Dodany: 01.01.2023 23:38|Autor: Kakyuu

Czytatnik:

Podsumowanie roku 2022

Kolejny rok się zakończył, więc i czas by się podsumować - książkowo i serialowo wyszło podobnie jak w roku poprzednim. Sporo rzeczy się wydarzyło, nie tylko w życiu prywatnym, ale i na skalę światową. Z pandemii przeszliśmy w stan wojny, czego nikt się nie spodziewał, wciąż brzmi to jak słaby scenariusz taniego filmu. Były też i przyjemne momenty - udało się być na wielu wspaniałych koncertach, uczestniczyć w wielu miłych spotkaniach, pooddychać górskim powietrzem, polubić zbieranie grzybów i przebiec pierwszy bieg górski w życiu :)

Książkowe podsumowanie
Przeczytałam 76 książek, w tym 4 powtórki.

Z bibliotek:40
E-book:14
Audiobook:12
Z własnej półki:3
Pożyczone od znajomych/Biblionetkowiczów:7

W oryginale: 0
Po polsku: 76

Kraj pochodzenia autora (jeżeli czytałam więcej książek tego samego autora, to liczę każdą z nich jako sztukę):
Polska -28

poezja -2
literatura popularnonaukowa/naukowa -1
komiks/książka obrazkowa -1

Książki roku:
Anna, Hanna i Johanna (Fredriksson Marianne) - jednocześnie piękna i niezwykle bolesna; Hanna, Johanna i Anna to trzy kobiety z jednej rodziny - babka, matka i córka; każda żyje w innych czasach, w innym świecie, a jednak coś je łączy, ich relacja jest nierozerwalna, taka, której chce każdy, ale jednocześnie od której każdy ucieka)
Ulice Laredo (McMurtry Larry) (nie mogło być inaczej! kolejny Dziki Zachód, kolejne przygody Kapelszników! jest spory przeskok w czasie, bo aż 15 lat, ale dzieje się tu bardzo dużo; Woodrow Call wynajmuje się na zlecenie i łapie złoczyńców - teraz kolej najmuje go do schwytania meksykańskiego zbira, Joeya Garzy, Callowi w zadaniu ma towarzyszyć jankeski buchalter dołącza do nich dawny podwładny z czasów pogranicza, czyli P.E., zwany teraz Ślepkim)
Przedział dla pań (Nair Anita) (mamy tu historie kobiet, które przypadkowo spotkawszy się w pociągu opowiadają o swoim życiu - wszystkie zastanawiają się, czy kobieta może żyć sama, bez rodziny, męża, czy taka samotność może również być szczęściem)
Stan splątania (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) (genialna książka dla młodzieży; bardzo pouczająca; Maria, Lena i Miłosz uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej mieszkają na tym samym eleganckim Lawendowym Osiedlu, z rodzicami próbującymi wieść idealne życie; niby są w tej samej klasie, ale tak na prawdę wcale się nie znają, kiedy trafiają do lokalnego domu starców w ramach wolontariatu odkrywają jak to jest żyć naprawdę)
Kult (Orbitowski Łukasz) (opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach w Oławie pod koniec lat 80tych; postać głównego bohatera Henia, jest inspirowana prawdziwą postacią Kazimierza Domańskiego, który oświadczył, że doznał objawienia maryjnego, a Matka Boska kazała zbudować mu w tym miejscu sanktuarium, czego udało mu się dokonać; historia jest opowiedziana z perspektywy brata, Zbyszka, lokalnego fryzjera; tak naprawdę czytelnik nigdy się tego nie dowie - czy Henryk był świetnym aktorem czy wierzył w to faktycznie?)
Morze o poranku (Mazzantini Margaret) (książka, po której miałam ciarki na plecach i łzy w oczach- króciutka, ale jakże treściwa opowieść o alienacji, uchodźctwie, życiu wspomnieniami, szukaniu swojego miejsca; czytana w momencie, gdy Rosja rozpoczęła inwazję zbrojną na Ukrainę, więc przesłanie książki mocno mnie uderzyło)

Fantastyka/Sci-fi roku:
Płomień (Salik Magdalena) (bardzo dobra książka sci-fi; odkryto planetę, która przypomina Ziemię; ludzkość postanawia ją terraformować wysyłając tam dwoje ludzkich śmiałków nowoczesnym statkiem "Płomieniem"; lot ma trwać ponad sto lat, więc większość podróży odbędą w hibernacji; twórcy programu na Ziemi również mierzą się z wieloma problemami i kwestiami etycznymi)
Cztery drogi ku przebaczeniu (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) (no chyba nic dodać nic ująć, klasyka sama w sobie; świat Ekumeny i Hainu w najlepszym wydaniu; sporo jest o wyzwoleniu Yeowe, władzy panów i niewolników, rządów mężczyzn nad kobietami; Le Guin porusza tutaj wiele ważnych tematów z naszej własnej historii prezentując je jednak w zupełnie odwrotny sposób niż znamy to z własnego świata)
Dożywocie (Kisiel Marta) (mimo, że to powtórka, to i tak zasługuje na miano książki roku - nic tak nie bawi jak urocze Licho w różowych bamboszkach, panicz Szczęsny, Krakers - potwór z głębin oraz właściciel Lichotki, czyli Konrad)

Kryminał roku:
Farma lalek (Chmielarz Wojciech) (Mortka trafia w okolice Jeleniej Góry, gdzie ma rozwiązać sprawę zaginionej dziewczynki, przy okazji wiążąc ją z zaginioną Romką, a kończąc na odnalezieniu w starej kopalni uranu sponiewieranych i zmaltretowanych ciał kobiet; sprawy się dość mocno komplikują i nie wiadomo, kto jest tym dobrym, a kto złym)
Cienie (Chmielarz Wojciech) (i jeszcze jeden Mortka; dużo akcji, sporo trupów, historii, które łączą się z dawnymi czasami, sporo brudów wyłazi na wierzch, a Mortka, jako ten ostatni sprawiedliwy, próbuje grać fair ratując swojego przyjaciela Kochana i walcząc z korupcją wśród swoich przełożonych)

Klasyka roku:
Chłopi (Reymont Władysław (Reymont Władysław Stanisław; właśc. Rejment Stanisław Władysław)) (w końcu zabrałam się za dzieło noblisty i otrzymałam niezwykły opis polskiego społeczeństwa na przestrzeni całego roku; mimo pewnych niedociągnięć i nieścisłości w treści książki jest warta poznania ze względu na opisy kultury, zwyczajów i tradycji; ale przyznaję - było mi szkoda Jagny!)

Reportaż/zbiór reportaży roku/biograficzne:
Szklane ptaki: Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Zyskowska-Ignaciak Katarzyna) (biograficzna opowieść o poecie Krzysztofie Kamilu Baczyńskim opowiedziana z trzech perspektyw - jego samego, jego matki Stefanii i żony Basi; krótki, acz intensywny żywot polskiego poety, który zginął w powstaniu warszawskim i mimo, że jest się świadomym jak skończyło się ich życie to i tak czytało się to z zapartym tchem)

Rozczarowania roku:
Accelerando (Stross Charles) (prawie nic nie dotarło do mnie z fabuły, generalnie domęczyłam tylko książkę; wizja ludzkości po XXI wieku - mamy tu kilka pokoleń - ludzi, którzy żyją technologią, a nawet w niej - normalne jest przedłużanie swojej egzystencji w formie fragmentów sztucznej inteligencji, którą można wszczepiać innym; są misje na Saturna; ludzie się klonują, przeżywają różne życia - takie hard-sci fi nie jest dla mnie)
Biały kruk (Stasiuk Andrzej) (zmęczyłam się nad tą książką; styl Stasiuka - nie dla mnie; pięciu dorosłych mężczyzn udaje się w Bieszczady na przygodę życia; jest zima, niełatwe warunki, a oni planują wędrować po górach, co kończy się oczywiście tragedią; książka nudna, przegadana, przeskakiwanie z akcji do wspomnień męczące i chaotyczne; fabuła też nuda)

Podsumowanie filmowe:
Obejrzałam zaledwie 14 filmów/dokumentów, najlepsze z nich to:
"Gekijou-ban Mahou Shoujo Madoka*Magica: [Zenpen] Hajimari no monogatari" (2012) https://www.imdb.com/title/tt2205948/?ref_=ttls_li​_tt
"Gekijou-ban Mahou Shoujo Madoka*Magica: [Kouhen] Eien no monogatari" (2012) https://www.imdb.com/title/tt2194724/?ref_=ttls_li​_tt
"Gekijouban Mahou shojo Madoka magika Shinpen: Hangyaku no monogatari" (2013) https://www.imdb.com/title/tt2457282/?ref_=ttls_li​_tt

Obejrzane seriale (23):
Najlepsze z nich:
"Zadzwoń do Saula" (sezon 1,2,3,4,5,6) (2015-2022) https://www.imdb.com/title/tt3032476/?ref_=ttls_li​_tt
"Mr Robot" (sezon 1,2,3,4) (2015-2019) https://www.imdb.com/title/tt4158110/?ref_=ttls_li​_tt
"Peaky Blinders" (sezon 6) (2013-2022) https://www.imdb.com/title/tt2442560/?ref_=ttls_li​_tt
"Rozdzielenie" (sezon 1) (2022-) https://www.imdb.com/title/tt11280740/?ref_=ttls_l​i_tt
"Przyjaciele" (sezon 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10) (1994-2004) https://www.imdb.com/title/tt0108778/?ref_=ttls_li​_tt
"Wielka woda" (sezon 1) (2022) https://www.imdb.com/title/tt15096728/?ref_=ttls_l​i_tt

W trakcie czytania/słuchania:
Dokąd odchodzą parasolki (Cruz Afonso)
Gliniany most (Zusak Markus)
Kurtyna (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

W trakcie oglądania:
"Chłopi" (sezon 1) (1972) https://www.imdb.com/title/tt0069875/?ref_=fn_al_t​t_1
"30 srebrników" (sezon 1) (2020-) https://www.imdb.com/title/tt9764386/?ref_=fn_al_t​t_1
"The Crown" (sezon 5) (2016-) https://www.imdb.com/title/tt4786824/?ref_=fn_al_t​t_1
"1899" (sezon 1) (2022) https://www.imdb.com/title/tt9319668/?ref_=fn_al_t​t_1

Zaczęte serie książkowe:
1. Pieśń lodu i ognia Martin George R. R.
2. Hercules Poirot Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)
3. Anastazja Kamieńska Marinina Aleksandra (właśc. Aleksiejewa Marina)
4. Bernard Gross Małecki Robert
5. Metro Glukhovsky Dmitry (Głuchowski Dmitrij)
6. Uniwersum Metro 2033 - seria tematyczna - różni autorzy
7. Na południe od Brazos McMurtry Larry ( po angielsku)
8. Matthew Shardlake Sansom C. J. (po angielsku)
9. Kroniki wampirze Rice Anne (pseud. Roquelaure A. N. lub Rampling Anne)
10. "Matched" Condie Ally (po angielsku)
11. "Nayir Sharqui&Katya Hijazi" Ferraris Zoë (po angielsku)
12. Dożywocie Kisiel Marta
13. Świat Dysku Pratchett Terry
14. Proroctwo Sióstr Zink Michelle
15. Ania z Zielonego Wzgórza Montgomery Lucy Maud
16. Jeździec miedziany Simons Paullina
17. Kraina Elyona Carman Patrick (+ po angielsku)
18. Świat według Clarksona Clarkson Jeremy
28. Robert Langdon Brown Dan
29. Maggie O'Dell Kava Alex
30. Patrick Kenzie i Angela Gennaro Lehane Dennis
31. Przygody Dirka Pitta Cussler Clive Cussler Dirk
32. Światy Pilipiuka Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)
33. Jeżycjada Musierowicz Małgorzata
34. "Forrest Gump"Groom Winston
35. Małe kobietki Alcott Louisa May
36. Dr David Hunter Beckett Simon
37. Alicja w Krainie Czarów Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge)
38. Magda.doc Fox Marta
39. Zabić drozda Lee Harper
40. Dzieci z Bullerbyn Lindgren Astrid
41. Muminki Jansson Tove
42. Polka Gretkowska Manuela
43. Chilling Adventures of Sabrina Rees-Brennan Sarah
44. Igrzyska śmierci Collins Suzanne
45. Zmierzch Meyer Stephenie
46. Pokolenie Ikea Piotr C. (pseud.)
47. Król [Szczepan Twardoch] Twardoch Szczepan
48. Dr Laszlo Kreizler Carr Caleb
49. Przygody Mikołajka Goscinny René
50. Bryant i May Fowler Christopher (po angielsku)
51. Komisarz Mortka Chmielarz Wojciech
52. Cmentarz Zapomnianych Książek Ruiz Zafón Carlos
53. Mroczna seria z Kotliny Kłodzkiej Nacht Ina
54. Firefly Lane Hannah Kristin
55. Susan Ryeland Horowitz Anthony
56. Policjantka Baśka Zajda Małysa Irena
57. Ekumena | Hain Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)
58. Cotton Malone Berry Steve
59. Ryszard Wirski Cegielski Tadeusz

Doznania kulturalne, czyli koncerty, spotkania z autorami, podróżnikami, wydarzenia sportowe:
14 stycznia - koncert Pieśni Współczesne w Katowicach w NOSPR - MIUOSZ x Zespół Śląsk oraz inni wykonawcy m.in. Kwiat Jabłoni, Igor Herbut, Ralph Kamiński, Kayah etc.
26 marca - koncert Forced to Mode (40 lat DM) w Zabrzu, Wiatrak
1 kwietnia - koncert Cztery Pory Miłowania, Opole, Karczma Stodoła
21 maja - koncert Miasto jest nasze! Smolik i goście, Amfiteatr Opole
5 czerwca 6 Festiwal Książki w Opolu - spotkanie z Tomaszem Jachimkiem
17 lipca -X Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Lądek Zdrój - Bieg Trojak Trail 10 km
22 lipca - koncert Zalewski MTV Unplugged, Amfiteatr Opole
6 sierpnia - Diamentowa Liga+Memoriał Kamili Skolimowskiej, Stadion Śląski, Chorzów
27 sierpnia - koncert online Męskie Granie 2022 Żywiec
31 sierpnia - festiwal literacki Miedzianka po Drodze, Opole
22 października - wystawa Beksiński na Śląsku, Tichauer Art Gallery, Tychy
23 października - koncert Zaz, Tauron Arena Kraków
5 listopada - Targi Książki w Katowicach - spotkanie z Maciejem Siembiedą oraz Martą Kisiel

Użytkownik: ilia 04.01.2023 20:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejny rok się zakończy... | Kakyuu
Bardzo ciekawe podsumowanie. A jak było na koncercie ZAZ?
Użytkownik: Kakyuu 06.01.2023 19:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejny rok się zakończy... | Kakyuu
Koncert był wspaniały! Zaz na żywo ma niesamowity głos, mogę się nawet pokusić o stwierdzenie, że brzmi jeszcze lepiej na żywo niż na nagraniach. Żałuję tylko, że mój francuski nie jest na tyle dobry bym mogła zrozumieć, co mówiła Zaz do publiczności pomiędzy piosenkami :)