Dodany: 14.07.2011 22:41|Autor: Literadar

"Nie myśl, że książki znikną"


Dyskusja o przyszłości książek w świecie nowych mediów nie ustaje. Nabrała ona rumieńców zwłaszcza po pojawieniu się na rynku e-czytników, które miały całkowicie zrewolucjonizować proces czytania tzw. e-booków (zagadnieniu temu autorka niniejszej recenzji poświęciła obszerny raport w pierwszym numerze "Literadaru" – przyp. red.). Nic dziwnego, że o opinię prosi się ekspertów związanych ze światem książki oraz wybitnych intelektualistów. Jednym z głosów w dyskusji jest "Nie myśl, że książki znikną" – zapis rozmowy między Jean-Claudem Carrièrem i Umbertem Eco.

Carrière, francuski scenarzysta, pisarz, dramaturg, znany ze współpracy z Luisem Buñuelem (autor m.in. scenariuszy "Dziennika panny służącej", "Piękności dnia", "Dyskretnego uroku burżuazji" czy "Mrocznego przedmiotu pożądania"), podobnie jak Eco (którego przedstawiać chyba nie trzeba), jest słynnym miłośnikiem książek i wielkim bibliofilem. Czytelnik otrzymuje więc w postaci książki dyskusję prawdziwych znawców, jednych z największych intelektualistów naszych czasów.

Dyskusja owa dotyczy oczywiście książek – ich przyszłości, procesu czytania, współistnienia z innymi nośnikami. Wbrew temu, czego można by się spodziewać po bibliofilach, gromadzących ogromne zbiory, obaj autorzy nie są tradycjonalistami fanatycznie przywiązanymi do papierowej formy książek, a w ich wywodach widać ogromną dawkę optymizmu. O przyszłość książki nie martwią się wcale, zaznaczając, że jest ona w swojej postaci tak uniwersalna, że nie sposób jej udoskonalić. Nie obawiają się również o konkurencję, jaką dla książek stanowić miałby Internet – Eco powraca tu do tezy, którą swego czasu stawiał w eseju "Nowe środki masowego przekazu a przyszłość książki": sieć nie przenosi człowieka w świat cywilizacji obrazkowej – wręcz przeciwnie, jeśli człowiek kiedykolwiek opuścił galaktykę Gutenberga, to wraca do niej właśnie dzięki Internetowi, który jest w przeważającej większości tekstowy, a tym samym zmusza nas do czytania. (...)

Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym "Literadar":


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1814
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Sluchainaya 18.07.2011 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Dyskusja o przyszłości ks... | Literadar
Koniecznie muszę się zapoznać z tą pozycją :).
Użytkownik: margines 18.07.2011 10:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Dyskusja o przyszłości ks... | Literadar
Ja bezapelacyjnie też, no... muszę i już;]!
A dopiero co jedna książka wyskoczyła mi ze schowka (albo raczej wskoczyła na inną półkę, "zamówienia do wypożyczenia")!

No i jak tu cieszyć się ze zwalniającego się miejsca w schowku, no jak? :P
(ale chyba o wiele bardziej cieszy zapełnianie schowka:)).
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: