Dodany: 31.12.2021 22:43|Autor: Marylek

Czytatnik: N

5 osób poleca ten tekst.

Podsumowanie roku czytelniczego 2021

W roku 2021 przeczytałam 131 książek. Przestalam liczyć pozycje dla dzieci, wydaje mi się bowiem, że to jest sztuczne nabijanie statystyk, szczególnie, że sporo tego typu książeczek ostatnio przerobiłam.

Spośród przeczytanych książek było 95 moich własnych i 36 pożyczonych.

Przeczytane książki z podziałem na kategorie:
Beletrystyka polska: 13
Beletrystyka obca: 22
Thriller/ sensacja/kryminał: 47
Biografie/ wspomnienia/ rozmowy: 13
Popularnonaukowe: 21
Fantasy/ Sf: 3
Reportaże/ eseje/ felietony: 12

Czytam minimum 8 książek w miesiącu.

Jeśli chodzi o odkrycia i zachwyty czytelnicze, to z beletrystyki mam ich w tym roku niewiele. Tylko dwie pozycje, które na pewno zostaną ze mną: Siła rzeczy (Ligocka Roma) oraz Wąski pas lądu (Hickey Christine Dwyer).

Jeśli zaś dodamy reportaż, to sporym pozytywnym zaskoczeniem oraz książką, o której pamiętam i myślę jest Dal: Listy z Afryki minionej (Kydryński Marcin).

I jeszcze dwa reportaże, ważne, ciekawe, świetnie napisane: Na zawsze w lodzie: Śladami tragicznej wyprawy Johna Franklina (Beattie Owen, Geiger John) i Kajś: Opowieść o Górnym Śląsku (Rokita Zbigniew).

Szóstki wystawiałam głównie książkom popularnonaukowym:
Zaraza: Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów (Quammen David)
Koniec świata: Krótki przewodnik po tym, co nas czeka (Walsh Bryan)
Nie jesteś sam w domu: Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne: Historia naturalna stworzeń, z którymi dzielimy życie (Dunn Robert)
Wojna o metale rzadkie: Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej (Pitron Guillaume)

Polecam również pozycję, która wymyka się wszelkim kwalifikacjom, a zasługuje na to, by znaleźć się na listach czytelniczych jak największej liczby osób, bo dotyka problemów dotyczących każdego, jak po że każdy z nas jest mieszkańcem tej jedynej nadającej się do życia planety - Ziemi. Dbajmy o nią. Szanujmy. Nie zamykajmy oczu na jej problemy.
O czasie i wodzie (Magnason Andri Snær)

Gdybym miała wskazać tę jedną, najważniejszą książkę roku, byłaby to Siła rzeczy (Ligocka Roma).

Udanego roku czytelniczego 2022 dla wszystkich!