Dodany: 03.08.2022 08:52|Autor:

Czy słyszałeś, że język to przemoc, a nauka jest seksistowska? A może powiedziano ci, że otyłość jest zdrowa, że nie ma czegoś takiego jak płeć biologiczna lub że tylko biali mogą być rasistami? Czy czujesz się zdezorientowany tymi ideami i zastanawiasz się, jak udało im się tak szybko podważyć logikę?

Z pewnością napływ informacji mass mediów nie pomaga znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, a jedynie zwiększa skalę dezinformacji. Autorzy tej książki, Helen Pluckrose i James Lindsay, odważyli się podjąć polemikę z pseudonaukowymi dogmatami, których skutki będziemy odczuwać latami.

Jeśli "cancel culture" i fałszywe narracje, które zdominowały media i świat nauki, budzą Twoje obawy, że niekontrolowane rozprzestrzenianie się fałszywych przekonań stanowi zagrożenie dla naszej wolności, ta książka jest właśnie dla Ciebie.

Czym jest sprawa Grievance Studies?

Czy współczesne renomowane czasopismo naukowe mogłoby opublikować spreparowany artykuł, który jest parafrazą niesławnego "Mein Kampf" i nazwać go rzetelną pracą badawczą? Czy da się stwierdzić przyczynowość pomiędzy homofobią a postawą wobec homoseksualnych zbliżeń zwierząt domowych? Czy psy są zaangażowane w kulturę gwałtu? Jeśli przyznamy rację części środowiska badaczy nauk społecznych, odpowiedź na te pytania brzmi: tak.

Książka, którą trzymasz w ręku została napisana przez współautorów sławnej prowokacji, tzw. Grievance Studies Affair. W latach 2017-2018 J. A. Lindsay, H. Pluckrose i P. Boghossian przygotowali 21 projektów artykułów, które zgłoszono do publikacji w czasopismach naukowych z obszarów socjologii, kulturoznawstwa i nauk krytycznych. Na skutek prowokacji cztery zostały opublikowane, trzy przyjęto do publikacji, siedem pozostawało na etapie recenzji i oceny. W artykułach celowo dokonano wielu nadużyć, a konsekwencją każdego z nich były równie absurdalne wnioski.

Dlaczego więc czasopisma naukowe zgodziły się na ich publikację? Odpowiedź na to pytanie czeka na Ciebie w pozycji "Cyniczne Teorie"!

[Wydawnictwo WEI, 2022]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 09.08.2022 10:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy słyszałeś, że język t... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wygląda, że kroją się kolejne Modne bzdury: O nadużyciach nauki popełnianych przez postmodernistycznych intelektualistów (Sokal Alan, Bricmont Jean) – trzeba będzie przeczytać!

Tu więcej o powyższej prowokacji:

www.youtube.com/watch?v=kVk9a5Jcd1k
areomagazine.com/2018/10/02/academic-grievance-studies-and-the-corruption-of-scholarship/

i szerszy komentarz o sprawie po polsku:
www.facebook.com/ArierGardaBlog/posts/pfbid08YP4A2​GrLJUYZjv2ciPjJgVZtFjhfiKnr7Rnu3WqNFMaVa7SR8GC9L5x​6qERHMZwl
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 09.08.2022 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Wygląda, że kroją się kol... | LouriOpiekun BiblioNETki
Hmm, to chyba nie ten sam kaliber.
Z tego co wcześniej czytałem o tej książce i aferze, to wydaje się, że wyciągają zbyt ogólne wnioski. Bo to, że są czasopisma publikujące bzdury udowodnił już choćby Sokal (a u nas Witkowski), ale to nie znaczy, że cała dziedzina jest bez sensu i wszystkie prace są bezwartościowe.
Oczywiście warto takie próby podejmować i testować system, ale trzeba zachować sceptycyzm, a oni raczej dali się ponieść (a może też jakiś efekt marketingu się zakradł?).

Inaczej mówiąc, to chyba bardziej publicystyka i kolejny głos w debacie, niż książka popularnonaukowa relacjonująca konsensus.
Słyszałem też o nagonce na autorów, co jest dość smutne, ale z tym samym musieli się mierzyć Sokal i Witkowski, więc chyba jest wpisane w tego typu prowokacje.

Chciałbym przeczytać, jeśli będę miał okazję, choć wołałbym najpierw tego Sokala. :-)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 09.08.2022 15:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmm, to chyba nie ten sam... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Sokal to pozycja obowiązkowa – aczkolwiek (po dwukrotnej lekturze) stoję na stanowisku, iż bardzo istotna jest świadomość, że ich wywód jest kilkakroć bardziej zrozumiały po studiach matematycznych (topologia, teoria osobliwości, równania różniczkowe cząstkowe – nie ma wzorów, ale ogólne rozumienie mieć warto).

Tak, myślę, że "Cyniczne teorie" atakują w ogóle na innym poziomie: ślepych ścieżek, którymi zaczęły podążać pewne odłamy akademizmu, wiedzione czy też napędzane ideologicznym motorem. A także analizują potencjalne czy zmaterializowane zagrożenia dla nauki i swobody badań uniwersyteckich. "Modne bzdury" po prostu punktują konkretne fałszerstwa i rezonerskie nadużycia. Ale obie te pozycje są dla mnie ważne jako tropienie i wytknięcie pseudonaukowych nadużyć, obecnych na "poważnych" katedrach – z takich czy innych powodów.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 09.08.2022 15:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Sokal to pozycja obowiązk... | LouriOpiekun BiblioNETki
W Teranezja (Egan Greg) autor też wyśmiewa takie bzdurne prace. To taka mocno osadzona w nauce powieść SF i do tego momentami mocno publicystyczna. :-)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 10.08.2022 09:56 napisał(a):
Odpowiedź na: W Teranezja autor też wyś... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
No ale to jednak powieść :)

Zaś o "Cynicznych teoriach" można posłuchać debaty pomiędzy Lew-Starowicz Zbigniew, Szumlewicz Katarzyna, Zybertowicz Andrzej i Romanem Warszawskim:

www.youtube.com/watch?v=JhYFdTZC440
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 10.08.2022 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: No ale to jednak powieść ... | LouriOpiekun BiblioNETki
No powieść, ale podrzucam trop - moim zdaniem Egana warto poznać.

A za link dzięki, posłucham kiedyś przy okazji.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 10.08.2022 16:42 napisał(a):
Odpowiedź na: No powieść, ale podrzucam... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Znam jego Miasto Permutacji (Egan Greg) i bardzo doceniam :)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 24.08.2022 14:06 napisał(a):
Odpowiedź na: No ale to jednak powieść ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Przeczytałem sobie recenzję, czy może omówienie krytyczne książki, afery i ich autorów: slwstr.substack.com/p/histeryczna-ksiazka-prawicowego-propagandysty
i tylko utwierdziło mnie to w przekonaniu, że te ich wnioski bardziej wynikają z ich poglądów (np. Lindsay, który opisuje się na twitterze jako "America's top Christian nationalist"), niż samych badań oraz, że to mocno rozdmuchana afera. Wiadomo, że chrześcijańscy nacjonaliści to skrajna prawica wspierająca Trumpa. Ta książka to bardziej manifest polityczny.

Zresztą ciężko poważnie traktować wynurzenia kogoś, kto sugeruje, że to "obudzeni" Żydzi są odpowiedzialni za rosnącą falę antysemityzmu.

Wiem, wiem - z tym blogiem światopoglądowo Ci nie po drodze, ale jednak myślę, że warto przeczytać.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 25.08.2022 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytałem sobie recenz... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Nie widzę wad :) Ale przeczytam, dzięki!

>z tym blogiem światopoglądowo Ci nie po drodze

Zapewne, czasem coś "czytywam", bardzo możliwe, że wnioski w tym wpisie także wynikają z poglądów blogera ;)

A co do krytyki – zapewne przeczytam z takim zainteresowaniem, jak Ty (widziałem zaschowkowane) 365 lekcji religii dla całej rodziny, która chce się wyzwolić (Betlejewski Rafał) – które się kroi na niezły humbug, polecam z kolei tę krytyczną recenzję: www.youtube.com/watch?v=LXw18Vjqk8g
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 25.08.2022 14:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie widzę wad :) Ale prze... | LouriOpiekun BiblioNETki
Oczywiście, każdy ma jakieś poglądy, ale różnica taka, że slwstr nie próbuje przekonywać o upadku cywilizacji i całych dziedzin naukowych, bo jakieś czasopisma wydrukowały spreparowane prace. ;-)
Gdy coś jest wbrew jego przekonaniom, to tak napisze, a nie próbuje tych poglądów racjonalizować (pewnie jakieś wyjątki są, no ale proporcja ma znaczenie).

Wiesz, ja sobie schowkuję tyle książek, że i tak wszystkich nie przeczytam. Tu mnie zaciekawił tytuł, ale nie wiem nic o tej książce. Filmik pewnie kiedyś obejrzę, choć kiepsko mi to idzie ostatnio...
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.08.2022 09:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Oczywiście, każdy ma jaki... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Zobaczymy :)

A co do filmików – mam podobnie, puchnie lista "do obejrzenia". A akurat wczoraj pojawił się wpis społecznościowy (nie film), ukazujący w pewnym świetle "rewelacje" Betlejewskiego: www.youtube.com/post/Ugkx3aVbYgES593QGNEpKmq9wAwyJ​Pd9ydAY