Dodany: 23.09.2022 14:13|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Hilary Mantel nie żyje

Hilary Mantel, autorka bestsellerowej trylogii o Wolf Hall, nie żyje. Dwukrotna laureatka Nagrody Bookera zmarła w wieku 70 lat. "Jest to druzgocąca strata" — przekazał w oświadczeniu jej wydawca.

Hilary Mantel była brytyjską pisarką, która dwukrotnie zdobyła Nagrodę Bookera — w 2009 i 2012 r. za kolejne części cyklu o Wolf Hall ("W komnatach Wolf Hall" i "Na szafocie"). Stała się tym samym pierwszą kobietą w historii tej nagrody, która została wyróżniona dwukrotnie.

W oświadczeniu informującym o śmierci pisarki, jej wydawca przekazał: "Mamy złamane serca, ponieważ nasza ukochana autorka, Hilary Mantel, odeszła. Myślami jesteśmy przy jej bliskich i rodzinie, zwłaszcza mężu Geraldzie". I dodał: "Jest to druzgocąca strata i możemy być tylko wdzięczni, że pisarka pozostawiła po sobie swoje dzieła".

Hilary Mantel zdążyła napisać także trzecią część cyklu o Wolf Hall. Powieść "Lustro i światło" ukazała się w 2020 r. i w tym samym roku została nominowana do Nagrody Bookera. Trylogia koncentruje się na postaci Thomasa Cromwella — ministra i bliskiego doradcy króla Henryka VIII. Cromwell przedstawiany był zazwyczaj jako czarny charakter, ale pisarka starała się dociec przyczyn jego zachowania. Pokazała go w swoich tekstach jako inteligentnego, światłego człowieka po przejściach, dobrego ojca i męża. Za swoją pracę literacką Mantel otrzymała od monarchii brytyjskiej tytuł szlachecki.

Źrodło: Onet
Zdjęcie:  Peter Summers/Getty Images
Opracowanie: DZ

Użytkownik: idiom1983 23.09.2022 16:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Hilary Mantel... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wielka szkoda. Bardzo żałuję, że dotąd nie przeczytałem jej książek, choć kilka z nich stoi na półce i czeka na swoją kolej. W Polsce Elżbieta Cherezińska i Antoni Gołubiew w podobnym stylu opisali epokę piastowską. Bardzo bym chciał, żeby w podobny co Hilary Mantel sposób, polski pisarz opisał w monumentalnym cyklu powieściowym również czasy panowania dynastii Jagiellonów.
Użytkownik: Izzy 26.09.2022 15:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Hilary Mantel... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo szkoda, że odeszła tak szybko. Przeczytałam jej Trylogię i byłam zachwycona, tym bardziej żal, że już niczego nie napisze:(