Dodany: 14.07.2022 10:38|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książkowy ranking kwartalny #2

Które z wydanych w 2022 roku książek oceniliście najlepiej w ciągu ostatniego kwartału? A która książka przoduje w BiblioNETkowym rankingu wszechczasów? Zebraliśmy dla Was zestawienie najwyżej ocenianych utworów w naszym serwisie.

Najlepsze książki wydane w 2022 roku

Jak oceniliście pozycje wydane w tym roku? Najwyżej na ten moment plasuje się Francuzka Annie Ernaux i jej "Lata" - oceniliście tę książkę 12 razy, co dało średnią w wysokości 5,25. Na drugiej pozycji znajduje się nowość Maxa Czornyja "Kat z Płaszowa" (12 ocen, średnia 5,17), a na trzecim - "Zimowy sen" Joanny Jax (16 ocen, średnia 5,16). Warto dodać, że na 5. miejscu uplasował się lider poprzedniego kwartału, Nicholas Sparks z książką "Jedno życzenie".

1. Lata (Ernaux Annie)
2. Kat z Płaszowa (Czornyj Max (właśc. Czornyj Maksymilian Dymitr))
3. Zimowy sen (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna))
4. Heartstopper: Tom 3 (Oseman Alice)
5. Jedno życzenie (Sparks Nicholas)
6. Sługa honoru (Przechrzta Adam)
7. Heartstopper: Tom 2 (Oseman Alice)
8. Pogo (Sieczko Jakub)
9. Czerwone jezioro (Łapińska Julia)
10. Dom (Kościelny Piotr (ur. 1978))

Ranking wszechczasów

W czołówce wszechczasów bez zmian - nadal na czele Mario Puzo i "Ojciec chrzestny", a w TOP10 znajdziecie aż 4 książki George'a R.R. Martina. Którego tytułu brakuje Wam w najlepszej dziesiątce naszego serwisu?

1. Ojciec chrzestny (Puzo Mario)
2. Nawałnica mieczy: Krew i złoto (Martin George R. R.)
3. Droga królów (Sanderson Brandon)
4. Starcie królów (Martin George R. R.)
5. Nawałnica mieczy: Stal i śnieg (Martin George R. R.)
6. Shogun: Powieść o Japonii (Clavell James)
7. Gra o tron (Martin George R. R.)
8. Rok 1984 (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
9. Powrót króla (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel))
10. Tysiąc wspaniałych słońc (Hosseini Khaled)

Sprawdź także: Książkowy ranking kwartalny #1

Opracowanie: DZ

Użytkownik: Losice 15.07.2022 22:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Które z w... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
TOP10 "Rankingu wszechczasów" jest oczywiście bardzo interesujący, ale własciwie daje odpowiedź, albo potwierdza znany od dawna fakt, że najpopularniejszym działem literatury jest fantasy.

Ciekawszy (z analitycznego punktu widzenia) byłby TOP1000, można by wtedy uzyskać "listy rankingowe" dla np. kryminału, romansu, powieści historycznej, gotyckiej, XIX wiek, XX wiek, lireratura angielska, hiszpańska, popularność noblistów. poezja itd.

TOP10 to tylko interesująca (oczywiście również pouczająca) ciekawostka.

Więc, na koniec pytanie, czy można samemu uzyskać listę TOP1000, a może można uzyskać dowolny TOP np. 1443?

Myslę, że taka opcja w biblioNetce byłaby bardzo ciekawa - w wielu przypadkach oszczędziłaby wielu biblioNetkowiczom czas poszukiwania następnej cennej lektury.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 18.07.2022 08:35 napisał(a):
Odpowiedź na: TOP10 "Rankingu wszechcza... | Losice
Na ten moment wygląda to tak, że w "Rankingach" można znaleźć TOP100 wszechczasów, a także 100 najwyżej ocenianych pozycji z danego roku. Możliwe jest również filtrowanie najlepszych (wg ocen) propozycji z danego gatunku/kategorii czy języka oryginału.

Oczywiście, ranking jest ograniczony i uzależniony od liczby ocen danej pozycji, więc nie znajdziemy tu wszystkiego. Ale jeśli chodzi o rozszerzenie topki do 1000 tytułów - dopytam, jak wyglądałoby wdrożenie takiego rozwiązania z informatycznego punktu widzenia. ;-) / Daria
Użytkownik: Losice 18.07.2022 11:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Na ten moment wygląda to ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękuję za podjęcie tematu, - trzymam kciuki za to, że jest to możliwe :)

Mam wrażenie, że wiele osób poszukuje w internecie listy książek, które są rekomendowane do przeczytania - taki "rekomendowany" kanon - oczywiście są w biblioNetce "Polecanki", ale opierają się one na analizie naszych dotychczas przeczytanych książek - jest to dobre narzędzie dla "wytrawnych" czytelników (z bogatszym czytelniczym CV), chociaż i oni często uważają, że nie jest to narzędzie idealne - stosując skalę ocen podobną do książek, w mojej ocenie jest to 4.0.

A co jeśli mamy do czynienie z młodym czytelnikiem - "jego CV" jest ubogie, ale potencjał (czytelniczy) bardzo często ogromny?

Pozdrawiam
Losice
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 19.07.2022 22:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Na ten moment wygląda to ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To może jeszcze kilka rzeczy podrzucę Rankingi i rok wydania książki
Tam w środku są dalsze linki. :-)
Użytkownik: Losice 20.07.2022 11:27 napisał(a):
Odpowiedź na: To może jeszcze kilka rze... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Dzięki :)
Ciekawy materiał do analizy.