Dodany: 14.07.2018 06:14|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Refleksje przypadkowe

Aleksander inaczej

Perski chłopiec (Renault Mary (właśc. Challans Mary))
To dobrze, ze mamy tak wiele ciekawych oświetleń historii naszej cywilizacji. To dobrze, że autorzy potrafią, dzięki swojemu talentowi, wydobyć z postaci-pomnika ludzkie, ba, czasami wręcz nieoczekiwane cechy. I właśnie to zrobiła autorka, opierając się na wiedzy o kulturze starożytnych greków i Persów, jakże różnej od siebie, wydawało by się, że niemożliwej do wzajemnego przenikania; jednej zamkniętej na barbarzyńców (Macedończyków), wyrafinowanej i trochę zdegenerowanej w elitach władzy, a drugiej dynamicznej, agresywnej, prostej, bez zbędnych ceregieli i zawiłych, pełnych dwuznaczności postaw.
Ta pierwsza kultura jest wyrafinowanie okrutna, ta druga okrutna w sposób prosty i czytelny.
A na tym tle męska miłość nieobca żadnej z tych kultur. W perskiej wyuczona, perfekcyjna w najdrobniejszych szczegółach, u Greków prostsza, ale również dominująca.
Znakomite doświadczenie dla czytelnika osadzonego w agresywnej wersji kultury heteroseksualnej. Może nie zmieni nastawienia przedstawiciela tej sfery, ale przynajmniej lektura powieści da mu trochę odrzucanej często a priori wiedzy, a co bardziej krewkich rozwścieczy, tyle że na darmo. Tych zjawisk nie da się zatrzeć.

Użytkownik: Lykos 14.07.2018 09:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Perski chłopiec To dobr... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Z Twojej autoprezentacji wyczytałem że jesteś orientalistą. Czy specjalizujesz się w kulturze Turcji, czy także inne kultury Bliskiego Wschodu nie są Ci obce? Czy Twoje wykształcenie pomaga Ci w pełniejszej recepcji takich książek, jak trylogia Mary Renault, której akcja rozgrywa się ponad 23 wieki temu, ale już wówczas zapewne można było dostrzec pewne zjawiska obecne na Bliskim Wschodzie dzisiaj. Persowie za szacha świętowali 2500 lat swojego państwa, więc chyba islam nie zatarł totalnie dawnej kultury, zresztą sam islam ma korzenie starsze niż wczesnośredniowieczne. Zatem - czy widzisz takie ponadczasowe zjawiska charakterystyczne dla tego obszaru np. w "Perskim chłopcu"?

Jeśli chodzi o Mary Renault, jej sztuka pisarska jest - moim zdaniem - wspaniała, ale chyba nie była w pełni obiektywna, jeśli chodzi o homoseksualizm - była wszak lesbijką.
Użytkownik: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki 12.08.2018 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Z Twojej autoprezentacji ... | Lykos
Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam. Poprzednim razem coś się zawiesiło w serwisie i cała moja odpowiedź rozpłynęła się w "eterze".
Rzeczywiście, zajmuję się Turcją, ale bardziej językiem ludzi, którzy tam mieszkają, a przez to ich kulturą.
Co do "Aleksandra", to z dużą ciekawością przeczytałem ten tom i to nie z powodu niezdrowej ciekawości ujęć osoby homoseksualnej. Interesowała mnie bardziej dyfuzja kultur, co Mary Renault udało się pokazać znakomicie poprzez przeciwieństwa.
Persowie oczywiście, jak wiele innych narodów, czują się cywilizacyjnie, a przede wszystkim kulturowo, "wyżsi" od innych i to sprawia, że czasem reaguję na ich samochwalstwo dosyć emocjonalnie.
Co do synkretyzmu kulturowego, to tu jest trochę gorzej. Pewne kręgi artystyczne próbowały wyciągnąć taką syntezę, opierając się na założeniu, że ludy, które mieszkały na tej ziemi, musiały po sobie zostawić nie tylko elementy kultury materialnej, lecz również i "duszę". Oglądałem próby takiej syntezy w Centrum Grotowskiego we Wrocławiu i... zanudziły mnie. To była synteza "na siłę". Niekiedy w Turcji wykorzystuje się ją do propagowania polityki historycznej, ale też ostrożnie. Sami Turcy mają teraz problem z tym, jak "ożywić" kulturę osmańską.
Dobra lektura, inna, nowocześnie napisana powieść.