Dodany: 07.03.2018 22:58|Autor: rollo tomasi

Czytatnik:

18 pisarek, których roli nie da się przecenić

Rok temu pisałem o siedemnastu ważnych pisarkach, które warto przeczytać - wybrałem tylko te, które przeczytać dopiero zamierzałem, głównie po to, by samemu zmotywować się do lektury.

Pomijając fakt, że listy nie do konca udało mi się upilnować - jest ona pewnym wyznacznikiem co do tego, co w tym roku również powinienem zaplanować - szykuję więc listę zupełnie nową, nie powtarzam tytułów i poza jednym wyjatkiem - pisarek.

1. Safona (Sappho) - pierwsza rozpoznawalna poetka antyczna, a zarazem usosobienie greckiego empiryzmu i apolińskiego trybu życia.

2. Szeherezada - legendarna, baśniowa narratorka Baśnie tysiąca i jednej nocy (< autor nieznany / anonimowy >) jest zapewne postacią fikcyjną, ale jej osoba wciąż inspiruje, jak choćby von Triera w "Nimfomance".

2 i pół. Nie jest to figura literacko znacząca, ale odznaczam ją jako postać istotną dla
rozwoju polskiej kultury.
Sand George (właśc. Dudevant Amandine Aurore Lucile Dupin de)

3. Dziwię się, że nikt w zeszłym roku nie wypomniał mi braku Austen Jane - może dlatego, że ogólnie skoncentrowałem się na XX i XXI wieku.

4-6. Skoro Austen, to i siostry:
Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis)
Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)
Brontë Anne (pseud. Bell Acton)

7. Dzieło ze wszech miar kultowe i zwiazane z autorką: Frankenstein (Shelley Mary Wollstonecraft) pół wieku przed pisarzem gatunkowym Stevenson Robert Louis - aż trudno uwierzyć, że również przed
Poe Edgar Allan

8. i 9.
Cudowna podróż (Lagerlöf Selma Ottiliana Lovisa)
i
Ronja, córka zbójnika (Lindgren Astrid)
Selma - pierwsza kobieta-noblistka w dziedzinie literatury, bodajże druga noblistka w jakiejkolwiek dziedzinie w ogóle (po Marii Curie) - obie z Astrid ustanowiły kanon szwedzkiej literatury dzieciecej, przy czym Astrid zna też do dziś cały swiat. Selma była do niedawna na szwedzkim banknocie 20 koron. Na nowym banknocie widnieje już Astrid.

10.
Skoro powiedziało się a i ą, wypada rzec b - literatura dziecięca mogłaby się nie obyć bez:
Jansson Tove

11.
A z półwyspu skandynawskiego warto wymienić też inną, obok Selmy, noblistkę i dzieło od niej nieodłączne: Krystyna córka Lavransa (Undset Sigrid (Undset Sygryda))

12.
Że nikt mi nie wypomniał to już teraz nieważne, ale sam się sobie dziwię, że nie wspomniałem o: Beauvoir Simone de

13.
Mogła Wam kiedyś wpaść w ręce inna noblistka, pierwsza z USA:
Buck Pearl Sydenstricker

14. Niestety, nigdy nie przełożona na polski Doris Kareva otwiera finalną część listy pisarek wciąż żyjących.

15. Tutaj jest też co czytać:
Ugrešić Dubravka

16. Autorka jednej znanej w Polsce knigi. Ale za to jakiej!
Bałkany wyobrażone (Todorova Maria)

17. Z Węgier... Szabó Magda

18. Na koniec czas na Polskę. Myślę, myślę długo, ale nie wrzucę pisarki, tylko znaną historyczkę sztuki, którą czyta się jak Agathę Christie.
Poprzęcka Maria

Wiem, że nie podałem wielu zeszłorocznych pisarek z Waszych komentarzy, ale zachęcam i tym razem do dodawania zupełnie nowych, jeszcze nowszych i już całkiem najnowszych.

Oddzielny link: 17 najlepszych pisarek

Użytkownik: Marylek 08.03.2018 00:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Rok temu pisałem o siedem... | rollo tomasi
To może moje zeszłoroczne odkrycie: Źródło (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa))

I jeszcze jedno odkrycie - Christie nie jako "kryminalistka", ale obserwatorka ludzkich charakterów w świetnej powieści obyczajowej Samotna wiosną (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

Skoro coś nowego, to zeszłoroczne i kontrowersyjne Małe życie (Yanagihara Hanya)

A dla równowagi coś starszego, co jednocześnie wpisuje się w hasło "czas na Polskę", a poza tym wzbogaca listę o pozycję autobiograficzną Nie ma z czego się śmiać (Grodzieńska Stefania (pseud. Ney Stefania))

A miałeś już na liście kogoś z Peru? Dom duchów (Allende Isabel)

No i może jeszcze polski reportaż: Wyspa klucz (Szejnert Małgorzata)

A nikt dotychczas nie wymienił polskiej noblistki? Masz i kobietę, i poezję, i literaturę polską - trzy w jednym! Szymborska Wisława
Użytkownik: rollo tomasi 08.03.2018 13:09 napisał(a):
Odpowiedź na: To może moje zeszłoroczne... | Marylek
Ayn Rand faktycznie wydaje się oryginalna i pasująca do listy. Christie nie wrzucałem, bo czytałem, a chciałem żeby były to książki na zaś. Co do Szejnert - jakoś nie mogłem sie przekonać co do rozwlekłości jej reportaży, ale muszę dać jej szanse. "Dom duchów" znam z filmu, ale jakoś nie bardzo mnie przekonał, chociaż wiem, że jest tam parę wątków ważnych dla Chile.
Użytkownik: Akrim 08.03.2018 09:39 napisał(a):
Dodałabym izraelską pisarkę Shalev Zeruya (Szalew Ceruja)&order=avgrating
Czytam właśnie jej "Ból". Świetna książka. Innych nie czytałam, ale mają bardzo dobre noty.
Użytkownik: Raptusiewicz 12.03.2018 17:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Rok temu pisałem o siedem... | rollo tomasi
George Sand podobno czytywał Proust, więc może nie jest tak źle ;)