Dodany: 2005-05-18 17:14|Autor: kot

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Sobowtór
Maurier Daphne du

1 osoba poleca ten tekst.

Sobowtór czyli kozioł ofiarny


Pewnie marzyliście nieraz o tym, by tak po prostu, z dnia na dzień zostawić wszystko. By wejść w skórę drugiego człowieka i zacząć życie od nowa. Być może mieliście poczucie, że dom i obowiązki osaczają was i eksploatują do granic, albo wręcz przeciwnie – cierpieliście na pustkę i samotność. O tym właśnie jest „Sobowtór”. Pretekst stanowi nieprawdopodobna fabuła – główny bohater spotyka swojego sobowtóra i zostaje niejako przymuszony, by zamienić się z nim rolami. Dalej jest jeszcze bardziej fantastycznie – wraz z zamianą otrzymuje wszystkie dobra swojego alter ego, jego rodzinę i majątek.

Powieść zbudowana jest w ten sposób, że niewiarygodna historia nie razi. Wręcz przeciwnie – wciąga. Wraz z bohaterem zostajemy wrzuceni w sam środek cudzego życia, badamy nieznane otoczenie, poznajemy nowe osoby, rozplątujemy nitki układów i intryg, tropimy rodzinne tajemnice. „Sobowtór” to kawałek prozy w dobrym, „starym” stylu” – wartka akcja, ciekawe opisy i dialogi.

To także opowieść o głębszym znaczeniu. O tym, że nie można uciec od przeszłości, ale warto próbować zmienić teraźniejszość. Że nie zawsze da się zapobiec tragedii i naprawić dawne krzywdy. Że ludzkie uczucia wykraczają poza granice racjonalności, kpią z dobra i zła. Że trudno jest odkupić cudze winy, płacić za cudze błędy, być kozłem ofiarnym – taki jest wszak tytuł oryginału, daleko mniej bajkowy, nieprawdaż?

Przeczytałam gdzieś i kiedyś, że książki Daphne du Maurier „trącą myszką”. To sformułowanie, kiczowate okładki, a nawet nazwisko brzmiące jak napuszony pseudonim autorki romansów (gdy tymczasem mamy do czynienia z najprawdziwszą hrabiną rodem z Kornwalii), to wszystko sprawiło, że omijałam jej książki szerokim łukiem. Teraz wiem, że niesłusznie. Powieści Daphne du Maurier to świetna, wnikliwa psychologicznie proza. „Sobowtór” jest na to najlepszym dowodem.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 4770
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Ofelia1982 2007-11-02 12:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Pewnie marzyliście nieraz... | kot
Książki du Maurier lubię za niepowtarzalny klimat, wnikliwość w tworzeniu portretów psychologicznych i tak ukochany przez Hitchocock'a - suspens.I choc często można natknąć się na stwierdzenie, że powieści Daphne du Maurier "trącą myszką", to od lat niezmiennie bawią kolejne pokolenia ludzi na całym świecie.

"Sobowtór" to powieść o mężczyźnie, który dzięki niebywałemu podobieństwu do przypadkowo spotkanego osobnika zmienia całe swoje życie, wymieniając się z nim rolami. I tak oto z angielskiego nauczyciela uniwesyteckiego staje się hrabią i właścicielem fabryki na francuskiej prowincji. Przed swoją nową rodziną musi udawać kogoś kim nie jest, prowadzić grę i usilnie starać się nie wypaść z roli.

Pomysł powieści jest niebanalny i jest pewnego rodzaju ekstrapolacją rozmyślań każdego z nas:"Co by było gdybym choć przez jeden dzień był kimś innym?". Myślę, że Daphne du Maurier stworzyła ciekawe dzieło o wartkiej akcji i ciekawy potret psychologiczny człowieka, którego życie zmienia się. Na końcu czytelnik sam zadecyduje czy na dobre, czy na złe..
Użytkownik: misiak297 2010-07-01 08:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Pewnie marzyliście nieraz... | kot
Warto na pewno sięgnąć po inną książkę tej autorki - "Rebekę":)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: