Dodany: 28.12.2005 20:45|Autor: J_S_P

Książka: Opowieści biblijne
Kosidowski Zenon

2 osoby polecają ten tekst.

Ateizm czy realizm?


Szanowni -

nie będę się za bardzo rozpisywał na temat tej książki, gdyż miałem ją ostatni raz w ręku bodajże w 1998 r., a bardzo chciałbym ją zdobyć.

Niektórzy uważają Kosidowskiego za ateistę i bluźniercę - osobiście, pomimo iż jestem wierzącym katolikiem, postrzegam Kosidowskiego jako człowieka dążącego do prawdy i zrozumienia pewnych niewytłumaczalnych sytuacji np. z Pisma Świętego. Gorąco polecam "Opowieści biblijne" ze względu na staranność w objaśnianiu, w sposób naukowy, zjawisk. Przestrzegam jednak, by lektura ani nie stała się pewnym miernikiem Biblii, ani nie kreowała nowego wizerunku prawd religijnych. Wszak istnieją rzeczy tzw. paranormalne, do których naukowego sposobu rozumienia nawet dążyć nie wolno...

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3732
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: jakozak 06.11.2010 20:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Szanowni - nie będę si... | J_S_P
Jakiego bluźniercę? Właśnie czytam te książkę. Jest bardzo kulturalnie i w bardzo wyważony sposób napisana. Rzeczowo i bez oceniania. Piątka ponownie.
Użytkownik: iks9 25.04.2021 13:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Szanowni - nie będę si... | J_S_P
Właśnie zakończyłem lekturę tej książki i myślę, że obawy o posądzenie przez osoby konserwatywne o bluźnierstwo są zasadne. Wszak początki "narodu wybranego" wcale nie stanowią świetlanego moralnie wzorca dla świata. Przeciwnie - toną wręcz w morzu krwi, masowych zbrodniach, skrajnym rasizmie i innych mało chwalebnych, w świetle dzisiejszych zasad moralnych, zjawisk.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.04.2021 11:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie zakończyłem lektu... | iks9
>w świetle dzisiejszych zasad moralnych

I właśnie tu jest pies pogrzebany - nie ma co siadać do czytania Biblii czy ogólnie pism powstałych przed epoką obecną, jeśli chcemy stosować karygodny prezentyzm. Warto np. dowiedzieć się więcej o tym, że moralność, która była przekazywana w Starym Testamencie, była "lepszą" moralnością (w odniesieniu do swego rodzaju "postępu" w kierunku bardziej humanitarnego postępowania) od moralności ludów niebiblijnych - np. opowieść o Izaaku to wskazanie, by nie składać ofiar z ludzi. W innych miejscach mamy np. nakaz wyrżnięcia wszystkich - ale z wyłączeniem kobiet, dzieci i starców - jest to duży postęp w porównaniu z ówczesnymi standardami, gdzie wyrzynało się w pień całe plemiona. Albo gdy w biblijnym nakazie polecano ojcom nie decydować o życiu dzieci, tylko wpierw przyjść do rady starszych, która dopiero miała władztwo zdecydować, czy przewina dziecka kwalifikuje do uśmiercenia go. Brzmi okrutnie - ale tylko w perspektywie dzisiejszej. Chociaż patrząc na wydarzenia XXw., patrząc na niektóre praktyki współczesnych państw, nawet zachodnich - czasem nadal daleko nie odeszliśmy od paskudych okrucieństw.

Poza tym należy pamiętać, że Biblia nie jest gatunkowo jednorodna - to swoisty kolaż poezji, mitów, opowieści dydaktycznych, ksiąg prawodawczych oraz podań historycznych.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: