Dodany: 14.02.2023 09:30|Autor: Monika.W

Czytatnik: Niespieszna przechadzka

Polskie przykurzątka - część II 2023 - ???

Dalsze zmagania z niesłusznie zapomnianą polską literaturą. Głównie będzie PRL i XX-lecie międzywojenne.

Akcja trwa od 2012 roku (I część - Polskie przykurzątka - część I 2012 - 2022). I tam już strasznie długa notka się zrobiła. Stąd też i ta II część się pojawia.
A poza tym - chcę się zmobilizować. Może co miesiąc jakieś przykurzątko przeczytam?

styczeń 2023
94. Biały płaszcz w brązową kratę (Korkozowicz Kazimierz)
Ocen 14. Typowy PRL-owski kryminał. Dobra milicja, dobrzy członkowie społeczeństwa też pomagają.

luty 2023
95. Do raju i z powrotem (Szczepański Jan Józef)
96. Czarne i białe (Szczepański Jan Józef)
97. Świat wielu czasów (Szczepański Jan Józef)
czytałam wydane w 1 tomie jako: Trzy podróże (Szczepański Jan Józef)
Reportaże z 3 podróży sprzed 50 lat: Bliski Wschód, Afryka i Ameryka Południowa. Ocen w ogóle prawie - moja ocena 2 lub 3. Szkoda. Reportaże świetne, wciąż aktualne. No a pióro Szczepańskiego - rewelacja!!/

98. Dom grozy (Korkozowicz Kazimierz)
Ocen 9. Kryminał z XX-lecia. Polska "Pułapka na myszy" z 1939 roku.

99. Branki w jasyrze (Deotyma (właśc. Łuszczewska Jadwiga))
Ocen 20. Opowieść o XIII wieku - o Polsce i imperium Mongołów, trochę o reszcie Europy. Czarująca.

100. Co u pana słychać?: Dziesięć reportaży o powojennej moralności zbrodniarzy hitlerowskich (Kąkolewski Krzysztof)
Ocen 88, to już prawie bardzo popularna książka. Rozmowy ze zbrodniarzami hitlerowskimi, którzy uniknęli kary i reportaże opisujące okoliczności tych rozmów. Bardzo dobre. Znowu mamy banalność zła.

marzec 2023
101. Sygnet z Jastrzębcem (Kąkolewski Krzysztof)
6 ocen z moją, totalnie zapomniana pozycja. Poznaję Kąkolewskiego. Powieść tym razem, historia rodu Jastrzębców od 1941 do lat 70. Dziwna. Inna. Mimo że czasem irytująca, to jednak ciekawa.

maj 2023
102. Sylwetki polityczne XIX wieku (Karpiński Wojciech, Król Marcin (pseud. King Felix))
Moja ocena pierwsza, może jednak dlatego, że książka ma też 2 wersję: Od Mochnackiego do Piłsudskiego: Sylwetki polityczne XIX wieku (Karpiński Wojciech, Król Marcin (pseud. King Felix)), wydaną w latach 90 XX wieku, rozszerzoną.
Krótkie eseje o ważnych postaciach XIX wieku. Ważnych z punktu widzenia poglądów. Czasem te postaci wcale nie takie oczywiste lub zapomniane. Bardzo dobra rzecz, warto czytać, nic się nie zestarzała.

wrzesień 2023
103. Dzień oszusta (Iredyński Ireneusz (pseud. Pesco Umberto))
30 ocen, prawie popularna ta książka. Wczesne lata 60 XX wieku - i 1 dzień życia oszusta. Oszusta - inteligenta, takiego PRLowskiego inteligenta: coś pisze, słucha jazzu, imprezuje, pije wódkę od rana. Iredyński świetnie pisze, tak dobrze, że mimo obrzydliwości bohatera czytałam dalej.

październik 2023
104. Miasto światłości: Powieść z dni przyszłych (Smolarski Mieczysław)
21 ocen. Fantastyka z 1924 roku. Niestety - bardzo młodopolska i z tego powodu zupełnie nie da się tego czytać. Może i pomysł nie jest zły, ale wykonanie - fatalne. Sięgnęłam dlatego, że Smolarski twierdził, że Huxley popełnił plagiat. Tiaaaa - podobieństw do "Nowego, wspaniałego świata" nie widzę żadnych.

listopad 2023
105. Luźne kartki (Parandowski Jan)
3 oceny. Kto by pomyślał, że Parandowski aż tak bardzo zapomniany będzie?
Trochę dziennik, trochę wspomnienia, czasem wstawki eseistyczne. Przepiękna rzecz.

106. 17 historii, które napisała wojna (Kąkolewski Krzysztof)
2 oceny. Czytam sobie nadal Kąkolewskiego. Ciekawe reportaże historyczne. Tym razem opowieści o ludziach i wojnie.

grudzień 2023
107. Ironia pozorów: Powieść (Łubieński Maciej)
Moja ocena pierwsza. I nie dziwi. Ckliwe romansidło z początku XX wieku z aspiracjami do jakiejś psychologii. Nie warto czytać.

styczeń 2024
108. Portret Słowackiego (Hertz Paweł)
Przepiękna, mądra i pełna faktów opowieść o Słowackim.

luty 2024
109. Reymont: Opowieść biograficzna (Koc Barbara (Kocówna Barbara))
I znowu biografia sprzed lat. Może nie tak dobra, jak Herza o Słowackim. Ale na pewno dobra. O niebo lepsza, niż 90% obecnie wydawanych biografii. Szkoda tylko, że widać ograniczenia PRL-owskie. Prawie nic o rewolucji 1905, mało o Narodowej demokracji. I ani słowa o "Buncie" - książka była na indeksie w PRL.

110. Bunt (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław))
Ocen 39.
Poszłam za ciosem i przeczytałam "Bunt". Nie dziwię się, że książka renesansu po 1989 nie przeżyła. Za dużo baśni, zestarzała się, może nigdy nie była udana? W każdym razie - Orwell jest lepszy.

kwiecień 2024
111. Rafa (Szczepański Jan Józef)
Szczepański niestety całkowicie zapomniany. A bardzo szkoda. Pisze pięknie. Każda jego książka to uczta czytelnicza. Szkoda, że tak szybko zapomnieliśmy o literaturze PRL.
Tym razem zbiór opowieści wspomnieniowych, o mocnym charakterze esejów. Bardzo dobre.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.02.2023 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Dalsze zmagania z niesłus... | Monika.W
A w jaki sposób sobie owe przykurzątka dobierasz? Masz już gdzieś na boku listę, czy po prostu bierzesz takie wyglądające na niechciane/zapomniane biedactwa z półek antykwarycznych lub bibliotecznych?
Użytkownik: Monika.W 14.02.2023 12:08 napisał(a):
Odpowiedź na: A w jaki sposób sobie owe... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nie mam listy - mam dużo przykurzątek na półce: Parnicki i Szczepański z pewnością w pierwszej kolejności.
Potem tropy z Kuncewicza Agonia i nadzieja: Tom 1: Literatura polska od 1918 (Kuncewicz Piotr) - wciąż mam z tyłu głowy: Dąbrowska mniej znana, Choynowski, Goetel, Kuncewiczowa, Miciński, Morcinek, Nałkowska, Malewska, Piętak, Rudnicki.
Chcę też może kupić w antykwariacie całość Kuncewicza, bo tylko I tom przeczytałam - to mnie tropy PRLowskie zasypią.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.02.2023 12:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie mam listy - mam dużo ... | Monika.W
Ach, dla mnie zawsze to "z tyłu głowy" jest ryzykowne – wolę zapisywać, aby nie zgubić niebanalnego, a wątłego tropu. Więc podziwiam, że pamiętasz, co chcesz przeczytać :)