Dodany: 16.08.2019 10:35|Autor:

nota wydawcy


"Pochwała litości. Rzecz o wspólnocie" to traktat antropologiczny, w którym autor prowadzi czytelnika aż do granicy języka filozoficznego, mierzącego się z dramatem ludzkiej egzystencji nie po to, by zagłuszyć ją słowami, lecz po to, by przygotować człowieka na mądre i milczące wejrzenie w otchłań irrealnego, przed-logicznego istnienia ludzkiej wspólnoty. Ta wspólnota na swym pierwotnym, archaicznym poziomie jest „lita”, czyli jednorodna, a przez to wolna jeszcze od struktur społecznych, idei moralnych, a nawet uczuć. Bardzo trudno ją dostrzec – tak jak trudno jest wykryć kosmiczne promieniowanie tła. A jednak nie jest to niemożliwe.

„Aktualność oraz humanistyczna wymowa to cechy dystynktywne książki Jana Hartmana. Jeśli uwzględnić obszerność podjętej przez autora problematyki, sprawność, z jaką prowadzi on swój wywód, i wnikliwość, która stanowi uderzającą aurę całego przedsięwzięcia, to zaiste trzeba powiedzieć, że oto do rąk czytelnika trafia mały wielki traktat! Pro forma tylko można dodać – Hartman jest przecież doświadczonym autorem, mającym na koncie wiele publikacji – że jego książka, oprócz tego, iż ma istotną wagę merytoryczną, jest doskonale napisana”.
Z recenzji prof. Krzysztofa Matuszewskiego

"Litość jest prosta i słaba, za każdym razem oddana temu, nad czym moje ja się lituje, a przez to odporna na zredukowanie i zdefiniowanie. Jako słabe dobro wymyka się totalności. W litej jedności objętych moją i wzajemną litością wzrasta gotowość na śmierć, zapomnienie, pominięcie w chwale zbawienia. Struchlała i zastygła w litości wspólnota wykluczonych ze zbawienia doświadcza wolności-ku-śmierci, najbardziej radykalnego gestu ludzkiej autonomii i solidarności ze wszystkim, co zostało z triumfującego dobra-ku-Dobru wykluczone."
Fragment książki

Jan Hartman jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ kieruje Zakładem Filozofii i Bioetyki. Jest też publicystą, m.in. stałym felietonistą tygodnika „Polityka”. Wśród kilkunastu napisanych przez niego książek najważniejsze to "Techniki metafilozofii" (2001) i "Wiedza. Byt. Człowiek" (2011).

[Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 92
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 16.08.2019 12:00 napisał(a):
Odpowiedź na: "Pochwała litości. Rzecz ... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Szkoda czasu na takiego "profesora"-oszołoma i nieuka. Już abstrahując od jego wyskoków światopoglądowych z pedofilią, oto jego `błyskotliwy inaczej` tweet z ostatnich dni:

"W sprawie wojny z bolszewicką Rosją w 1920r. to tylko chciałem nieśmiało przypomnieć, że to Polacy napadli na Rosję, a nie odwrotnie. Mieliśmy niezbyt mądry obyczaj rajdów na wschód, a potem się oburzaliśmy, że zabory, że inwazje. Trza w domu siedzieć. "

https://twitter.com/JanHartman1/status/116190​7719709831168

Tu już nawet nie można powiedzieć "stop making stupid people famous!", tu trzeba rzec "stop making stupid people professors".
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: