Dodany: 04.02.2018 22:37|Autor: miłośniczka

Czytatnik: Te oraz inne szpargały

Wyzwania 2018 - czytam, oglądam

W tym roku postanowiłam przeczytać 52 książki, obejrzeć 52 filmy (do tego wyzwania namówiła mnie Panterka - dzięki, zwierzaku!) i 12 spektakli teatralnych (wliczając w tę liczbę również Teatr Telewizji). Do tego zależy mi na tym, żeby w końcu w ciągu roku skompletować w przeczytanych następujące lektury:

1) Książka, która ma ponad 218 stron.
2) Książka, której autorem jest kobieta.
3) Książka, która została wydana w 2018 roku.
4) Książka, która ma smutne zakończenie.
5) Książka, w której tytule jest nazwa miasta.
6) Książka, na podstawie której powstał film pełnometrażowy.
7) Książka, która ma ponad 100 lat.
8) Książka, która została oparta na prawdziwej historii.
9) Książka, która ma tylko jedno słowo w tytule.
10) Książka, której autor ma takie same inicjały, jak ja.
11) Książka, która została wydana w roku moich narodzin.
12) Książka, która ma co najmniej dwóch autorów.
13) Książka, w której tytule jest imię.
14) Książka, której autorem jest mężczyzna.
15) Książka, którą miałam przeczytać w szkole, ale się nie udało.
16) Książka, którą napisał ktoś przed trzydziestką.
17) Książka, w której tytule jest kolor.
18) Książka, którą przeczytam w ciągu jednego weekendu.
19) Książka, w której nie ma ludzi.
20) Książka, która jest typowym romansem.
21) Książka, która jest poradnikiem.
22) Książka historyczna lub polityczna.
23) Książka w obcym języku.
24) Powieść epistolarna.
25) Książka, którą autor napisał pod pseudonimem.
26) Książka, której akcja rozgrywa się podczas wojny.
27) Książka, której główny bohater ma imię na tę samą literę, co moje.
28) Książka, której akcja nie dzieje się w Europie.
29) Książka, którą zaczęłam kiedyś czytać, ale nigdy jej nie skończyłam.

Trzymam sama za siebie kciuki. Tu będę się motywować comiesięcznymi raportami. :-)

Użytkownik: miłośniczka 04.02.2018 22:59 napisał(a):
Styczeń:

1/52 Bodo wśród gwiazd: Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów (Mieszkowska Anna) - 5
2/52 Bogaty ojciec, biedny ojciec czyli Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa (Kiyosaki Robert T., Lechter Sharon L.) - 2
3/52 Na całym świecie tylko Ona: Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego (Gersdorff Dagmar von) - 4

Filmy:

1/52 "Bikiniarze", reż. Valeriy Todorovskiy, 2008 (po rosyjsku) -> rewelacja, jeden z moich ulubionych musicali od teraz

2/52 "Jego ekscelencja subiekt", reż. Michał Waszyński, 1933 -> obejrzana w ramach czytania lektury z Bodo w tytule; dobra komedia romantyczna, współcześni mogliby się uczyć z tych starych filmów jak przyciągnąć widzów przed ekrany i nie zafundować im ckliwości ani żenady - bo to lekkie i przyjemne, ale nie głupie

3/52 "Katya Ismailova", reż. Valeriy Todorovskiy, 1994 (po rosyjsku) -> podobno film został nakręcony na podstawie opowiadania "Powiatowa lady Makbet" - cóż, jeśli tak, to okazuje się, że niewiele pamiętam z tej obowiązkowej lektury na studiach; dobry dramat, ciekawy rys charakterologiczny kobiety upokarzonej, zdradzonej

4/52 "Gra o wszystko", reż. Aaron Sorkin, 2017 -> ależ mnie ten film zaskoczył! dobry!

5/52 "Czas mroku", reż. Joe Wright, 2017 -> film o Winstonie Churchillu i jego początkach jako premier Wielkiej Brytanii; Churchill musiał być niezwykle ciekawym człowiekiem - a z całą pewnością był ogromnym ekscentrykiem; wartość dodana dla mnie to poznanie głównego bohatera jako człowieka, a nie postaci z kart historii

6/52 "Wygnanie", reż. Andriej Zwiagincew, 2007 -> wstrząsający obraz kobiecej depresji i prowokacji; opowieść o bólu, cierpieniu, niezrozumieniu, aborcji; straszny, depresyjny film - niestety oglądałam go w kinie z taśmy 35 mm, operator, żeby koniecznie zmieścić na ekranie napisy, zrezygnował z pokazania widzom głów bohaterów - w połowie filmu dowiedziałam się dopiero, że to nie jest jakiś dziwaczny reżyserski zamysł, że bohaterów pokazuje się od nosa w dół (sic!), w dodatku co rusz siadał głos i mieliśmy w wyniku tego koszmarek w stylu potomstwa lorda Vadera na ekranie; film sam w sobie dobry i polecam go serdecznie, ale będę kiedyś musiała obejrzeć to normalnie, bez tego całego cyrku, o którym piszę

Z listy:

2) Książka, której autorem jest kobieta. -> Bodo wśród gwiazd: Opowieść o losach twórców przedwojennych kabaretów (Mieszkowska Anna)
13) Książka, w której tytule jest imię. -> Na całym świecie tylko Ona: Zakazana miłość księżniczki Elizy Radziwiłł i Wilhelma Pruskiego (Gersdorff Dagmar von)
29) Książka, którą zaczęłam kiedyś czytać, ale nigdy jej nie skończyłam. -> Bogaty ojciec, biedny ojciec czyli Czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa (Kiyosaki Robert T., Lechter Sharon L.)

Pozostało:

1) Książka, która ma ponad 218 stron.
3) Książka, która została wydana w 2018 roku.
4) Książka, która ma smutne zakończenie.
5) Książka, w której tytule jest nazwa miasta.
6) Książka, na podstawie której powstał film pełnometrażowy.
7) Książka, która ma ponad 100 lat.
8) Książka, która została oparta na prawdziwej historii.
9) Książka, która ma tylko jedno słowo w tytule.
10) Książka, której autor ma takie same inicjały, jak ja.
11) Książka, która została wydana w roku moich narodzin.
12) Książka, która ma co najmniej dwóch autorów.
14) Książka, której autorem jest mężczyzna.
15) Książka, którą miałam przeczytać w szkole, ale się nie udało.
16) Książka, którą napisał ktoś przed trzydziestką.
17) Książka, w której tytule jest kolor.
18) Książka, którą przeczytam w ciągu jednego weekendu.
19) Książka, w której nie ma ludzi.
20) Książka, która jest typowym romansem.
21) Książka, która jest poradnikiem.
22) Książka historyczna lub polityczna.
23) Książka w obcym języku.
24) Powieść epistolarna.
25) Książka, którą autor napisał pod pseudonimem.
26) Książka, której akcja rozgrywa się podczas wojny.
27) Książka, której główny bohater ma imię na tę samą literę, co moje.
28) Książka, której akcja nie dzieje się w Europie.
Użytkownik: Losice 07.10.2020 10:38 napisał(a):
Masz bardzo ciekawy czytatnik :D

Nie wiem co udało Ci się zrealizować z listy zamieszczonej w 2018 roku, ale masz dwie kategorie:

16) Książka, którą napisał ktoś przed trzydziestką.

Mam u siebie czytatkę Lula i inni ...... , gdzie gromadzę sławnych autorów, którzy debiutowali młodo (poniżej 28 lat) i swoją najlepszą książką. Jest tam ktoś, kto wpisuje się w Twoje dwie powyższe kategorie, a dodatkowo sprawdziłem, że nie czytałaś tego autora, a dokładnie tej autorki - a teraz zacytuję sam siebie:

"Hiszpania - rok 1944. I zaledwie 23-letnia Laforet Carmen, urodzona w Barcelonie, studentka prawa Uniwersytetu w Madrycie, która dzieciństwo i tragiczny czas wojny domowej spędziła na spokojnych Wyspach Kanaryjskich, publikuje swoją pierwszą (napisaną od stycznia do września 1944 roku) i najsłynniejszą powieść Złuda (Laforet Carmen).
Doceniona przez krytyków i nagrodzona przez Hiszpańską Akademię Królewską, książka wchodzi do kanonu literatury hiszpańskiej XX wieku i jest porównywana z Buszujący w zbożu (Salinger Jerome David). Była jedną z ulubionych powieści Ruiz Zafón Carlos .... i jej akcja toczy się w Barcelonie."
Użytkownik: miłośniczka 07.11.2020 18:06 napisał(a):
Odpowiedź na: W tym roku postanowiłam p... | miłośniczka
Dziękuję. :-) Zaniedbałam całkowicie mój czytatnik, jak i całą bytność w BiblioNETce. Swoją drogą, może powtórzę sobie takie wyzwanie w nadchodzącym roku i jakoś zmuszę się do systematycznych comiesięcznych podsumowań, to i częściej będę tutaj bywać. :-) Pozdrowienia!