Dodany: 02.01.2018 12:48|Autor: hburdon

Czytatnik: Cytatnik

2018

STYCZEŃ
Oko świata (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Po wielu latach przyglądania się, jak "Oko świata" wygląda na półce, wreszcie się do niego zabrałam - i wsiąkłam. To prawda, jest całkowicie schematyczne, a Jordan uwielbia Tolkiena, ale co z tego, skoro wciąga jak mrówkojad mrówki? Poza tym w przeciwieństwie do Tolkiena mamy tu bohaterki, i to nie tylko na przylepkę do bohaterów. Będę czytać kolejne tomy.
Szczęśliwy pech (Banach Iwona) (1)
Bardzo lubię Iwonkę, ale ta książka zupełnie nie przypadła mi do gustu. Przepraszam, Iwonko.
– Marek Stelar "Sedno" (5)
– Sarah Perry "The Essex Serpent" (4)
Dobrze napisane czytadło. Osadzone w czasach wiktoriańskich, ale wiktoriańskiej atmosfery nie ma tam zbyt wiele, co do pewnego stopnia jest chyba celowym zamierzeniem autorki, chcącej podkreślić paralele pomiędzy czasami ówczesnymi a naszymi. Nieszczególnie przemówiły do mnie sztancowe postaci: oto autystyczne dziecko, oto genialny chirurg, oto bogaty arystokrata, i tak dalej. Ale czyta się łatwo i przyjemnie.
– Jacqueline Wilson "My Sister Jodie" (5)
Pierwszy raz w życiu spłakałam się nad książką.

LUTY
Rój (Paull Laline) (2)
Może 2 jest zbyt surową oceną, ale miałam duże oczekiwania w stosunku do tej książki i bardzo się zawiodłam. Z opisu wydawało się, że podpasuje mi idealnie: skrzyżowanie "Opowieści podręcznej" z "Igrzyskami śmierci", dystopia w ulu, bohaterkami są pszczoły... Paull nie może jednak zdecydować się, czy chce pokazywać świat insektów takim, jakim jest w rzeczywistości, czy tworzyć metaforę ludzkiego społeczeństwa. W niektórych scenach pszczoły zachowują się jak pszczoły, a w innych pojawiają się nienawistne osy i pająki przepowiadające przyszłość! Zdecydowanie nie dla mnie.

MARZEC
– S.P. O'Byrne "The Perfect Partner" (5)

KWIECIEŃ
Bez skazy (Franzen Jonathan) (4)
Nie tak dobra jak "Korekty", ale mam słabość do Franzena.
– Ellery Queen "The Roman Hat Mystery" (3)
Recenzja: Cylinder, który zniknął w Teatrze Rzymskim
W BiblioNETce jako: Tajemniczy testament: Powieść kryminalna (Queen Ellery (właśc. Dannay Frederic, Lee Manfred B.)) – możliwy błąd
Wielkie polowanie (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Róg Valere (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Po angielsku jeden tom: "The Great Hunt".

MAJ
Smok Odrodzony (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Kamień Łzy (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Po angielsku jeden tom: "The Dragon Reborn".
– Ellery Queen "The French Powder Mystery" (3)
Recenzja w komentarzu pod Cylinder, który zniknął w Teatrze Rzymskim
Historia pszczół: Powieść (Lunde Maja) (5)
Bardzo ładna, przemyślana powieść. Po dość przeciętnym "Sekretnym życiu pszczół" i bardzo słabym "Roju" z niepokojem podchodziłam do kolejnej książki o pszczołach, ale do "Historii pszczół" nie mam zastrzeżeń. Strukturą nieco przypomina "Atlas chmur", zaś wątek współczesny (George'a) czyta się jak Franzena. Bohaterowie są nieco irytujący, ale to niewątpliwie zamierzenie autorki.
Ostatni intruz (French Tana) (5)
Ellery Queen może Tanie French buty czyścić.
Świat w płomieniach (Hustvedt Siri) (5)
Recenzja: Świat kobiet w płomieniach
Fanfik (Osińska Natalia) (5)
Świetna powieść. Powinna być lekturą obowiązkową w szkołach.

CZERWIEC
Bursztynowa luneta (Pullman Philip)
Audiobook, powtórka.
Wschodzący cień (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Ten Który Przychodzi ze Świtem (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Po angielsku jeden tom: "The Shadow Rising".
Angielski pacjent (Ondaatje Michael) (3)
– Harlan Ellison "I Have No Mouth and I Must Scream" (3)
Niestety, opowiadania nie zrobiły na mnie wrażenia. Spis treści:
..."I Have No Mouth & I Must Scream"
..."Big Sam Was My Friend"
..."Eyes of Dust"
..."World of the Myth"
..."Lonelyache"
..."Delusion for a Dragonslayer"
..."Pretty Maggie Moneyeyes"
Ognie niebios (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Spustoszone ziemie (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
W oryginale jeden tom: "The Fires of Heaven".
– Graeme Macrae Burnet "The Disappearance of Adèle Bedeau" (4)
Mocne cztery. Któregoś dnia kelnerka Adèle nie pojawia się w pracy. Stały bywalec restauracji, Manfred Baumann, chyba nie jest zamieszany w jej zniknięcie. Jednak okazuje się, że prowadzący śledztwo inspektor Georges Gorski już kiedyś się z nim spotkał… Ciekawy portret psychologiczny Baumanna, precyzyjna narracja zakończona zabawą w powieść szkatułkową.

LIPIEC
Na szpulce niebieskiej nici (Tyler Anne) (3)
Gwiazd naszych wina (Green John) (5)
Triumf chaosu (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Czarna wieża (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Kolejny tom ("Lord of Chaos") skończony. Ostatnie 50 stron szybkością akcji pobiło chyba wszystko, co do tej pory czytałam.

SIERPIEŃ
Rozdarta zasłona (Szymiczkowa Maryla (właśc. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr)) (4)
Czara wiatrów (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
Korona mieczy (Jordan Robert (właśc. Rigney James Oliver Jr)) (5)
W oryginale jeden tom: "A Crown of Swords".