Dodany: 14.09.2010 11:16|Autor:

Książka: Skąd wieje wiatr
Margasińska Maja
Notę wprowadził(a): agnesines

Historia o dojrzewaniu i odnajdywaniu siebie - debiut Mai Margasińskiej.

Alek, młody chłopak z Warszawy, wychodzi po papierosy i znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego tajemnicze zaginięcie bezpowrotnie zmieni życie kilku kobiet: kochającej go nad życie Oli, czekającej na pierwsze dziecko Mileny, samotnej Julii, Leny, o której najwięcej wie jej kot. Niektóre z nich znał, o innych nie wiedział, że istnieją, jeszcze inne - znały jego: spotykały go w swoich snach.

"Skąd wieje wiatr" to oniryczna opowieść, w której splatają się wątki kryminalne, celne obserwacje obyczajowe, poetyckie obrazy i niepokojące wizje. To świat, w którym magiczny realizm łączy się z polską współczesnością, gdzie zaciera się granica między snem a jawą: ulotne myśli nabierają tu realnych kształtów, a to, co namacalne - rozpływa się o świcie.

"Skąd wieje wiatr" to bolesna, piękna książka o dojrzewaniu do życia, do którego mimo wszystko dojrzewać warto.

Maja Margasińska ma 30 lat. Jest absolwentką Akademii Teatralnej. Mieszka na warszawskim Grochowie z mężem, dwójką dzieci i białą kotką egzotyczną. "Skąd wieje wiatr" jest jej pierwszą książką.

[Rebis, 2010]

Użytkownik: epikur 27.09.2014 23:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Historia o dojrzewaniu i ... | agnesines
Ciekawe czy autorka wyda swoją kolejną książkę i w jakiej będzie ona formie. To znaczy i książka, i autorka. Nie za bardzo przepadam za "onirycznym stylem pisania", jednak "Skąd wieje wiatr" jakoś mnie zaciekawiła. Oczywiście, Maja Magasińska jak dla mnie przesadziła z tajemniczością treści i komplikacją formy (taka uroda oniryzmu), jednak nie na tyle, bym nie mógł nie doczytać książki. Plus za fajną umiejętność zręcznego panowania nad słowem i złożenia go w hołdzie zdaniu, no i płynności literackiej. Ogólnie fajny pomysł na książkę, mimo że to nie moja bajka... Znaczy się nie moja powieść. Jeszcze przed lekturą książki spojrzałem na średnią ocen, która oscylowała wokół piątki i ten fakt też na pewno zmobilizował mnie do aktywniejszego czytania. :)