Dodany: 01.05.2023 10:23|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Czyżby początek dialogu?

Polka ateistka kontra Polak katolik (Wigura Karolina, Terlikowski Tomasz P.)
No i odważyli się! W pianie, mętach, błocie ubliżeń, wściekłości, zapiekłej nienawiści nareszcie dwa odważne głosy. Dwa światopoglądy tak odległe, że wydawało by się, że nie są w stanie wymienić choćby jednego sensownego zdania. Nie, to nie nasładzanie się dwojga lubiących się osób. To normalna dyskusja, często bez wspólnych stanowisk. Ale jej wartość polega na tym, że próbują, i że mimo ogromnych rozbieżności udaje im się znaleźć obszary, na których da się - być może - wypracować wspólne, choćby teoretyczne, rozwiązania.
Aborcja, religia, co to znaczy być Polakiem, wojna i wiele innych fundamentalnych dla naszego czasu i kraju tematów rozmów. I nie chodzi o to, czy się z rozmówcami zgadamy, chodzi o DIALOG, z którego ma coś wyniknąć.
Okazuje się, że można. I co z tego, że własne środowiska potrafią być dla dyskutantów bardzo nieprzyjemne. To tylko znak, że są jeszcze niegotowe do dialogu, a ktoś musi zrobić ten pierwszy krok. Szkoda, że zaczynamy tak późno. Umiejętność prowadzenia dialogu i wyciągania z niego wspólnych pól do praktycznego zagospodarowania trzeba będzie rozwijać znowu przez pokolenie lub dwa. I wcale nie ma gwarancji, że się uda. Kto następny?

Użytkownik: fugare 01.05.2023 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Polka ateistka kontra Pol... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Do poznawania "Innego" potrzebne są chęci, odwaga i jednocześnie, jakby to ładnie ująć, pewne "intelektualne kompetencje". Taki zestaw cech jest w naszej rzeczywistości deficytowy. To w mojej ocenie przyczyna rzadkości takich dialogów, w literaturze i w życiu.
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 06.05.2023 17:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Polka ateistka kontra Pol... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
W zasadzie słusznie, chociaż wystarczy trochę dobrej woli, otwartości i ćwiczenia cierpliwości, słuchania i starannego wypowiadania się. Można powiedzieć, że to wiele, ale chyba nie. Gdzie się podziała ciekawość tego co inne i nieznane?