Dodany: 14.07.2020 20:02|Autor: Losice

Czytatnik: Biblioteka skojarzeń

1 osoba poleca ten tekst.

Lula i inni ......


"Miałem dwadzieścia dwa lata i usiłowałem zostać kimś w rodzaju pisarza, kiedy nagle uświadomiłem sobie, że ten potężny, nieubłagany płomień twórczego zapału, który - gdy miałem lat osiemnaście - strawił mnie niemal doszczętnie, przygasł do rozmiarów nikłego, pełgającego ognika, symbolicznego zaledwie zarzewia tlącego się w mej piersi czy gdziekolwiek się te moje najżarliwsze ambicje usadowiły. Nie żebym zrezygnował z pisania - ciągle jeszcze pragnąłem gorąco przelać na papier powieść, którą tak długo więził mój umysł. Rzecz w tym, że napisawszy kilka pierwszych akapitów, nie byłem w stanie spłodzić kolejnych. Innymi słowy - jak to mniej więcej ujęła Gertruda Stein, mówiąc o pewnym drugorzędnym pisarzu "straconego pokolenia" - miałem syrop, ale ten syrop nie chciał ciec."

Ten obrazowy cytat dotyczy Stingo, głównego bohatera i narratora najbardziej "polskiej" z wielkich powieści amerykańskich Wybór Zofii (Styron William). Rok 1947, New York, Brooklyn, młody Stingo - przybysz z amerykańskiego Południa i dwójka jego ekscentrycznych przyjaciół Nathan Landau i Zofia Zawistowska - i ich mroczna tajemnica. Jedna z najbardziej poruszających i powracających we wspomnieniach książek, niosąca obsesyjne i traumatyczne pytania - w tym jedno pytanie, na które nigdy nie odpowiesz, bo na to pytanie nie ma odpowiedzi i którego wiele osób nie chce nawet słyszeć (zatykając uszy). Pytanie, które doczekało się odrębnego hasła "Sophie's choice" w słowniku języka angielskiego. Równie wiele osób odmawia ponownego obejrzenia filmu "Wybór Zofii" z 1982 roku w reżyserii Alana Pakuli z oskarową rolą Meryl Streep.
Do osób tych należy również moja żona. Gdy przyniosłem powieść Styrona z biblioteki, poprosiła mnie, żebym nie mówił i nie dyskutował z nią o żadnych przeczytanych fragmentach, a najlepiej czytał ją w samotności i oddzielnie. Na koniec usłyszałem:
-Jacek, przepraszam, ja naprawdę nie chcę o tym myśleć, to jest ponad moje siły, może mój system nerwowy już tego nie wytrzymuje ......

Rozumiem wszystkich podobnych do mojej żony. Powrócę więc do zacytowanego powyżej fragmentu, który dotyczy Stingo i ma autobiograficzne odniesienia do kariery pisarskiej Williama Styrona. Zastanawiałem się, kto w historii literatury był tym szczęśliwcem, któremu "syrop pociekł". Kto młodo zadebiutował i od razu swoją najlepszą i najsłynniejszą powieścią.

Na początek znowu amerykańskie Południe (jakoś bardzo je lubię) i "złote, ale i krnąbrne dziecko" stanu Georgia - już wiem kogo masz na myśli, ale nie jest to Margaret Mitchell.
To 17 pozycja na liście najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku według Modern Library - i jej autorka, o jakże pięknym i oryginalnym imieniu Lula. Niestety uznano, że imię Lula, jak i nazwisko Smith nie nadają się do robienia pisarskiej kariery i przeszła ona do historii jako Carson McCullers.
W wieku 23 lat (w roku 1940) debiutowała swoją najsłynniejszą powieścią Serce to samotny myśliwy (McCullers Carson)

A teraz podróż na północ, stan New Jersey (niedaleko od Nowego Jorku) i 51 pozycja na liście najlepszych anglojęzycznych powieści XX wieku według Modern Library - Nadzy i martwi (Mailer Norman Kingsley (właśc. Mailer Nachum Molech)). Rok 1948, po powrocie ze służby wojskowej na Pacyfiku w czasie II Wojny Światowej, 25 letni, młody żołnierz pisze swoją pierwszą powieść. Podstawą do jej stworzenia było około 400 listów do pierwszej żony Beatrice "Bea" Silverman.

I na koniec zdumiewający debiut zaledwie 19 letniej, zbuntowanej francuskiej "burżujki", który w roku 1954 zszokował krytyków literackich nad Sekwaną, a potem na całym świecie Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise)).

Czy to wyczerpuje listę, na pewno nie - pominąłem wybitnych i znanych autorów, którzy napisali tylko jedną powieść - chociaż "syrop pociekł". Można również zapytać o to, jakie są kryteria uznania autora za wybitnego pisarza - bardzo proste, po prostu ich nie ma, jest to indywidualne odczucie każdego z nas ..... nasz jakże łatwy wybór ....

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1365
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: Losice 25.08.2020 16:27 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miałem dwadzieścia dwa l... | Losice
Po pewnym namyśle zdecydowałem się dodać do listy autora i książkę, która doczekała się jednej z najlepszych ekranizacji w historii światowego kina. Książkę, gdzie geniusz autora spotkał się z geniuszem reżysera.
W roku 1962 Ken Kesey, 27-letni, urodzony w stanie Colorado, ale związany przez całe życie z Zachodnim Wybrzeżem USA i stanem Orgeon, hippis i wielbiciel beatników (kłania się Jack Kerouac i jego kultowa powieść W drodze (Kerouac Jack)) , opublikował swoją debiutancką i najsłynniejszą powieść Lot nad kukułczym gniazdem (Kesey Ken).
Powieść została wymieniona na liście 100 najlepszych powieści anglojęzycznych XX wieku ogłoszonej przez tygodnik "Time" (lista w rzeczywistości obejmuje lata 1923-2005) - od daty wydania pierwszego numery "TIme" w 1923 roku. Znalazła się również na 32 miejscu polskiej listy powieści wybranych przez czytelników "Rzeczypospolitej", znanej jako "Kanon na koniec wieku".
Jej oskarowa filmowa adaptacja w reżyserii genialnego Czecha, mojego największego ulubieńca - Miloša Formana weszła na ekrany światowe w roku 1975 - i do dzisiaj cieszy się dużą popularnością.
Co ciekawe Ken Kesey podobnie jak autorka Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise)) wszedł w konflikt z prawem za posiadanie narkotyków, a nawet spędził pół roku w więzieniu.
Jaki stąd wniosek - napisz coś "tęczowego", pobyt w celi gwarantowany, ale książkę musisz napisać sam.
Użytkownik: Losice 01.09.2020 22:40 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miałem dwadzieścia dwa l... | Losice
A teraz skok przez Atlantyk.
Hiszpania - rok 1944. I zaledwie 23-letnia Laforet Carmen, urodzona w Barcelonie, studentka prawa Uniwersytetu w Madrycie, która dzieciństwo i tragiczny czas wojny domowej spędziła na spokojnych Wyspach Kanaryjskich, publikuje swoją pierwszą (napisaną od stycznia do września 1944 roku) i najsłynniejszą powieść Złuda (Laforet Carmen).
Doceniona przez krytyków i nagrodzona przez Hiszpańską Akademię Królewską, książka wchodzi do kanonu literatury hiszpańskiej XX wieku i jest porównywana z Buszujący w zbożu (Salinger Jerome David). Była jedną z ulubionych powieści Ruiz Zafón Carlos .... i jej akcja toczy się w Barcelonie.
Użytkownik: yyc_wanda 02.09.2020 18:00 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miałem dwadzieścia dwa l... | Losice
Mam nadzieję, że nie będziesz miał nic przeciw temu, że dopiszę do Twojej listy Outsiderzy (Hinton Susan Eloise), powieść 16-letniej S.E. Hinton z Tulsy, Oklahoma. Powieść została wydana po raz pierwszy w 1967 roku, jest klasykiem literatury młodzieżowej, przez wiele lat była lekturą szkolną w Stanach i Kanadzie (być może ciągle jest). Powieść oparta jest na doświadczeniach szkolnych autorki (w tym czasie również uczennicy) i opisuje starcia między dwoma rywalizującymi ze sobą gangami. Ze wzglkędu na wybitnie męską tematykę, wydawca zasugerował użycie inicjałów zamiast pełnego imienia, aby zataić płeć autorki. Powieść została sfilmowana w 1983 roku w reżyserii Francisa Coppola. W filmie wystąpili m.in. Tom Cruise, Matt Dillon, a nawet ukazała się w nim sama autorka w jednej z podrzędnych ról.
W 1988 roku S.E. Hinton otrzymała inauguracyjną nagrodę Margaret A. Edwards Award za całokształt twórczości poświęconej młodzieży. Autorce przypisuje się zapoczątkowanie gatunku literackiego YA (young adult).
Użytkownik: Losice 05.09.2020 11:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że nie będz... | yyc_wanda
Bardzo dziękuję o wzbogacenie listy o tak ciekawy wpis.

Muszę ze wstydem przyznać, że nurt literatury "young adult" (YA) - a właściwie wyodrębnienie go w niezależny kierunek literacki - bardzo długo umykało mojej uwadze. Określenie YA było mi kompletnie nieznane i obce.
Przełom nastąpił niespodziewanie i nie poprzez książkę, ale poprzez film. Kilka lat temu obejrzałem (w ramach wieczornych seansów przed telewizorem -z żoną), amerykański film z 2011 roku, w reżyserii Jasona Reitmana z Charlize Theron w roli głównej. Polski tytuł filmu - "Kobieta na skraju dojrzałości". Zawsze sprawdzam tytuł oryginalny, znając dziwną "manierę" polskich dystrybutorów, którzy zmieniają, lub "ulepszają" tytuły - zapewne chcąc podnieść oglądalność. I tutaj niespodzianka, bo tytuł oryginalny to "Young Adult" - i znak zapytania na mojej twarzy (??) - dlaczego taki tytuł.
Oczywiście dla widza z anglojęzycznego obszaru kulturowego wszystko jest jasne.
Główna bohaterka filmu 37-letnia Mavis Gary, autorka (jako "ghost-writer") poczytnej serii powieści "YOUNG ADULT" znajduje się na zakręcie życiowym. Jest rozwiedziona i ma poważne problemy z alkoholem - postanawia cofnąć czas i powrócić do swojej rodzinnej miejscowości na prowincji i swojej dawnej szkolnej miłości. Jej wybory są kopią wyborów bohaterów jej powieści YA. Film miał w większości pozytywne recenzje, a Charlize Theron otrzymała kilka nominacji i nagród za swoją pierwszoplanową rolę. A ja - dowidziałem się co to jest YA.

A mój następny krok - dodałem Twoją pozycję do listy książek do przeczytania.
Serdecznie pozdrawiam
Użytkownik: yyc_wanda 08.09.2020 18:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję o wzbogac... | Losice
Young adult (YA) to odpowiednik polskiej literatury młodzieżowej. Ale kiedy u nas wrzuca się wszystko do jednego wora (literatura dziecięca i młodzieżowa), w języku angielskim jest podział na juvenile (dziecięca) i YA (młodzieżowa). Okresem przełomowym jest wiek 11-12 lat.
Myślę, że w przypadku filmu Young Adults polskie tłumaczenie tytułu wyszło im całkiem sprawnie. Chętnie oglądnęłabym ten film, ale na razie nie mam do niego dostępu. Może zadowolę się innym z Charlize Theron.
Użytkownik: Losice 23.09.2020 10:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Young adult (YA) to odpow... | yyc_wanda
Ulubionym filmem z Charlize Theron według mojej żony jest "Sweet November" z 2001 roku - ale podejrzewam, że już ten film oglądałaś (był on dość popularny w jednym z wątków Biblionetkowych - chyba o "wyciskaczu łez").
Użytkownik: Losice 22.09.2020 22:06 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miałem dwadzieścia dwa l... | Losice
I jeszcze jedna prekursorka kierunku literackiego. Zaledwie 21-letnia, urodzona w Londynie Mary Wollstonecraft Godwin, która do historii literatury przejdzie pod nazwiskiem swojego męża, jako Mary Shelley - w roku 1818 publikuje swoją pierwszą i najsłynniejszą powieść Frankenstein (Shelley Mary Wollstonecraft). Powieść stała się ziarnem, z którego "wykiełkowała" literatura SF (science fiction).
Użytkownik: Losice 06.10.2020 17:24 napisał(a):
Odpowiedź na: "Miałem dwadzieścia dwa l... | Losice
A teraz pora na pierwszego laureata Nagrody Nobla na naszej liście. W roku 1963 cenioną (ale w Polsce znacząco pomijaną, co przekłada się na znikomą listę tłumaczeń) francuską nagrodę literacką Prix Renaudot otrzymał 23 letni, urodzony w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu Jean-Marie Gustave Le Clézio. Jego debiut literacki i zarazem najsłynniejsza powieść Protokół (Le Clézio Jean-Marie Gustave) (szczęśliwie przetłumaczona na język polski już w 1963 roku) znajduje się na 72 miejscu listy 100 najważniejszych książek XX wieku ogłoszonej przez francuski dziennik „Le Monde”. W roku 2008 pisarz otrzymał literacką nagrodę Nobla. W Polsce cieszy się znikomą popularnością i jest nisko oceniany (również w Biblionetce). Czy słusznie – to już temat na odrębną dyskusję …
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: