Dodany: 06.07.2017 23:33|Autor: J

Czytatnik: #?!

Ciężka praca: minimalizm

Minimalizm: Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną (Babauta Leo) (4,0) audiobook

Taki sobie poradniczek, jak być minimalistą w różnych dziedzinach życia. Pewne wątki pokrywają się z "Czterogodzinnym tygodniem pracy", na przykład podróżowanie w wersji "light", zasada "80/20" czy redukowanie swojego planu zajęć. Książka Ferrisa jest jednak o tyle ciekawsza, że wymienione "minimalizacje" są tylko jednym z licznych środków dążenia do celu, jakim jest życie pełną gębą i robienie rzeczy ważnych, interesujących, zamiast codziennego zapracowywania się na śmierć. Babauta co prawda też coś w ten deseń wspomina ma marginesie, jednak skupia się na praktycznych sposobach osiągania minimalizmu. Nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że niemało musi się napracować, by stan ten utrzymać. Humorystycznie brzmiały tłumaczenia autora, że szóstka dzieci, która cokolwiek mu przeszkadza w osiągnięciu minimalistycznej nirwany, pojawiła się zanim jeszcze na dobre przekonał się do tej filozofii. Właśnie filozofii, która u Babauty wykracza poza ramy czysto pragmatyczne i obejmuje na przykład weganizm czy rezygnację (przynajmniej częściową) z samochodu. Z kolei aspekty praktyczne to m.in. porządki w domu i miejscu pracy oraz zarządzanie własnymi finansami.

Mimo że książka nie powiedziała mi właściwie nic, czego już bym wcześniej nie wiedział, to daję jej solidny plus za to, że... hm, powiedzieć "otworzyła oczy" to byłoby stanowczo za dużo. Ale może: przypomniała o tym? szturchnęła? Gdy wczułem się trochę w takiego minimalistę, wystarczył rzut oka na moją chałupę, wciąż nie mogącą doczekać się obiecanego remontu, by stwierdzić, że jest niemiłosiernie zagracona. Nie celowo przecież, nie jestem żadnym kolekcjonerem niepotrzebnych rupieci, co to, to nie! Ale samo się tak jakoś zagraciło... A z tym wiąże się oczywiście kwestia kupowania zbędnych rzeczy (chociażby ten walający się po podłodze, wciąż nierozpakowany z blistra zestaw śrubokrętów, nabyty zaledwie kilka tygodni temu...). Chyba najwyższy czas z tym skończyć, co?

Zobacz też: Moje lektury 2017