Dodany: 02.06.2010 10:50|Autor: littleangel_

Książka: Anastazja
Kurth Peter

Walka o tożsamość ...

Według powszechnego przekonania Anastazja zginęła w piwnicy domu Ipatiewa nocą z 16 na 17 lipca 1918 roku, w okresie największego nasilenia czerwonego terroru. Niecałe dwa lata po tym wydarzeniu 17 stycznia 1920 roku Nieznana Kobieta (Fraulein Unbekannt) próbuje popełnić samobójstwo. Po nieudanej próbie trafia do szpitala dla psychicznie chorych w Dalldorfie, gdzie zaczyna twierdzić, że jest jedyną ocalałą córką cara Mikołaja II - Wielką Księżną Anastazją. Od tego czasu stopniowo zyskuje przyjaciół, którzy jej wierzą i rozpoznają w niej Wielką Księżną, ale także zawziętych przeciwników, którzy zrobią wszystko, aby przeszkodzić w powszechnym uznaniu tożsamości nieznanej kobiety.

Przez całe swoje dalsze życie rozpaczliwie zmaga się ona z koszmarami przeszłości, wątłym zdrowiem, a przede wszystkim walczy o uznanie jej jako córki cara, jedynej ocalałej z masakry w Jekaterinburgu.

Tożsamość Nieznanej Kobiety, zwanej później Anastazją Czajkowską lub Anną Anderson, jest jedną z największych zagadek historii. Nigdy nie uznano powszechnie, że jest ona Wielką Księżną Anastazją Mikołajewną Romanowną, ale także nie udowodniono, że nią nie jest. Jedno jest pewne: kobieta, kimkolwiek była, zachowywała się jak wielka dama i nie było to zachowanie wyuczone, widać było, że pochodzi z rodziny arystokratycznej. Wiadomo także, że zachowanie Frau Czajkowskiej nie było grą aktorską, co zostało potwierdzone przez psychologów - kimkolwiek była, wierzyła, że jest córką cara.

Książka zawiera dokładny opis losów Nieznanej Kobiety, fragmenty listów, wywiady ze świadkami, a także cytowane opowieści samej Anastazji.

Po przeczytaniu tej książki można uwierzyć w historię Anastazji lub uznać ją za oszustkę. Przedstawione są argumenty przemawiające za potwierdzeniem jej tożsamości, lecz także i takie, które przeczą, jakoby ktokolwiek mógł przeżyć masakrę w Jekaterinburgu i udowadniają, że kobieta ta nie mogła być osobą, za którą się podawała. Sama po skończeniu tej książki zaczęłam być przekonana, że kobieta tam opisana musiała być Wielką Księżną Anastazją.

A ty? Czy uwierzysz w niesamowitą historię Fraulein Unbekannt (Nieznanej Kobiety)?

Wyświetleń: 2085
Użytkownik: misiak297 25.07.2010 09:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Według powszechnego przek... | littleangel_
Ze dwa lata temu znaleziono ostatnie szczątki ofiar masakry w Jekaterinburgu - carewicza Aleksego i jego starszej siostry Marii. Zatem wszystkie uzurpacje okazały się kłamstwem. A książkę o Anastazji "Fraulein Unbekannt" i tak przeczytam:)
Użytkownik: ka.ja 25.07.2010 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Ze dwa lata temu znalezio... | misiak297
Ten sam temat podejmuje Mary Morrisy w "Mitomance" - miłym, sprawnie napisanym, intrygującym powieścidle (dziwi mnie, że "Mitomanka" zalega w księgarniach z tanimi książkami).