Dodany: 28.07.2017 10:59|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

2 osoby polecają ten tekst.

Colson Whitehead laureatem nagrody Arthura C. Clarke’a


Nagroda Arthura C. Clarke'aZaledwie dzień po tym, jak Kolej podziemna Colsona Whiteheada została nominowana do The Man Booker Prize, ogłoszono, że ta reinterpretacja historii amerykańskiego niewolnictwa w duchu fantastyki zdobyła brytyjską nagrodę dla najlepszej książki science fiction. Za powieść autor otrzymał już Pulitzera i National Book Award.

Tytułową „kolej podziemną”, która historycznie funkcjonowała jako sieć bezpiecznych kryjówek i tras pomagających niewolnikom z południa przedostać się do wolnych stanów północy, Whitehead przekształcił w literalną kolej pociągową, dzięki której bohaterowie uciekają z plantacji w Georgii.

Kolej podziemna to trzydziesta pierwsza książka nagrodzona w konkursie Arthura C. Clarka. Przewodniczący jury, Andrew. M. Butler, powiedział: „to trzymające w napięciu sprawozdanie zarówno z nieludzkości ludzkości, jak i potencjału buntu, podparte możliwością gatunku fantastyki naukowej do zamiany metafory na dosłowność”.

Whitehead wyraził radość z wygranej 2017 funtów (kwota nagrody jest taka sama jak rok, w którym się ją przyznaje), potwierdził także, że Kolej podziemna nie istniałaby bez narzędzi literatury fantastycznej.

Na liście finalistów znaleźli się także:

  1. A Closed and Common Orbit – Becky Chambers;
  2. Ninefox Gambit – Yoon Ha Lee;
  3. After Atlas – Emma Newman;
  4. Occupy Me – Tricia Sullivan;
  5. Stacja Centralna – Lavie Tidhar.

Dyrektor nagrody, Tom Hunter, określił tytuły, które znalazły się na liście, jako fascynująco różnorodne i zrodzone z żywej wyobraźni. Ponadto będące hołdem dla pamięci o Sir Arthurze, którego setne urodziny obchodzilibyśmy w tym roku.

Sir Arthur Charles Clarke (1917–2008) był brytyjskim pisarzem science fiction, dramatopisarzem, wynalazcą, badaczem świata podmorskiego i gospodarzem programów telewizyjnych. Najlepiej znany jest ze swojej roli współtwórcy filmu 2001: Odyseja kosmiczna; jest autorem oryginalnej serii książek. Zdobył wiele nagród Hugo i Nebula, ale to dzięki ogromnej liczbie czytelników stał się jedną z czołowych figur literatury fantastycznej. Przez wiele lat – wraz z Robertem Heinleinem i Isaacem Asimovem – znany jako jeden z Wielkiej Trójcy literatury z gatunku fantastyki naukowej.

Nagrodę, którą ustanowił, pierwszy raz przyznano w 1987 roku.

*

Źródło: „The Guardian”, clarkeaward.com

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: logi 28.07.2017 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaledwie dzień po tym, ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Komedia. Ta książka to nie jest science fiction. Owszem, zawiera elementy realizmu magicznego, ale co z tego? Już sam fakt nominacji do nagrody był niezrozumiały. Zastanawiam się o co chodzi? Chęć nobilitacji "niepoważnego" gatunku przez przyznanie nagrody laureatce Pulitzera? Poprawność polityczna? Jedno i drugie? Nieważne, bo tak czy inaczej decyzja jest kuriozalna i nie do obronienia.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: