Dodany: 18.07.2006 22:36|Autor: Lalkarz

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

Bitwa o dzieci


Tym razem nie konkurs a raczej prośba o pomoc. Jednakże i tu wasza wiedza czytelnicza będzie liczyć się najbardziej. Razem z grupą zapaleńców i miłośników literatury dla dzieci przygotowujemy projekt serii spotkań właśnie na temat książek dla dzieciaków. I tych małych i tych trochę większych. Przeprowadziliśmy burzę mózgów i spisaliśmy tematy, na które dorośli, czy to pracujący z dziećmi, a więc nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, rodzice czy też literaci i teoretycy literatury oraz wszyscy, którzy mają już co prawda dowód osobisty ale los Kubusia Puchatka nie jest im obojętny, mogliby porozmawiać a nawet się spierać. Cykl spotkań będzie nosił miano „Bitwa o dzieci” bo właśnie o dzieci i książki dla nich będziemy się spierać. Tym razem o dzieciach ale bez dzieci.
Tematów sporo ale to nie wystarczy. Teraz każdy z nas przetrząsa książki i książeczki z obrazkami i bez, szuka odniesień, analogii i generalnie materiału do rozmów. Postanowiliśmy do każdego tematu przygotować listę lektur na bazie których uczestnicy będą mogli przygotować się do dyskusji. Bo niby znamy i postacie i motywy ale przeciętny dorosły bardzo często bazuje raczej na wspomnieniu lektury z dzieciństwa. A nawet w przypadku najbardziej ukochanej książki wiele rzeczy po prostu umyka z pamięci. Potrzebujemy waszej pomocy bo co dwie głowy to nie jedna a co dopiero cały szwadron oczytanych głów. Podsyłajcie nam propozycje, najlepiej z krótkim komentarzem dlaczego taki utwór a nie inny. Gdyby pojawiały się cytaty to już w ogóle będziemy przeszczęśliwi bo, niestety, do wielu pozycji strasznie trudno jest dotrzeć. A nie ma co ukrywać ale literatura dziecięca przez długi czas traktowana była w Polsce po macoszemu i sporo książek nawet przy dużych nakładach teraz jest po prostu nie osiągalna.
Zapraszamy wszystkich do naszej „Bitwy o dzieci”. Dziś pierwszy temat „Potwory, upiory i inne – strach w literaturze dla dzieci” Liczymy na waszą pomoc. Pod uwagę bierzemy zarówno prozę i poezję, sztuki teatralne, komiks oraz wszystko co pod hasłem literatury dla dzieci się kryje. Mamy nadzieję, że ochotników gotowych ruszyć do walki będzie sporo.
Tak więc, do ataku.
lalkarz
Wyświetleń: 4528
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 13
Użytkownik: joanna.syrenka 18.07.2006 22:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem nie konkurs a r... | Lalkarz
Do ataku, i owszem, ale to potem :)
Mam pytanie - gdzie ta grupa zapaleńców i te odczyty? ;)
Użytkownik: Lalkarz 18.07.2006 22:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Do ataku, i owszem, ale t... | joanna.syrenka
W Lublinie, ale dokładnie pod jakim adresem i kiedy będzie wiadomo w połowie września. Damy znać na stronach biblionetki. Pozdrawiam
Użytkownik: Pax 19.07.2006 08:23 napisał(a):
Odpowiedź na: W Lublinie, ale dokładni... | Lalkarz
Ooo, naprawdę? Będę uważnie śledzić ten temat :)
Użytkownik: MELCIA 19.07.2006 15:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem nie konkurs a r... | Lalkarz
Straaaszna Buka... "Muminki" Tove Jansson!
Użytkownik: Dzióbek 19.07.2006 16:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem nie konkurs a r... | Lalkarz
Proponuję temat "Nauka rozrabiania - samodzielność i równouprawnienie dzieci w literaturze".
Książki:
- A. Lindgren "Pippi Pończoszanka"
- J. Podsiadło "Pippi, dziwne dziecko"
- A. Lindgren "Lotta z ulicy Awanturników"
- J. Grabowski "Puch, kot nad koty" (chyba też się nada)

Cytat z Lotty: "Wtedy Lotta spuściła oczy i wymamrotała" - Tamten to ja pocięłam i chcę powiedzieć przepraszam, ale nie mogę. - A jeżeli ja też powiem przepraszam? - spytała mama. - Jeżeli powiem tak: przepraszam cię, Lotto, za wszystkie te razy, kiedy ja byłam niedobra dla ciebie. - Tak, wtedy i ja mogę powiedzieć >>przepraszam<< - odparła Lotta. Zarzuciła mamie ręce na szyję i uścisnęła ją tak mocno, jak tylko potrafiła.
Użytkownik: emczyem 19.07.2006 20:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem nie konkurs a r... | Lalkarz
ja proponuje: "Odgłos jaki wydaje ktoś kto stara się nie wydawać żadnych odgłosów" J.Irvinga ;)
Użytkownik: Anna 46 20.07.2006 09:53 napisał(a):
Odpowiedź na: ja proponuje: "Odgło... | emczyem
Na początek proponuję:

Pogromca potworów i magia strachu - Wojciech Kołyszko
Od wydawcy:
”Polecamy kolejną pozycję z serii książek o uczuciach autorstwa Wojciecha Kołyszki. Tak jak w poprzednich, bajka wraz z "instrukcją obsługi uczucia" pomaga zrozumieć i oswoić – tym razem strach. Opowieść pozwala dziecku utożsamić się z bohaterami, doświadczającymi tego uczucia podczas wędrówki przez Puszczę Straszydeł, a także uczyć się wraz z nimi, jak "nie bać się bać.”

Opowieści z Narni - C. S. Lewis


Gospoda „Pod upiorkiem - S. Pagaczewski
Pełna duchów, upiorów, strzyg, wiedźm i bazyliszków opowieść o przygodach redaktora Eligiusza Rysia i jego siostrzeńca Maćka. Dwaj tajemniczy autostopowicze: Ferdek Diabeł i Strach na Wróble wciągną ich w wir niesamowitych wydarzeń. Burzliwe i często śmieszne przygody, dostarczą wielu emocji młodemu Czytelnikowi i oczywiście skończą się szczęśliwie. Dużą zaletą książki jest to, iż autor wskrzesił w niej świat tradycyjnych polskich baśni, a jest to rzecz warta szczególnej uwagi w czasach, kiedy nasz folklor ubożeje, ulegając naporowi kultury masowej.



Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 20.07.2006 18:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Na początek proponuję: ... | Anna 46
Ojoj...a myślałam, że będę pierwszą, która przypomni tę książkę!
Ale w takim razie zacytuję sobie śliczny wierszyk z niej pochodzący, który stanowi katalog występujących w niej kreaturek:
"Wiedźmy, strachy, duchy, zmory,
widma, strzygi i upiory,
kościotrupy, płanetniki,
dziwożony, okropiki,
czarty chłopskie i szlacheckie,
diabły polskie i weneckie".
Użytkownik: Anna 46 20.07.2006 19:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Ojoj...a myślałam, że będ... | dot59Opiekun BiblioNETki
I "straszliwe zaklęcia" z zeszytu z rosyjskimi słówkami...:-)))
Użytkownik: Panterka 20.07.2006 12:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem nie konkurs a r... | Lalkarz
Taki potwór, co mieszkał w podziemiach zamku w "Przyjacielu wesołego diabła" Makuszyńskiego. Miał straszyć i być zły, ale akurat bohater nie wiedział co to strach.
Ja osobiście najbardziej nie lubiłam czarownicy z "Małej syrenki" Andersena. Taka oślizgła była...
No i rycerz z żelaznym szponem w "Mio mój, Mio" A. Lindgren - porywał dzieci i cień strachu kładł się na tą szczęśliwą krainę. W dodatku nie miał serca i zamieniał dzieci w ptaki. Bardzo sugestywnie napisane.
Użytkownik: aleutka 20.07.2006 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem nie konkurs a r... | Lalkarz
Sa bajki terapeutyczne Molickiej. Wiem, ze jedna byla o strachu przed ciemnoscia. Inne tez sa ciekawe. Stosuje sie je w pracy terapeutycznej z dziecmi.
Użytkownik: aleutka 20.07.2006 12:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem nie konkurs a r... | Lalkarz
I Koralina Gaimana! To wlasciwie taki horror dla dzieci - o dziewczynce ktorej odwaga jest wystawiona na probe - trzeba sie zmierzyc z demonicznym swiatem tuz obok. Naprawde dobre.
Użytkownik: Lalkarz 20.07.2006 16:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem nie konkurs a r... | Lalkarz
Jeśli Gaiman to nie może zabraknąć "Wilków w ścianach", i cała twórczość Roalda Dahl'a.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: