Dodany: 17.04.2007 15:54|Autor: dorsz

Finalistki Orange

Nagroda Orange Broadband przyznawana jest w tym roku po raz dwunasty i jest jedyną w Wielkiej Brytanii nagrodą w kategorii prozy pisanej przez kobiety. W ubiegłym roku laureatką była Zadie Smith z powieścią "O pięknie".

W tym roku na ogłoszonej dziś rano liście sześciu finalistek znalazły się:
  • "The Inheritance of Loss" Kiran Desai, która zdobyła tegoroczną nagrodę Man Booker. Akcja umieszczona jest w Himalajach i Nowym Jorku, opowiada o przeżyciach emerytowanego sędziego, którego spokojne życie mąci przybycie osieroconej wnuczki.
  • "Digging to America" znanej w Polsce Anne Tyler opisuje życie dwóch Koreanek urodzonych w Baltimore.
  • "A Concise Chinese-English Dictionary for Lovers" Xiaolu Guo opowiada z kolei o Chince, która wyjeżdża na studia do Londynu i niespodziewanie zakochuje.
  • "Half of a Yellow Sun" Chimamanda Ngozi Adichie, której pierwsza powieść również była na liście finalistów nagrody Orange, dwa lata temu. Tematem drugiej jest wojna domowa w Nigerii lat sześćdziesiątych.
  • "Arlington Park" Rachel Cusk skupia się na troskach brytyjskiej klasy średniej.
  • "The Observations" Jane Harris to jedyny debiut na tej liście. Jest to opowieść o pokojówce w wiejskim domu w Szkocji w latach 1860.

[Za Guardianem]
Użytkownik: Panterka 18.04.2007 13:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagroda Orange Broadband ... | dorsz
Ja bym z chęcią przeczytała ten debiut właśnie...