Dodany: 27.03.2006 22:15|Autor:

Książka: Pozycja słońca
Paasonen Ranya
Notę wprowadził(a): cuayatl

Książka opowiada historię miłości dwojga ludzi pochodzących ze skrajnie odmiennych kultur, widzianą oczami ich córki. Przedstawia jej życie między dwiema kulturami i próbę odnalezienia własnej tożsamości, innej niż silne indywidualności rodziców. Pochodzili oni z tak różnych światów, że nie mieli szans na przetrwanie we wspólnym związku. Konkretnym, a jednocześnie wieloznacznym symbolem różnic kulturowych, między którymi żyje dorastająca dziewczyna, jest sposób obierania pomarańczy: inny w Egipcie i inny w Finlandii.

Powieść ma formę poetyckiej, pełnej barw, zapachów oraz dźwięków mozaiki. Na każdym kroku pojawiają się kontrasty i sprzeczności: blask złotych ozdób i biel szpitalnego pokoju, żar pustynnego słońca i chłodna woda jeziora, gorąca miłość i strach przed najbliższym człowiekiem.

Autorka umiejętnie i naturalnie wiąże przeszłość i teraźniejszość, w zapamiętane ze swojego dzieciństwa oraz okresu dojrzewania reakcje i odczucia wplata poszczególne fazy rodzenia się i umierania miłości rodziców.

[Wydawnictwo Dialog, 2005]

Użytkownik: reniferze 30.09.2018 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka opowiada historię... | cuayatl
Dziwna książka. Nie powieść, raczej etiuda. Nie fabuła, bardziej.. strumień wspomnień. Ciężko było mi się przyzwyczaić do tej narracji, ale po kilku dniach od lektury poczułam, że coś we mnie pozostało. Ciekawe doświadczenie.