Dodany: 06.07.2011 14:06|Autor: indygo21

Książki i okolice> Książki w szczególe> Dym (Konopnicka Maria)

Da kogo przeznaczone są takie książki? (dla kogo z dorosłych , bo zakładam że to dla nich książka)

Zacznę od tego, że książka mi się nie podoba.
Przeczytałam ja ostatnio specjalnie po raz drugi przed wstawieniem mojej oceny. dziś nie podoba mi się tak samo jak dziesięć lat temu (albo i więcej,nie pamiętam kiedy była to moja lektura szkolna).
Chciałabym zrozumieć czym broni się ta książka, co wnosi w świat młodego człowieka że stała się lekturą.
Czy chodzi o to, że wykształca wrażliwość na krzywdę ludzi?
według mnie przesłanie książki jest takie: Klasa robotnicza żyje w biedzie, pracuje b. ciężko, ryzykując życiem codziennie... i właściwie nie wiem. Nie wiem jakie miała nieść przesłanie gdy powstała, jakie może nieść teraz? Nie pamiętam nic z okresu szkolnego na ten temat niestety.

Bo czy trzeba ludziom naprawdę uświadamiać, że np. górnicy giną w kopalniach?
Albo czym jest śmierć ukochanej osoby i jaki niesie za sobą ból?

Nie lubię tej książki, bo nie wnosi/nigdy nie wnosiła w moje życie nic nowego, niczego nie uczy, nie skłania do przemyśleń - są w niej same oczywistości, a czyta się ją niezwykle ciężko.

Więc pytam, co broni tę książkę? dlaczego ją lubicie? wyciskacz łez? - jest wiele lepszych, jak dla mnie równie dobrze można poczytać nekrologi, albo iść do szpitala, bo co jest w tej książce poza nieprzystępnym, suchym opisem czyjegoś, życia, strachu i na koniec bólu. Przepraszam, trochę przesadzam i upraszczam, ale naprawdę nie rozumiem jaka przyjemność płynie z czytania takich historii.

P.S. Od razu odpowiem, nie uważam że książka nie niesie żadnych wartości - ale są to prawdy tak oczywiste i przedstawione tak wprost, że o czym tu mówić.
Wyświetleń: 2007
Użytkownik: nikkiepleasure 06.04.2014 23:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zacznę od tego, że książk... | indygo21
Więc równie dobrze można by sobie odpuścić pisanie o czymkolwiek. Jaka książka według Ciebie niesie jakiekolwiek wartości w takim razie? Nowela jest bardzo dobra pod względem użytych środków stylistycznych. Kiedyś pisarze tak dobrze umieli posłużyć się słowem!
Użytkownik: aleutka 07.04.2014 00:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zacznę od tego, że książk... | indygo21
A dlaczego nie mialaby pisac o gornikach ginacych w kopalni? To co, Germinal tez laduje w smieciach? Nie wspomne juz o tej drugiej opcji, bo to sprawiloby ze do smieci musielibysmy wyrzucic Romea i Julie, Pania Bovary i kilka pomniejszych utworow. Kazdy temat moze byc dobry. Wyjatkowo dziwny argument.

Konopnicka byla tak zwana pisarka zaangazowana, w jej czasach wielu wolalo nie uswiadamiac sobie w jakich warunkach zyja ludzie tzw. nizszej klasy. Od razu mi sie przypomina Anna Potocka, corka Tytusa Dzialynskiego, ktora podczas jednego z przyjec u Radziwillow czy innych Lubomirskich wdala sie w dyskusje z panem domu, jak to wprowadza zmiany i buduje u siebie lepsze budynki dla wloscian, bo jak zobaczyla po raz pierwszy to sie przerazila. Cala rodzina potrafila mieszkac w izbie nie wiekszej od kanapy na ktorej wlasnie siedziala Anna. Radziwill wysmial to jako babska egzaltacje, co Anne niepomiernie wrecz... eee.. zdenerwowalo. Wiec wziela na swiadkow innych gosci, obmierzyla kanape i w swoim czasie udowodnila ze miala racje a zmiany byly konieczne. Wez moze poprawke na czasy w jakich ksiazka powstala i jakim celom miala sluzyc?