasz, to zaproponowałabym: z lektur - Papkina z "Zemsty", spoza - Lisbeth z trylogii "Millennium". To charakterystyczne postaci, których osobowość wydaje się wyraźnie przejawiać w zachowaniu, wyglądzie, stroju.
Użytkownik: modem2 07.01.2012 18:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam ! Potrzebuję pomocy... | pomaranczowykot
Nie jestem pewna, ale chyba "Płaszcz" ["Szynel"] Gogola i "Człowiek w futerale" Czechowa.
Użytkownik: modem2 07.01.2012 19:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam ! Potrzebuję pomocy... | pomaranczowykot
Kamizelka, moim zdaniem koniecznie:)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: