Dodany: 26.02.2005 23:41|Autor: najduch

Współczesna klasyka

Powiedzieć, że "Imię róży" to świetna książka, to za mało. Jest to zdecydowaie najlepszy kryminał, jaki kiedykolwiek udało mi się przeczytać.

Do lektury "Imienia..." przymierzałem się wielokrotnie. Zazwyczaj kończyło się tylko na chęci. Jednak raz udało mi się zmobilizować i nie żałuję tego. Dzięki tej lekturze dowiedziałem się, czym może być dobry kryminał. Jak może wyglądać zwodzenie czytelnika i zmuszanie do wysiłku intelektulnego - ale bynajmniej nie był to wysiłek męczący.

Umberto Eco pokazał, że nie tylko jest świetnym eseistą i teoretykiem, ale także genialnym pisarzem. Ewidentnie widać to w psychologii postaci oraz w dialogach, które jeden z reżyserów określił jako "filmowe", gdyż trwają tyle, ile trwać powinny (np. tyle, ile trwa przejście z jednego pomieszczenia do drugiego). Poza tym wielkim atutem "Imienia róży" jest wartka akcja. Czytelnik nie ma możliwości znudzenia się, a wręcz przeciwnie. Razem z Adso przygląda się pracy mistrza i cały czas jest czymś zaskakiwany.

Zważywszy na te wszystkie atuty, mogę śmiało polecić tę książkę tym, którzy lubią dobrą książkę z ciekawą akcją. "Imię róży" to dobry kryminał z wyższej półki, który powinien zainteresować każdego.