Dodany: 17.01.2007 17:10|Autor: misiak297

Książki i okolice> Pomoc

Piękna i bestia w "Córce Robrojka" Małgorzaty Musierowicz

Witam! Może pamiętacie, że Arabella Rojek i Przeszczep rozmawiają o innej niż Disneyowska wersji "Pięknej i bestii", ponoć spod pióra madame de Villeneuve. Czy ta książka jest w ogóle dostępna w języku polskim? Czy ktoś wie coś więcej na jej temat? Z góry dziękuję.
Użytkownik: veverica 17.01.2007 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam! Może pamiętacie, ż... | misiak297
Ja nic nie wiem;) Znalazłam w sieci tylko takie coś:
"Pośród rozmaitych wariantów baśni o Pięknej i Bestii najbardziej rozpowszechniona jest opowieść z 1757 roku. Wyszła ona spod pióra francuskiej nauczycielki, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont, która oparła się na nieco wcześniejszej wersji niejakiej Madame de Villeneuve. Oświeceniowa autorka wykorzystała ją do celów dydaktycznych, dostosowując fabułę do potrzeb swych dorastających uczennic, które powinny na jej przykładzie zrozumieć, że „nie uroda i nie dowcip męża dają kobiecie szczęście, lecz szlachetny charakter, prawość i uprzejmość”. "
Polskiego wydania pani Villeneuve nie udało mi się odszukać, natomiast "Piękna i bestia" pani de Beaumont jest wprowadzona do Bnetki:
Piękna i bestia (Leprince de Beaumont Jeanne-Marie)
niestety bez ocen czy komentarzy...