Dodany: 06.06.2007 19:20|Autor: bogna

Żywa Biblioteka we Wrocławiu!

W dniach 22-23 czerwca 2007 we Wrocławiu w Mediatece można będzie wypożyczać książki na określony czas, z tą różnicą, że książki to żywi ludzie, a czytelnicy wchodzą z nimi w dialog, książki nie tylko mówią, ale mogą odpowiadać na pytania.

Spotkanie zorganizowane jest w ramach Młodzieżowej Kampanii Rady Europy na rzecz Różnorodności, Praw Człowieka i Uczestnictwa – Każdy inny - wszyscy równi.
Celem Żywej Biblioteki jest zapoznanie się z tematyką praw człowieka, uwrażliwienie młodych ludzi na problemy związane z dyskryminacją i nietolerancją. Rozmowa z przedstawicielami grup narażonych ma wykluczenie społeczne ma pomóc w przełamywaniu stereotypów. Zaproszono do projektu m. in.: instruktora prawa jazdy, Żyda, kontrolera biletów, geja, zakonnicę, bezrobotnego.

Oprócz Żywej Biblioteki w Mediatece odbędą się liczne warsztaty i spotkania, pokazy fotografii i filmów, związane z tematyką praw człowieka i różnorodności kulturowej.

Więcej:
Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa.

Miejsce - Mediateka, Pl. Teatralny 5

PROGRAM

Piątek, 22.06.2007

12.00 – Otwarcie Żywej Biblioteki

• Powitanie
• Prezentacja projektu Żywa Biblioteka, Kampanii “Każdy inny – wszyscy równi” oraz organizacji zaangażowanych w realizację projektu

12.00 – 14.00 Warsztaty z zakresu praw człowieka, uczestnictwa i różnorodności prowadzone przez trenerów Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa

m.in. warsztaty metodami edukacji nieformalnej, quiz na temat międzykulturowości Wrocławia, krótki kurs języka migowego, robienie mandali pokoju, wystawy, prezentacje organizacji pozarządowych

14.00 – 16.00 – Warsztaty kreatywnego pisania – tworzenie plakatów prowadzone przez osoby organizacji Loesje Polska

16.00 – 17.00 - Warsztaty z zakresu praw człowieka, uczestnictwa i różnorodności prowadzone przez trenerów Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa

17.00 – projekcja filmu „Crash” – „Miasto gniewu”

20.00 - Zamknięcie Żywej Biblioteki

Sobota, 23.06.2007

12.00 – otwarcie Żywej Biblioteki

12.00 – 14.00 - warsztaty z zakresu praw człowieka, uczestnictwa i różnorodności prowadzone przez trenerów Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa

14.00 – 15.00 – debata na temat różnorodności kulturowej

15.00 – 18.00 -warsztaty z zakresu praw człowieka, uczestnictwa i różnorodności prowadzone przez trenerów Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa

20.00 – Zamknięcie Żywej Biblioteki i krótkie podsumowanie projektu

[wiadomość nadesłana]

Użytkownik: antecorda 06.06.2007 21:50 napisał(a):
Odpowiedź na: W dniach 22-23 czerwca 20... | bogna
Bez urazy, ale co to ma wspólnego z biblioteką, a w szczególności z książką sensu stricto? Widzę w tym kolejną akcję propagandową, gejowską, proeuropejską, prozakonną, czy jaką tam jeszcze? Z całego programu wynika, że jedynie "Warsztaty kreatywnego pisania" w jakiś sposób nawiązują do szeroko rozumianego czytelnictwa i... nic więcej. Gdzie tu "biblioteka"? Chyba tylko jako adres...?

Widzę, że dziś coraz częściej posługujemy się metaforami, które być może w założeniu mają coś wyjaśniać, ale niezręcznie, nieumiejętnie zastosowane jeszcze bardziej zaciemniają intencje autora/ów.
Użytkownik: Sluchainaya 07.06.2007 10:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Bez urazy, ale co to ma w... | antecorda
Biblioteka nie gromadzi tylko książek, a różnego rodzaju nośniki informacji. W tym dokumenty audiowizualne, w tym zbiory specjalne. Pomysł z potraktowaniem człowieka jako "nośnik informacji" jest bardzo ciekawy i dość nowoczesny. Jedynym niefortunnym określeniem może wydać się określenie człowieka jako książki, jeśli przez książkę rozumiemy dokument w postaci kodeksu.
Myślę, że akcja ta dobrze wpłynie na promocję tej biblioteki. Zresztą jest to jedna z tych bibliotek, które o promocję swoją akurat zadbać potrafią. I potrafią wyjść do ludzi, a nie zamykać się coraz szczelniej w bibliotekarskich stereotypach.
Użytkownik: dorsz 07.06.2007 11:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Bez urazy, ale co to ma w... | antecorda
Myślę, że zapaleni miłośnicy książek mogą być zainteresowani tym, w jaki sposób biblioteki odnajdują się w naszej multimedialnej teraźniejszości. Nam w większości pewnie wystarcza funkcja "iść do biblioteki, pożyczyć książkę", ale jest jeszcze cała otoczka związana z zachęcaniem innych ludzi do czytania książek. Ciekawe jest w jaki sposób można to robić, wykraczając poza literaturę sensu stricto. Nawet jeśli biblioteka jest tu tylko adresem, to być może przy tej okazji uzmysłowi paru osobom istnienie takiego adresu...
Użytkownik: carmaniola 07.06.2007 09:27 napisał(a):
Odpowiedź na: W dniach 22-23 czerwca 20... | bogna
A mnie się taka inicjatywa podoba. Nawet jeśli naprawdę ma niewiele wspólnego z biblioteką. ;p Co prawda, sama czuję się nieco za ekhm... dojrzała na takie eksperymenty ale wydaje mi się, że dla młodych ludzi taka forma nauki tolerancji może być atrakcyjna. Cel szczytny więc niech się nazywa jak chce. ;-)