Dodany: 31.01.2022 21:56|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Czytatnik: Czytam, bo żyję

3 osoby polecają ten tekst.

Czytatka-remanentka I 22


Tu krótkie notatki ze styczniowych lektur, na których recenzje brakło mi czasu lub pomysłu:

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę (Musierowicz Małgorzata, Kiereś Emilia) (4)
Na Jowisza!: Nadal uzupełniam Jeżycjadę (Musierowicz Małgorzata, Kiereś Emilia) (4)
Jak świetnie się sprawdza leksykon, będący uzupełnieniem wielotomowego cyklu, wiedzą wielbiciele twórczości Pratchetta, sięgający po „Żółwia przypomnianego” czy „Kompendium i atlas Świata Dysku”, żeby sobie przypomnieć, w którym tomie po raz pierwszy pojawia się Kaczkoman albo jak wygląda na mapie trasa z Ankh-Morpork do Lancre. Spodziewałam się, że Jeżycjadowa encyklopedia będzie czymś podobnym, z tą może różnicą, że ponieważ akcja sagi rozgrywa się w konkretnym i realnym mieście, zamiast rysowanych mapek znajdą się tam prawdziwe zdjęcia. I jeśli chodzi o ten punkt, moje oczekiwania zostały zaspokojone: można obejrzeć nie tylko najważniejszą w całej historii kamienicę, ale i willę, w której mieszkają Bebe i Kozio, i antykwariat w Toruniu, odwiedzony przez Laurę w „Tygrysie i Róży”, i pałac w Śmiełowie, cel szalonej ucieczki Tygrysa i Wolfiego, i (tom drugi) pierwowzór domku z ogródkiem babci Jedwabińskiej, i rozmaite czarujące detale jeżyckiej architektury w rodzaju balkonów i wieżyczek, którym niewątpliwie niejeden raz przyglądali się (albo przynajmniej je mijali) wszyscy bohaterowie, od najstarszych po najmłodszych. Fajnym pomysłem są też portrety postaci spoza pierwszego i drugiego planu, niekiedy tak epizodycznych, że ich udział ogranicza się do jednej wypowiedzi w niekoniecznie znaczącej scenie. Jeśli jednak chodzi o resztę, trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to w równym (co najwyżej) stopniu przyczynek do usystematyzowania wiedzy o Jeżycjadzie i jej scenerii, co wiedzy o historii rodziny Musierowiczów i jej przodków. Oczywiście, pewne elementy autobiograficzne są istotne, ba, nawet bardzo istotne jako pierwowzory Jeżycjadowych postaci, scenek i rekwizytów (oj, jak mi się podobała opowieść o serwisie Nowakowskiego!), ale lekko męczące jest ciągłe czytanie peanów na cześć poszczególnych krewnych autorki lub kompletnie nieistotnych szczegółów z życia tychże przy okazji np. opowieści o zakupie stołu, który stał się pierwowzorem stołu Borejków; w porządku, został kupiony, stanął, posłużył za model, ale po co jeszcze wyliczanie, ilu przy nim zasiadło kolegów brata autorki – nawet, jeśli ów brat słynnym i cenionym poetą był – i co im na tym stole podano? Niemniej jednak lektura sympatyczna i, co tu ukrywać, budząca chęć powtórzenia sobie przynajmniej paru najdawniej czytanych części cyklu. Oba tomy uzupełnień czytało się piorunem, i wrażenia z obu takie same, z tym, że przy drugim się raz porządnie i głośno uśmiałam, gdy autorka przytoczyła wpisy w dzienniczkach swoich pociech, służące jej potem za wzór uwag wpisywanych bohaterkom Jeżycjady. No i wyjątkowo podobał mi się portret dorosłej Aurelii w tomie drugim.

Wirusolodzy mówią o walce z zarazą (antologia; Suchodolska Mira, Pyrć Krzysztof, Gut Włodzimierz i inni) (5)
Świetny zbiór wywiadów z czołówką polskich naukowców, zajmujących się badaniem wirusów, leczeniem chorób wirusowych i – w jednym przypadku – historią medycyny ze szczególnym uwzględnieniem epidemii chorób zakaźnych. Pięknie, przejrzyście objaśnione wszystkie przydatne zagadnienia, zarówno te ogólne (czym jest wirus, jak zaraża, dlaczego zmienia swoje właściwości na przestrzeni lat albo i miesięcy, jak broni się przed nim organizm, jak robiło się kiedyś, a jak robi obecnie szczepionki, co dzięki szczepieniom zyskujemy), jak i te dotyczące bieżącej pandemii (skąd się wzięła, jak wyglądał jej pierwszy etap we Włoszech, jakie procedury epidemiologiczne okazały się mniej, a jakie bardziej skuteczne, czy można przewidzieć, kiedy się skończy itd.). Jeśli któryś z respondentów używa zbyt specjalistycznego terminu, dziennikarka prosi o objaśnienie, tak więc nie ma obaw, że czytelnik będzie wpatrywał się w tekst, nie wiedząc, o czym mowa. Rzecz bardzo ważna i potrzebna, choć z definicji – jako wydana po niecałym roku pandemii – niezawierająca tej części wiedzy, jaka światu przybyła w międzyczasie.


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 708
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 10
Użytkownik: ka.ja 01.02.2022 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu krótkie notatki ze sty... | dot59Opiekun BiblioNETki
Z opowieści przy stole w "Na Jowisza..." najbardziej mnie zauroczyły pomysły na biesiady kolorystyczne. Sama mam ochotę wykonać przyjęcie na zielono albo na fioletowo i zobaczyć, co z tego wyjdzie.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 01.02.2022 14:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Tu krótkie notatki ze sty... | dot59Opiekun BiblioNETki
Ja mam pytanie do tych "Wirusologów" - czy to są takie regularne wywiady, czy raczej tylko cytaty z różnych wypowiedzi bardziej w stylu Aleksijewicz?

Bo w tym pierwszym przypadku, to fajnie by było uzupełnić książkę o nazwiska przepytywanych osób, tylko nie znalazłem nigdzie ani tych nazwisk, ani fragmentu samej treści (tylko wstęp).
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.02.2022 22:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja mam pytanie do tych "W... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Całe wywiady. Ale jakoś nie jestem przekonana do zamieszczania w katalogu w takim wypadku rozmówców jako współautorów, zwłaszcza jeśli jest to więcej niż 1-2 osoby, bo przez to się strasznie nagłówek rozciąga. Może lepiej podać spis treści i w nawiasie przy każdym rozdziale rozmówcę?
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 02.02.2022 09:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Całe wywiady. Ale jakoś ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Kiedyś w grupie adminów katalogu przyjęliśmy, że rozmówca również jest współautorem. Jeśli jest ich więcej, to robimy z tego antologię, np. Rozmowy na koniec wieku

Mi to się wydaje sensowne, bo jednak główną treścią jest wypowiedź rozmówcy, a nie prowadzącego wywiad. W ten sposób można też znaleźć wywiady z pisarzami, aktorami, czy politykami (oraz lekarzami :-) wpisując ich nazwisko w wyszukiwarkę.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.02.2022 15:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Kiedyś w grupie adminów k... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
No w każdym razie ja dodałam spis treści, pod notą wydawcy, więc są jeszcze i tytuły rozdziałów.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 02.02.2022 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: No w każdym razie ja doda... | dot59Opiekun BiblioNETki
Widziałem, dzięki. To też dobry pomysł według mnie.
Chyba można takie książki traktować podobnie jak zbiór opowiadań. Może nawet by to dodać jako zawartość zbioru? Ale skoro już jest w komentarzu, to może nie ma potrzeby.

Zdarzają się też takie wywiady, gdzie tych dopytujących jest kilku, np. Rozmowy o odpowiedzialności

Jak będę miał więcej czasu (i będę pamiętał :-), to dodam też tych rozmówców z tej książki. W sumie jestem jej ciekaw. Czytałem już kilka takich podobnych książek okołopandemicznych i część była dla mnie dość interesująca, np. Pandemia: Raport z frontu (antologia; Kapusta Paweł, Szumowski Łukasz, Simon Krzysztof i inni) albo Oddział zakaźny: Historie bez cenzury (Sztyler-Turovsky Agnieszka). A część była po tej stronie pseudonaukowej, więc nie mogłem wysoko ocenić...
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 02.02.2022 16:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Widziałem, dzięki. To też... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Ta jest Marylka, możesz się przy okazji przymówić o pożyczkę :-).
Użytkownik: Marylek 02.02.2022 17:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Widziałem, dzięki. To też... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
No dobra, dodałam ich wszystkich, możesz sprawdzić i zatwierdzić ;)

Książka jest ciekawa, choć Dot słusznie zauważyła, że upłynął już kolejny rok (albo prawie) i trochę więcej wiemy o zarazie, niemniej te rozmowy są nie tylko zapisem chwili w historii, ale też dają solidną dawkę wiedzy i biologiczno-medycznej, i socjologiczno-historycznej (np. o wpływie pandemii na społeczeństwa). Służę pożyczką, jeśli chcesz :)

Zdecydowanie zgadzam się z twierdzeniem, że rozmówcy są współautorami książki. Zdarzyła mi się antologia, gdzie było ponad czterdziestu autorów. System to skraca przy wyświetlaniu tytułu, pokazując tylko 2-3 nazwiska i dodając "i in.", o ile pamiętam. Ale na stronie książki wyświetlają się wszyscy, owszem.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 02.02.2022 18:03 napisał(a):
Odpowiedź na: No dobra, dodałam ich wsz... | Marylek
Chętnie przeczytam mimo tej "nieaktualności", więc gdy będzie jakaś okazja, to się postaram przypomnieć. :-)

Za autorów dziękuję!
Już zatwierdziłem :-)
Użytkownik: Marylek 02.02.2022 22:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Chętnie przeczytam mimo t... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Zapiszę sobie :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: