Dodany: 31.08.2023 03:05|Autor: kicius777

Książki i okolice> Rozmowa z pisarzem

nie wiem jak wydać książkę, proszę o pomoc


hej, założyłem konto na tym portalu w jednej sprawie. jestem dziewiętnastoletnim amatorskim pisarzem. przez wiele lat sporadycznie układałem wiersze i inne teksty "do szufladki", jednakże w tym samym czasie planowałem stworzyć coś większego. z każdym dniem doskonaliłem koncept książki, którą miałem w planach napisać. chciałem przekazać w niej wszystko co czuję, jednocześnie utrzymując ją ciekawą. niedawno doszedłem do momentu, w którym stwierdziłem, że mam w głowie dokładnie to, czego oczekiwałem. przekułem moje plany w końcowy projekt i jestem z niego bardzo dumny. jedyne czego teraz pragnę to otrzymać fizyczne wydanie mojej książki. posiadam cały tekst w google docs oraz samodzielnie zaprojektowaną okładkę. niestety nie mam wiedzy na temat wydawnictwa, więc nie odnajduję się w tym. nie chciałbym z tego powodu zostać wykorzystany/okradziony przez doświadczonych ludzi, stąd właśnie ten post. bardzo proszę o pomoc, kto ma za sobą przeszłość wydawniczą. dodam jeszcze, że nie chodzi mi o wydanie w celach zarobkowych. jest to super opcja, ale mam świadomość, że do tego jeszcze długa droga. traktuję do bardziej sentymentalnie i chodzi mi o dosłownie kilka sztuk. :D
Wyświetleń: 1257
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 9
Użytkownik: tweety008 31.08.2023 09:06 napisał(a):
Odpowiedź na: hej, założyłem konto na t... | kicius777
A może na początku spróbuj opublikować książkę na Wattpadzie? Będziesz mógł sprawdzić czy wzbudza zainteresowanie potencjalnych czytelników. Jest też szansa, że wydawnictwo samo Cię znajdzie :)
Użytkownik: kicius777 31.08.2023 10:07 napisał(a):
Odpowiedź na: A może na początku spróbu... | tweety008
z wattpadem jest kilka problemów. po pierwsze jest to platforma przesiąknięta drastycznie żenującą treścią, a co za tym idzie, sympatia grupy odbiorców tej platformy nie jest dla mnie żadnym wyznacznikiem jakości. poza tym nie wiem jak wygląda tam kwestia praw autorskich. moja książka według mnie jest naprawdę ambitna, ponieważ porusza ważne dla mnie problemy, a co za tym idzie mam do niej duży sentyment. bardzo bym nie chciał, aby ktoś mógł sobie ją przywłaszczyć i repostować pod swoimi danymi. z resztą tak jak mówiłem, o ile to możliwe, zależy mi bardziej na wydaniu niewielkiej ilości sztuk, aniżeli wyłożenia nią regałów w sklepach. teraz chcę ją mieć w domu dla siebie, a o przyszłości pomyślę później.
Użytkownik: mchpro 31.08.2023 11:00 napisał(a):
Odpowiedź na: z wattpadem jest kilka pr... | kicius777
Pisząc książkę dobrze jest wiedzieć, że wielką literę stosuje się na początku każdego wypowiedzenia rozpoczynającego tekst oraz na początku każdego wypowiedzenia następującego po kropce, na przykład: "Zbliżało się południe. Rzeka przepływająca przez niebiosa spłynęła za widnokres razem z moją wsią."
Użytkownik: Raptusiewicz 31.08.2023 11:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Pisząc książkę dobrze jes... | mchpro
W tym wypadku wydaje mi się dość jasne, że autor celowo zaczyna zdania z małej litery, taka stylistyka, wolno mu ;)
Użytkownik: kicius777 31.08.2023 11:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Pisząc książkę dobrze jes... | mchpro
nie tego dotyczyło moje zapytanie. dobrze jest za to rozróżniać książki, gdzie obowiązuje język formalny, od krótkich postów na luźnych forach, oraz wiedzieć, że internet został stworzony do szybkiego i swobodnego zdobywania potrzebnej wiedzy. ponadto warto wspomnieć, że jeżeli jakaś treść komuś przeszkadza, wówczas wystarczy na nią nie odpowiadać. w innym przypadku świadczy to o byciu mentalnie niedojrzałym człowiekiem. natomiast jeśli już odczuwa się potrzebę nagłego zabłyśnięcia, rekomenduję posypanie się brokatem :D
Użytkownik: mchpro 31.08.2023 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: nie tego dotyczyło moje z... | kicius777
Dziękuję za rekomendację, ale nie skorzystam. Pozdrawiam.
Użytkownik: misiak297 31.08.2023 18:31 napisał(a):
Odpowiedź na: hej, założyłem konto na t... | kicius777
A skąd wiesz, że Twoja powieść jest na poziomie wydawniczym? Czy ktoś Cię prowadził, dawał Ci wskazówki podczas pisania? Otrzymywałeś jakiś feedback?

Jeśli nie chcesz jej wydać - a tak wnioskuję, skoro chciałbyś tylko kilka sztuk dla siebie i zapewne dla rodziny czy przyjaciół - możesz po prostu wydrukować ją w drukarni - po składzie. To jest całkiem niezłe rozwiązanie.
Użytkownik: wesołyradosław 02.09.2023 16:23 napisał(a):
Odpowiedź na: hej, założyłem konto na t... | kicius777
Choćby tu:
https://drukksiazek.pl/
Użytkownik: woy 02.09.2023 18:28 napisał(a):
Odpowiedź na: hej, założyłem konto na t... | kicius777
Są w zasadzie dwie opcje w Twoim przypadku. Pierwsza to standardowa próba wydania w komercyjnym wydawnictwie. Trzeba zacząć od znalezienia maksymalnie dużej liczby wydawnictw, znaleźć na ich stronach instrukcję, jak składać propozycje wydawnicze, i wysłać tekst do każdego z nich. Należy uzbroić się w cierpliwość i mieć dużo pokory w sobie, bo odzew będzie śladowy. Ale tylko tak można wydać książkę naprawdę. Druga opcja to, jak piszesz, druk paru egzemplarzy dla siebie, rodziny i przyjaciół. Wtedy wystarczy kontakt z dowolną drukarnią. Z tym, że wcześniej wskazane jest znalezienie fachowca od składu, który profesjonalnie nada książce kształt, nadający się do druku. Drukarnia Ci to wydrukuje w każdej ilości egzemplarzy. Kwestia tylko pieniędzy, bo nikt tego nie zrobi za darmo. Uprzedzam, że to nie jest tanie.

Jest jeszcze trzecia opcja, czyli wydanie że współfinansowaniem. Są takie "wydawnictwa", które wydadzą wszystko, jeśli im za to zapłacisz. Ale osobiście odradzam. To dość obciachowa wersja. Już lepiej wydrukować parę sztuk dla siebie samodzielnie i nie wstydzić się tych kilkuset egzemplarzy, których nikt nie będzie chciał rozpowszechniać.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: