Dodany: 30.01.2019 21:25|Autor:

Książka: Wymazać siebie
Conley Garrard
Notę wprowadził(a): misiak297

Wspomnienia 19-letniego Garrarda, który pod naciskiem rodziców poddaje się terapii konwersyjnej, która ma go "uleczyć" z homoseksualizmu. Film, który powstał na podstawie bestsellerowej książki, w reżyserii Joela Edgertona z gwiazdorską obsadą: Nicole Kidman, Russellem Crowe’em oraz Lucasem Hedgesem jest poważnym kandydatem do Oscarów.

"Wymazać siebie" to historia młodego chłopaka, syna fundamentalistycznego pastora w małym miasteczku w Arkansas, który dokonuje coming outu przed rodzicami. Ci, przekonani, że homoseksualizm to ciężki grzech i nałóg, stawiają mu ultimatum – albo podda się terapii konwersyjnej i wyjdzie z nałogu, albo straci rodzinę, przyjaciół i zostanie wykluczony ze wspólnoty kościelnej.

Wówczas Garrard trafia do chrześcijańskiej organizacji o nazwie Love in Action. Tam pod okiem terapeutów poprzez dogłębne studiowanie Biblii i niemal wojskowy rygor ma zostać nawrócony na heteroseksualizm, oczyszczony z grzesznych impulsów i umocniony w wierze.

Czym tak naprawdę była terapia konwersyjna? I czy w ogóle upokarzanie, stygmatyzację i wyrzekanie się siebie oraz swojej seksualności można nazwać terapią?

Garrard Conley demaskuje obłudę systemu terapeutycznego, a jednocześnie w subtelny sposób pisze o miłości i seksualności.

[Poradnia K, 2019]

Użytkownik: reniferze 24.04.2019 10:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Wspomnienia 19-letniego G... | misiak297
Bardzo, bardzo słaba literacko książka. Autor leje wodę w męczący, pseudofilozoficzny sposób, z pełnym przekonaniem o własnej wyjątkowości. Większe wrażenie zrobiła na mnie przedmowa, niż same wspomnienia Conley'a.