Dodany: 18.02.2005 16:20|Autor: verdiana

Książka: Rzeczy
Perec Georges

Mieć czy być

Tytuł tej minipowieści brzmi "Rzeczy" i rzeczywiście, książeczka jest głównie o nich. Nie są to jednak rzeczy w rozumieniu Chwina, nie w sensie atencji dla szczegółów. To są rzeczy, które ktoś pragnie mieć,
posiąść, nimi władać, żeby się nimi napawać i żeby je wykorzystywać - do zdobywania kolejnych rzeczy. Rzeczy dla rzeczy, posiadanie dla posiadania, jak sztuka dla sztuki.

Bohaterowie powiastki to para młodych ludzi: Sylwia i Jérôme. Są już "na swoim", a jedynym celem ich życia jest dorabianie się, zdobywanie kolejnych przedmiotów, które według nich są uosobieniem nie tylko bogactwa, ale i prestiżu, pozycji społecznej. I to wszystko. Jedna para bohaterów (o których narrator mówi "oni"), jeden wątek, jedna historia. Brak puenty.

Jeśli czytelnik z własnej woli się nad opowiastką zatrzyma, przemyśli ją, będzie to jego własna decyzja, bowiem Perec do refleksji nie zachęca, nie motywuje. Przeciwnie - czytanie go zmęczyło mnie. Styl co prawda jest łatwo przyswajalny, ale nie powala na kolana.

Dla Sylwii i Jérôme'a zabrakło mi empatii, ich styl życia jest mi obcy, nie potrafiłam wzbudzić w sobie jakiejkolwiek dla nich sympatii.

Frommowski spór "mieć czy być" został rozstrzygnięty jednoznacznie: mieć. A jeśli być, to wyłącznie poprzez posiadanie. To właśnie posiadanie określa byt i świadomość bohaterów.

To debiut Pereca, może to go troszkę tłumaczy? Nie wiem. Do czytania jednak nie zachęcam.

[pl.rec.ksiazki]

Użytkownik: adas 21.02.2005 12:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Tytuł tej minipowieści br... | verdiana
Książeczkę pożyczyłem z biblioteki. Bodaj pierwsze polskie wydanie, z końca lat 60tych. Z frapującą okładką - małe sygnaturki przedmiotów z numerami "katalogowymi".
Zgadza się, bohaterowie są straszni - nudni, konformistyczni, zlewający się z tłem jak mało kto. Tylko, że to specjalny zabieg Pereca - ukazanie rzeczywistości z perpektywy dóbr, a nie dobra... Co gorsza, jego bohaterowie to tzw. młoda inteligencja na kilka lat przed rokiem 68. I ja tu wyczuwam śmiech Pereca - "lewicowość" władająca francuskim życiem politycznym przez dziesięciolecia (Sartre!) to tylko kolejna poza; owczy pęd, a w niektórych wypadkach prosta droga do odniesienia sukcesu (i zarobienia na kolejne "rzeczy").
Tragikomiczna refleksja - co z tej książki mógł rozumieć polski czytelnik w 1967 roku?
Użytkownik: betterman 10.11.2008 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Tytuł tej minipowieści br... | verdiana
Zgadzam się z adasem.

Nie odczytuję tej książki tak bezpośrednio. Dla mnie Perec jest tu ironiczny, bo wątpię, by spór "mieć czy być" rozstrzygał na korzyść "mieć"....
To wszystko tylko ironia, satyra.