Dodany: 10.06.2022 08:49|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETkowa książka miesiąca: czerwiec - II etap

Startujemy z II etapem wyboru czerwcowej książki miesiąca naszego serwisu! Sprawdźcie, na jakie propozycje możecie oddać głos.

Zgodnie z założeniami cyklu "Biblionetkowa książka miesiąca", w drugim etapie biorą udział dwie propozycje, które uzyskały największą liczbę głosów poparcia. Finałowe głosowanie odbywać się będzie zarówno w serwisie BiblioNETka oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Po zliczeniu wszystkich głosów i komentarzy ogłosimy wybranie książki miesiąca.

W czerwcowym II etapie wezmą udział dwie pozycje, które otrzymały najwięcej głosów spośród Waszych propozycji, a są to:

1. Łuk Triumfalny (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
2. Wojna i pokój (Tołstoj Lew)

Zachecamy do wzięcia udziału w finałowym etapie głosowania - wystarczy w komentarzu pod tym wpisem wskazać tytuł, na który chcecie oddać głos. Czekamy do wtorku, 14 czerwca, do końca dnia.

Więcej informacji: Wybieramy książkę czerwca!

Opracowanie: DZ

Użytkownik: idiom1983 10.06.2022 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Oddaję swój głos na "Wojnę i pokój".
Użytkownik: jolietjakeblues 10.06.2022 10:05 napisał(a):
"Wojna i pokój"
Użytkownik: fugare 10.06.2022 10:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
„Dziś największą przygodą jest proste spokojne życie.” Łuk Triumfalny (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))
Użytkownik: minutka 10.06.2022 11:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mój głos: Wojna i pokój (Tołstoj Lew)
Użytkownik: Monika.W 11.06.2022 08:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A ja mam pytanie o ideę - co niesie za sobą tytuł książki miesiąca? Czytamy ją? Prowadzimy o niej dyskusje na Biblionetce?
Widzę tylko co miesiąc wiadomości o wyborze. A nie widzę dalszego ciągu żadnego.
Użytkownik: Raptusiewicz 11.06.2022 09:13 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja mam pytanie o ideę -... | Monika.W
Ja widziałam jeden wpis na Facebooku i jeden tutaj, i też się zastanawiałam, czy było coś wiecej, ale przegapiłam?
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 11.06.2022 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja mam pytanie o ideę -... | Monika.W
Wydaje mi się, że pytanie o ideę jest takie symptomatyczne do dzisiejszych czasów. Bo czy musi koniecznie w tym być jakaś idea? Moim zdaniem nie, bo każda "akcja" tego typu, która choć w maleńkim stopniu motywuje nas do czytelniczego zaangażowania jest dobra i potrzebna.
Natomiast rzeczywiście brakuje tych dyskusji o wytypowanych comiesięcznych zwycięzcach, a także albo przede wszystkim o wielkich przegranych, choć przegranych raczej nie ma (ja już mam pokaźną listę książek na przyszły rok zaczerpniętą właśnie z tych wątków). Zdecydowanie dyskusji brakuje pod tymi wątkami. Sama akcja bardzo mi przypadła do gustu, biorę udział co miesiąc. Szkoda, że tak mało osób głosuje.
Czy czytamy te książki? Myślę, że dużo osób czyta lup wraca do tych tytułów. Ja zamierzam sporą część przeczytać w przyszłym roku :-))

PS Skoro już zabrałaś głos, to zostało Ci jeszcze zagłosować na 1 lub 2....
:))
Użytkownik: Monika.W 12.06.2022 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydaje mi się, że pytanie... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Może źle użyłam słowa. Może nie "idea". Może powinnam pytać o: sens, cel, pomysł, skutki. Cokolwiek.

Jakaś książka zostaje książką miesiąca i .... ??? I co??

Rozumiem, gdyby pomysłem na książkę miesiąca było - czytamy w danym miesiącu, a na koniec miesiąca jest o niej dyskusja. A przynajmniej - ta dyskusja.

Tymczasem po wyborze - cisza.

Głosowałam na początku. Potem przestałam. Nie widzę celu.
Użytkownik: Marylek 12.06.2022 14:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Może źle użyłam słowa. Mo... | Monika.W
Ja się z Tobą zgadzam. Sądzę, że chodziło o zaktywizowanie forum, bo zamiera. Czy to się udało?

Na początku padały pytania o sposób dobierania kandydatek na książkę miesiąca. O to, jakie kryteria muszą spełniać. Okazało się, że żadnych. Na przykład ten Homer w styczniu - pojawił się znikąd, być może jest to ulubiona książka większości głosujących (czyli garsteczki), też wtedy czekałam na jakiś dalszy ciąg. Teraz nie sądzę, żeby jakiś był.

Czy to wpływa na poziom czytelnictwa lub wybór lektur? Wśród Biblionetkowiczów? W jakimś szerszym gronie? Jak?

Może należy o tym porozmawiać?
Użytkownik: ewa1207 12.06.2022 18:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja się z Tobą zgadzam. Są... | Marylek
Dobrze, że w ogóle powstał pomysł wybierania książki miesiąca.
Ale też nie pojmuję, dlaczego nie ma żadnych kryteriów i można zgłosić, co komu wena na klawisz przynosi. W obecnej formule ta zabawa wydaje mi się dość chaotyczna, więc nie uczestniczę.

Jednak żeby nie było, że tylko krytykuję to, co inni wymyślili, zaproponuję przykładowe, łatwe moim zdaniem do wprowadzenia kryteria - trzy warianty:
1. organizator (Wiadomości) podaje temat, z jakim w danym miesiącu ma wiązać się książka, a zgłaszający uzasadnia, w jaki sposób jego propozycja spełnia wymogi.
2. temat nie jest z góry ustalony, ale zgłaszający uzasadnia, dlaczego jego książka powinna zostać książką tego właśnie a nie innego miesiąca, w jaki sposób dotyka ona obecnej chwili.
3. jak w punkcie 1., tylko temat następnej edycji proponuje osoba, której zgłoszenie wybrano w tym miesiącu, ale za to sama nie może już zgłosić książki (głosować na cudze zgłoszenia oczywiście może).
W każdym z wariantów każda zgłoszona propozycja bierze udział, dopuszczalne są najbardziej nawet karkołomne uzasadnienia i to głosujący decydują, czy jest na temat.

Na pewno od BiblioNETkowiczów pojawiłyby się inne jeszcze propozycje, gdyby tylko organizator zechciał nakreślić jakieś ramy konkursu.

A co do rozruszania forum, to niewykluczone, że dyskusja, czy dana książka się kwalifikuje w tym momencie konkursu, byłaby bardziej zacięta, niż dyskusja już po fakcie na temat zwycięskiego tytułu.
Postuluję więc do organizatora konkursu o modyfikację zasad.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 12.06.2022 20:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Dobrze, że w ogóle powsta... | ewa1207
Albo zgłaszać książkę, którą przeczytaliśmy i oceniliśmy w danym (albo poprzednim) miesiącu. Niezależnie od tematu. Przy okazji wątku wspomnieniowe możnaby zgłosić te najlepszą do wyboru książki miesiąca.
Użytkownik: ewa1207 12.06.2022 21:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Albo zgłaszać książkę, kt... | mafiaOpiekun BiblioNETki
No właśnie, pomysły są, teraz żeby tylko wola organizatora była :) Bo teraz to nic nie łączy tych konkurujących ze sobą tytułów. Jak mam niby wybrać czy w marcu lepsza jest Odyseja czy Lalka (wiem, wiem, one nie konkurowały, przykład zmyślony, bo za dużo szukania, żeby sprawdzić, co faktycznie zgłaszano w marcu)
Użytkownik: reniferze 11.06.2022 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja mam pytanie o ideę -... | Monika.W
Moniko, cytując klasyka, trafiłaś w "sedno tarczy". Nie wiem, po co wybierać książkę miesiąca, skoro wybór jest absolutnie przypadkowy, i nic po nim nie następuje.
Użytkownik: fugare 11.06.2022 21:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Moniko, cytując klasyka, ... | reniferze
Nie wiemy, czy nic nie następuje po ogłoszeniu wyboru. Może potencjalni czytelnicy kierują się poparciem osób, którym są gotowe zaufać i decydują się na przeczytanie książki, na którą skierowana została uwaga. Nie ma zresztą powodu, żeby już w innym miejscu o np. słuszności tego wyboru nie rozmawiać. Dla mnie to jeszcze jedna z form promocji czytania rzeczy wartościowych, więc nie ma chyba powodu, aby z tym polemizować.
Użytkownik: reniferze 12.06.2022 16:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiemy, czy nic nie na... | fugare
Oficjalnie nic nie następuje. Nic z tego wyboru nie wynika. Być może ktoś sobie daną książkę doda do schowka - ale bNetka się o tym nawet nie dowie. Gdyby za wyborem książki miesiąca szła jakaś dyskusja, cokolwiek, sama bym głosowała.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 12.06.2022 20:28 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja mam pytanie o ideę -... | Monika.W
Też zastanawiałam się, jakie będą działania po wyborze książki miesiąca i jak będzie wyglądała promocja ze stronu Biblionetki. Może np. patronat? To tylko luźna propozycja.

W każdym razie, na to, czy są prowadzone dyskusje na temat książki miesiąca, to i tak zależy od nas - użytkowników. Właściwie, każdy z nas może założyć temat np. "Książka X - książką miesiąca. Czy słusznie?".

;)
Użytkownik: yyc_wanda 11.06.2022 16:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głosuję na Wojna i pokój (Tołstoj Lew)
Użytkownik: janmamut 11.06.2022 16:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głosuję na Wojna i pokój (Tołstoj Lew) (Specjalna operacja militarna i...).
Użytkownik: Losice 11.06.2022 23:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pozostanę wierny pierwszemu wyborowi Łuk Triumfalny (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))

Dodająć dwa słowa o tym, czy warto prowadzić akcję wyboru książki miesiąca - jestem na tak - już samo pojawienie się książki w propozycjach stanowi (przynajmniej dla mnie) dobrą referencję.
Jeśli ktoś zdecydowałby się czytać książki z listy "Książek miesiąca" to chyba też otrzyma ciekawy zestaw.

W biblioNetce jest całkiem spora liczba czytelników, którzy mają długie i ciekawe listy książek ocenionych - a nigdy nie wystawili, ani jednego komentarza, bądź opinii - oczywieście wielka szkoda, że nie zabierają głosu w różnych dyskusjach - ale to ich wybór, i cenne jest, że są - i mam nadzieję, żę czytają wypowiedzi i dyskusje innych i zapewne tytuły książek miesiąca, po które mogą też sięgnąć.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 12.06.2022 08:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Konsekwentnie popieram "Wojnę i pokój".
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 13.06.2022 10:39 napisał(a):
[wątek poza głosowaniem]

Cześć wszystkim!

Odpowiem zbiorczo, bo temat sensu wyborów książki miesiąca przewijał się w kilku wypowiedziach, a chciałabym zebrać wszystko razem. Cieszę się, że wywiązała się dyskusja na ten temat i dziękuję za wszystkie głosy oraz sugestie, bardzo przydatne w dalszej pracy nad serwisem.

Zaczynając od początku - pytacie o cel tej inicjatywy. Przede wszystkim - i to chyba podkreślaliśmy - chodziło nam o wymienianie się ważnymi i wartymi przeczytania tytułami, wzajemne inspirowanie się do sięgania po mniej znane albo nieczytane nigdy pozycje. Wiem, że takie dyskusje odbywają się też na forum, ale w założeniu ciekawą formą wydawało się nam ubranie tego w formę "plebiscytu" i wspólną zabawę przy wybieraniu tych książek. Z tego, co widzę, po części komentarzy ten cel jest - przynajmniej przez niektórych - realizowany i na podstawie choćby samych zgłoszeń tworzycie kolejne listy "do przeczytania". I to mnie niesamowicie cieszy (szczególnie, że sama też takie spisy sporządzam ;-).

Oczywiście, zależy nam też na zwiększeniu zaangażowania wśród użytkowników - nie tylko stałych bywalców, ale także okazjonalnych BiblioNETkowiczów, "podglądaczy" etc. ;-) Stąd taka forma niezwiązana ściślej regułami czy zasadami - nie chcieliśmy narzucać dodatkowego progu wejścia. Ale skoro część z Was taki stan rzeczy zniechęca do udziału to faktycznie, to dobry moment, żeby przemyśleć formę wyboru.

Jeśli chodzi o brak dyskusji - błędnie założyłam, że po wyborze w danym miesiącu rozmowy będą się toczyć pod stosownym wpisem ;-) O patronatach myśleliśmy na samym początku akcji, próbowaliśmy pozyskiwać egzemplarze książek na konkursy. Ale tutaj przyznaję, że zabrakło nam możliwości "pociągnięcia" akcji już po samym wyborze i można było mieć poczucie, że po finale nie dzieje się już nic.

Zmiany? Jestem jak najbardziej na tak. :) Bardzo podobają mi się pomysły ewa1207 - i chętnie od lipca wprowadzilibyśmy modyfikacje w tym wyborze książki miesiąca. Najbardziej podoba mi się wariant 3, czyli ten, w którym osoba, której tytuł zostanie wybrany w czerwcu, zaproponuje temat, wokół którego powinny być zgłaszane propozycje w lipcu. Następnie w komentarzach pod stosownym wpisem odbywałoby się zgłaszanie pozycji z uzasadnieniem, a reszta formuły (głosowanie, podział na etapy) pozostałaby bez zmian.

Co Wy na to? ;-)

Myślę, że warto przetestować inny format - mam nadzieję, że wpłynie to pozytywnie i na jakość samej zabawy, jak i liczbę biorących w niej udział. Jeszcze raz dziękuję Wam za tę dyskusję - jako osoba nowa w BiblioNETkowej redakcji wciąż uczę się odnajdywać w naszej społeczności i spełniać Wasze oczekiwania co do treści w serwisie. I takie głosy są jak najbardziej wartościowe i dla mnie pomocne.

Rozpisałam się - za ewentualne błędy czy powtórzenia przepraszam ;-)

Serdeczności
Daria
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 13.06.2022 12:42 napisał(a):
Odpowiedź na: [wątek poza głosowaniem] ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo dobrze, że ten pomysł od Ewy mógłby być realizowany. Lubię jakieś ściślejsze ramy plebiscytów i ta forma proponowana najbardziej mi się podoba.
Użytkownik: ewa1207 13.06.2022 16:55 napisał(a):
Odpowiedź na: [wątek poza głosowaniem] ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mnie samej też najbardziej podoba się ten 3 wariant, bo zawiera wyróżnienie dla zwycięzcy poprzedniego głosowania.
Myślę, że nie ma się czym martwić, iż nie ma sponsorów, którzy sfinansowaliby książkę jako nagrodę, bo większość BiblioNETkowiczów, zwłaszcza tych aktywnych, będzie odczuwać co najmniej taką samą satysfakcję z nagrody niematerialnej, honorowej, jak z książki :)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 13.06.2022 12:43 napisał(a):
Głosuję na Łuk Triumfalny
Użytkownik: ksiomolek 13.06.2022 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Startujemy z II etapem ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Głosuję na "Łuk Triumfalny".