Dodany: 11.01.2017 22:58|Autor: J

Czytatnik: #?!

Moje lektury 2017

Kolejny rok z Biblionetką i drugi, w którym notuję swoje lektury. Poprzedni był rekordowy, a bieżący raczej go nie pobije, bo więcej czasu muszę poświęcić innym sprawom niż czytanie. Ale do rzeczy.

* * *

Podsumowanie. Tak jak się spodziewałem, ilościowo rok 2017 wypadł mi wyraźnie słabiej niż 2016 i zakończył się wynikiem 67 książek (o 28% mniej niż przed rokiem). Oprócz ograniczeń czasowych przyczyniło się do tego również parę dłuższych pozycji (np. "Bastion" Kinga czy niedokończona jeszcze antologia "Odkrywając wolność"). Za dużo też miałem książek słabych i przeciętnych. Procentowo wygląda to następująco:

11,9% – książki bardo dobre (ocena 5,0 i więcej)
49,3% – książki które uznałem za dobre (ocena 4,0 lub 4,5)
29,9% – przeciętne (ocena 3,0 lub 3,5)
7,5% – słabe (poniżej 3,0)
1,5% – nieocenione

Można zatem powiedzieć, że 61% tytułów, które przeczytałem w roku 2017, uznałem za warte poświęconego im czasu. Wniosek na przyszłość: powinienem sobie staranniej dobierać lektury.

* * *

A oto i lista lektur.

Styczeń 2017.

1. Gadu-gadu: Jak swobodnie rozmawiać z każdym i w każdej sytuacji (Rhodes Mark) (4,0) abo
Ambiwalentnie, bo "poradniki do wierzenia" jakoś nigdy do mnie nie przemawiały. Dużo rzeczy brzmi całkiem sensownie, kilka – trochę mniej (np. wzmianki o NLP czy hipnozie). W sumie oceniam pozytywnie; odhaczam jako przeczytane, ale muszę jeszcze przejrzeć i podsumować.

2. Czarodzicielstwo (Pratchett Terry) (4,0) audio z abo.
Wcześniejszą lekturę postanowiłem sobie dopełnić odsłuchem wersji audio. Książki w takiej formie odbieram jednak inaczej. Pewnie ma to związek z wolniejszym tempem, większą fragmentacją a także wkładem interpretacyjnym lektora (tutaj Janusz Zadura mnie nie zachwycił, chociaż był poprawny). Ocenę książki pozostawiam bez zmian.

3. Lśnienie (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (5,5) abo → King #4: Lśnienie

4. Świniaki (Grossman M. (właśc. Milewczyk Jarosław)) (2,0) audio z abo → Świniaki, czyli nie mam szczęścia do satyry

5. Kometa nad Doliną Muminków (Jansson Tove) (4,0) audio z abo
W dzieciństwie czytałem może ze dwa tomiki cyklu o tych pociesznych, fikcyjnych zwierzątkach. Zdarzało się też oglądać psychodeliczne dobranocki na motywach powieści. Zobaczyłem w Legimi i pomyślałem, że sobie odświeżę, słuchając w drodze do pracy. Ale chyba jestem już za stary na takie rzeczy.
Streszczenie. Muminek i Ryjek wybierają się na wycieczkę łódką. Po drodze poznają m.in. Włóczykija oraz pannę Migotkę oraz dowiadują się, że Ziemi zagraża kometa.
Wersję audio czyta (właśnie bardziej czyta, niż gra) Krzysztof Kowalewski.

6. Oskar i reszta (Pałczyńska-Winek Ewa) (2,0) audio z abo
Książeczka składa się z króciutkich historyjek opowiadanych z perspektywy brzdąca w wieku od 1. roku życia do przedszkola. Autorka, bazując na własnych rodzicielskich doświadczeniach, postanowiła stworzyć coś na kształt "Przygód Mikołajka". Nie czytałem co prawda Goscinnego, mimo to nie mogę się oprzeć wrażeniu, że zamiar nie do końca się powiódł. Efekt jest raczej nudny.

7. Lato leśnych ludzi (Rodziewiczówna Maria) (3,5) ebook
Trzech facetów w lesie, chociaż nie na stałe. Prosta opowieść o przyjaźni i życiu w zgodzie z naturą. Mnóstwo o przyrodzie, czasami w zaskakujący sposób, jak na przykład przekonanie, że niektóre zwierzęta są "złe", co usprawiedliwia najbrutalniejsze nawet ich tępienie. Przeszkadzały liczne archaizmy oraz styl poetycko-patetyczny, podlany bogoojczyźnianym sosem. [Zaległa notatka.]

8. Nomów księga wyjścia (Pratchett Terry) (4,5) ebook~ → O pracy, religii, nauce i polityce, czyli nomy odjeżdżają.

9. Wroniec (Dukaj Jacek) (5,0) audio z abo → Gdy odwołano "Teleranek"...

10. Fatalne jaja (Bułhakow Michaił (Bułhakow Michał)) (4,0) ebook
Rosja sowiecka pod koniec lat 20. Naukowiec odkrywa "promień życia" a w kraju szaleje kurza dżuma. Jak przyspieszyć odbudowę kurzej populacji i co z tego wyniknie. Opowiadanie OK, ale nie porywa.

11. Szafa (Tokarczuk Olga) (4,0) ebook → Co siedzi w tej szafie

Luty 2017.

1 (12). Jądro ciemności (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (3,5) ebook
Dość rozczarowujące, zwłaszcza ostatnia tercja, gdzie nie stało już nawet ironicznego poczucia humoru głównego bohatera. Narracja nazbyt rozwlekła, mniejsza z tym, ale o co właściwie chodzi? Chciwość, obłuda, okrucieństwo, szaleństwo, i śmierć. O wszystkim po trochu, o wszystkim za słabo, by mogło zrobić wrażenie.

2 (13). Toxic: Jak sobie radzić z osobami, które utrudniają ci życie (Jankiewicz Joanna) (3,0) audio z abo
Jak rozpoznać osoby toksyczne w związku, rodzinie, pracy; jak sobie z nimi radzić; jak samemu nie być toksycznym dla innych. Ot, poradnik; nic odkrywczego. Nie wiadomo nic o autorce, w szczególności dlaczego czuje się kompetentna do doradzania innym.

3 (14). Kobiety (Bukowski Charles) (4,0) ebook → ...
Hank Chinaski gdy osiągnął wiek średni odniósł w końcu sukces jako poeta, a w dodatku jego życie erotyczne stało się bardzo intensywne i urozmaicone.

4 (15). Bajki i przypowieści (Krasicki Ignacy) (3,5) abo + audio z abo
Zbiorek kilkudziesięciu krótkich, wierszowanych bajek, pouczających czy wytykających ludzkie przywary. Dość banalne to nauki, schematyczne, najczęściej bazujące na kontraście: mądry, dobry, doświadczony kontra głupi, zły, narwany młokos. Cóż, poezja do mnie słabo przemawia, chyba że podana w lekkostrawnej formie piosenki. Zaczynałem słuchając, lecz szybko okazało się, że audiobook to tylko niewielki podzbiór ebooka, więc kończyłem czytając.

5 (16). Nocne życie (Lehane Dennis) (4,0) abo
O proszę, książka gdzieś mi się zawieruszyła i wstawiam ją tu dopiero po miesiącu. Ocenę też.

6 (17). Twarz pokerzysty (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) (3,0) ebook → Słaby początek

7 (18). Nocna zmiana (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (4,0) abo → King #5: Nocna zmiana

Marzec 2017.

1 (19). Chłopcy: Faul to cię zrobił (zaginione opowiadanie) (Ćwiek Jakub) (3,5) ebook
Hm, wygląda na to, że jak Ćwiek zabiera się za pisanie, to nie tylko od razu całe serie produkuje, ale jeszcze gubi kawałki na lewo i prawo, a potem je odnajduje. To właśnie niby takie "odnalezione opowiadanie".
Chłopcy tutaj rzeczywiście są jeszcze chłopcami (początek liceum), a nie infantylnymi drabami. Mają na pieńku ze starszakami – poszło, rzecz jasna, o dziewczynę. Chcą uniknąć kłopotów, więc aranżują rzecz tak, by pobicie wyglądało na serię nieszczęśliwych wypadków podczas szkolnego meczu.
Chyba zaczyna mnie już nudzić ta seria.

2 (20). Piaskowa Góra (Bator Joanna) (4,5) ebook → O przywianych do Wałbrzycha

3 (21). Las, 4 rano (Kolski Jan Jakub) (3,5) ebook → Dziad na pół etatu

4 (22). Piramidy (Pratchett Terry) (4,0) abo

5 (23). Wybrańcy bogów (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) (3,0) ebook~ → Do Orwella jednak trochę brakuje...

6 (24). Poirot prowadzi śledztwo (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (3,0) ebook → Christie #6: Poirot prowadzi śledztwo

7 (25). Zagadka Kuby Rozpruwacza (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) (3,5) abo → Wędrowycz #4

Kwiecień 2017.

1 (26). Astronauci (Lem Stanisław) (4,0) abo
Pierwsza opublikowana powieść Lema opowiada o podróży na Wenus, podjętej przez ludzi w obliczu zagrożenia ze strony tamtejszej cywilizacji. Książka skażona komunistyczną propagandą no i troszeczkę trąci myszką, ale całkiem ciekawa i dobrze się czyta. Więcej tu: Lem #1: Astronauci (spod znaku sierpa i młota)

2 (27). 4-godzinny tydzień pracy: Nie bądź płatnym niewolnikiem od 8.00 do 17.00 (Ferriss Timothy) (4,5) audio z abo
Pod chwytliwym, z premedytacją dobranym tytułem, kryje się interesujący poradnik, napisany na bazie własnych przemyśleń i doświadczeń autora. Filozofia życiowa sprowadzająca się do tego, że w życiu nie chodzi tylko o pracę, a nawet głównie nie chodzi o pracę, oraz porady, jak tę filozofię stosować w praktyce. Treść przechodzi od bardziej ogólnych spostrzeżeń (np. zasada 80/20, prawo Parkinsona) do mnóstwa praktycznych porad, sposobów i narzędzi (np. jak sobie wynająć w Indiach zdalnego asystenta od załatwiania rutynowych spraw, oszczędzając w ten sposób czas na bardziej wartościowe zajęcia). Dość amerykańskie, zarówno w negatywnym (silny utylitaryzm, banalność niekiedy), jak i pozytywnym sensie (energia, wiara we własne siły, przedsiębiorczość). Audiobook niezbyt mi się tu sprawdził, ale chyba wrócę do tej pozycji już w formie tekstowej, bo choć w 4 godziny na tydzień nie uwierzę, to jednak kierat pracy etatowej coraz bardziej mi ciąży.

3 (28). Bastion (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (3,5) abo
Starcie Dobra ze Złem nigdy się nie kończy – zupełnie jak ta powieść... Więcej: King #6: Bastion

Maj 2017.

1 (29). Niezwyciężony (Lem Stanisław) (4,5) audio
"Niezwyciężony" leci na planetę Regis by zbadać, co stało się z poprzednią ziemską ekspedycją. Odnajdują same zwłoki oraz chmurę, złożoną z prostych automatów owadzich rozmiarów, które w gromadzie przejawiają niszczycielską moc. Czy są one wynikiem "martwej ewolucji"?

2 (30). Ja nie jestem Miriam (Axelsson Majgull) (5,0) ebook → Lepiej być Żydem...

3 (31). Straż! Straż! (Pratchett Terry) (3,5) abo → Świat Dysku #8: Straż! Straż!

4 (32). Peter Pan. Piotruś Pan. Dwujęzyczna adaptacja (Barrie James Matthew, wydawnictwo 44.pl) (-) abo
Nie wystawiam piątki tylko dlatego, że ani tekst angielski, ani polski nie jest "prawdziwy" – to adaptacje, przygotowane przez redakcję dla osób, które chciałyby podszlifować swój angielski, a daleko im jeszcze do biegłości. Język zatem jest prosty, jednak opowieść była ciekawa, zwłaszcza że przedtem nie miałem okazji w całości się z nią zapoznać. Podobnie jak inne dwujęzyczne ebooki przygotowane przez 44.pl, poszczególne akapity są tak podlinkowane, że można łatwo przeskoczyć z jednej wersji językowej do drugiej. Niestety, cały efekt psuje aplikacja Legimi, w której każdy taki skok zajmuje kilka sekund.

5 (33). Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)) (5,5) audio z abo

6 (34). Busz po polsku (Kapuściński Ryszard) (4,0) ebook~

7 (35). Cofnięcie czasu (Hazlitt Henry) (4,0) abo
Wykład z podstaw wolnorynkowej ekonomii według szkoły austriackiej, wpleciony w kanwę dystopijnej powieści. Niestety, warstwa fabularna jest słaba niczym trzecia herbata z tej samej torebki. Dosć wysoką ocenę przyznałem jedynie przez wzgląd na walory edukacyjne :)
Wolność (gospodarcza) od podstaw (komentarz)

8 (36). Królestwo (Arnold Rem) (4,0) abo → nota wydawcy (komentarz)

Czerwiec 2017.

1 (37). Człowiek z zegarkami. The Man with the Watches. Edycja dwujęzyczna (Artur Conan Doyle; wydawnictwo Armoryka) (3,0) [abo]
Opowiadanie ukazało się po polsku w tomie "Sherlock Holmes. Apokryfy". Jeśli chodzi o treść, to nic specjalnie ciekawego: trup mężczyzny w pociągu, sprawa nierozwiązana, ale po latach uczestnik tamtych wydarzeń wyjaśnia wszystko listownie. Oryginał utworu można znaleźć w tomie "Tales of Terror and Mystery", dostępnym za darmo na stronach Projektu Gutenberg. Ja natomiast spotkałem się z nim, sięgając po dwujęzyczne wydanie elektroniczne, przygotowane przez Armorykę. Niestety, wydawnictwo poszło na łatwiznę, próbując sprzedawać utwory z domeny publicznej, praktycznie bez wkładu własnego. W ebooku nie ma odnośników między obiema wersjami językowymi, ani tym bardziej żadnych objaśnień. Anonimowy polski przekład jest dość swobodny, jeśli chodzi o szczegóły, co w tym przypadku trochę mija się z celem. Korzystanie z książki w aplikacji abonamentowej Legimi to już kompletna porażka, gdyż program ani nie posiada wbudowanego, ani nie umożliwia użycia zewnętrznego słownika, zaś jego ociężałość uniemożliwia przełączanie się w rozsądnym czasie między wersją angielską i polską.

2 (38). Zbrodnia w błękicie (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) (4,0) abo
Pierwsze dziełko Kwiatkowskiej, jakie miałem okazję czytać. Kryminałek osadzony historycznie pod koniec XIX wieku, a geograficznie w Wielkopolsce, wówczas pod zaborem pruskim. W odciętym od świata pałacu popełniono zbrodnię. Podejrzani są wszyscy: gospodarze, goście, służba. Rozwiązanie moim zdaniem trochę przekombinowane, a sprawca przesadnie zły, przebiegły i bezwzględny. Sportretowane rozmaite charaktery, wyraźnie, ale z umiarem zarysowane tło historyczne. Niby wszystko, co trzeba, ale na kolana nie rzuciło. Oceniłbym w sumie na 3¾, z braku możliwości zaokrąglam w górę do 4. Aha, i chyba rzeczywiście styl wzorowany na Agacie Christie.

3 (39). Miniony świat (Lehane Dennis) (4,5) abo → Miniony świat gangstera

4 (40). Jest alternatywa (Bielecki Czesław (pseud. Poleski Maciej)) (2,0) audio z abo → Zrzędzenia mędrkowatego tetryka, czyli Bieleckiego recepty na Ojczyzny ratowanie

5 (41). Paranoja (Finder Joseph) (5,0) abo → Paranoja, czyli jak zrobić karierę w biznesie

Lipiec 2017.

1 (42). Trzydziesta pierwsza (Puzyńska Katarzyna) (4,0) abo → Czwarta Puzyńska

2 (43). Wielki marsz (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (5,5) ebook → Marsz, marsz, Garraty!

3 (44). Minimalizm: Żyj zgodnie z filozofią minimalistyczną (Babauta Leo) (4,0) audio z abo → Ciężka praca: minimalizm

4 (45). Tajemnica pałacu Chimney: Powieść kryminalna (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,0) → Christie #7: W cieniu wielkiej polityki

5 (46). Z szynką raz! (Bukowski Charles) (5,0) ebook

6 (47). Nadchodzi zima: Dlaczego należy powstrzymać Władimira Putina i wrogów wolnego świata (Kasparow Garri (Kasparov Garry)) (4,5) abo → Długa zima przed nami

Sierpień 2017.

1 (48). Wybraniec (Lu Marie) (4,5) abo → Drugi dzień czerwca

2 (49). Król z żelaza (Druon Maurice (Kessel Maurice)) (4,5) ebook

3 (50). W Dolinie Muminków (Jansson Tove) (4,0) audio z abo → Mumintrolle #3

Wrzesień 2017.

1 (51). Inwazja (Miłoszewski Wojtek (Miłoszewski Wojciech)) (4,0) audio z abo
Rosja Putina napada najpierw na Ukrainę, a potem na Polskę. Dzieje się to tu i teraz, w roku 2017, co z jednej strony czyni historię ciekawszą, ale z drugiej strony, w połączeniu z silnymi nawiązaniami do bieżących wydarzeń i postaci świata polityki, sprawia, że szybko się zdezaktualizuje lub stanie mało zrozumiała. Już zresztą zdążył się zmienić na przykład prezydent Francji. Na plus szereg bohaterów o rozmaitych sytuacjach życiowych i charakterach oraz pokazanie zmian, jakie w nich zachodzą na skutek wojny. Na minus liczne wulgaryzmy (cóż, wygląda na to, że to rodzinna słabość obu braci Miłoszewskich) oraz ogólnie pewna kanciastość, jak bym to ujął. W książce występują też wątki mocno satyryczne, trochę moim zdaniem niepasujące do całości: bank (oczywiście niemiecki), który od ludzi wpędzonych w środek wojennej zawieruchy usiłuje egzekwować, jak gdyby nigdy nic, brakującą część raty kredytu hipotecznego, czy też zachowanie polityków, zwłaszcza krajowych, chociaż w tym ostatnim przypadku może wcale nie jest to aż tak bardzo znowu przerysowane...

2 (52). Last To Die, Ostatni, który umrze (Gerritsen Tess) (3,5) ebook~

3 (53). Chłopcy 2: Łaski bez (zaginione opowiadanie) (Ćwiek Jakub) (3,5) ebook

4 (54). Wehikuł czasu (Wells Herbert George (Wells H. G.)) (4,0) audio z abo
"Panowała tu atmosfera poobiedniego błogostanu, kiedy to myśli biegną z pewnym wdziękiem, wolne od więzów ścisłości."

5 (55). Życie seksualne lemingów (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) (2,0) abo
Słabizna, i w formie, i w treści. Autor przekleił żywcem własne teksty publikowane kilka lat temu, nie wkładając najmniejszego nawet wysiłku w ich dostosowanie do edycji książkowej, ba, nie opatrując ich nawet datą publikacji. Przytłaczająca większość tekstów zajmuje się polityczną bieżączką, teraz już nieaktualną lub nieistotną, może raptem dwa lub trzy mają charakter bardziej uniwersalny. Rażąca powtarzalność i nieustanne niewybredne ataki na wszystkich myślących inaczej (przy jednoczesnym jęczeniu jak to "nas" inni bezpardonowo atakują). Naszła mnie refleksja, że prawdziwe bądź rzekome patologie wytykane przez Ziemkiewicza ówczesnej ekipie rządzącej (PO), obecne są w dużo poważniejszym stopniu i teraz, gdy do koryta dopchała się formacja bliższa sercu autora. Wpływ polityków na media, sądy i prokuraturę jest najbardziej oczywistym tego przykładem. Zaś przy działalności obecnego rządu w kwestii eksploatacji lasów i wycinania drzew w miastach, kuriozalnie wydają się zarzuty Ziemkiewicza sprzed paru lat, że ówczesne władze Warszawy wycięły przy budowie czegoś tam kilkadziesiąt sztuk. Ciekawe, czy obecnie pan Ziemkiewicz peroruje równie ostro przeciwko owym nieprawidłowościom? Jakoś nie odnotowałem.

Październik 2017.

1 (56). Podpalacz (Chmielarz Wojciech) (4,0) audio z abo → Mortka na tropie podpalacza

2 (57). Pan Ciemnego Lasu (Hearn Lian (właśc. Rubinstein Gillian)) (2,0) audio z abo
Po raz kolejny skusiłem się na książkę audio zupełnie sobie nieznanego autora (czy raczej autorki) i, niestety, znowu porażka. Klimaty japońskiego średniowiecza z cesarzami, wojownikami, demonami, magią itp. Tematem przewodnim jest walka o władzę pomiędzy dwoma klanami "czerwonych" i "białych" (przy czym czerwoni to ci "dobrzy" – zupełnie inaczej niż u nas). Pomyłkowo zacząłem od drugiego tomu, ale mimo wszystko natłok obco brzmiących. a podobnych do siebie imion, dziwacznych mitów i fantastycznych postaci (tengu, kobieta-lis, duch mężczyzny w koniu, człowiek-jeleń, chłopcy z pajęczych kokonów, czaszki magów, sztuczne zwierzęta) był chaotyczny i nużący. Zmęczyłem do końca, bo kilka wątków mnie zaciekawiło, ale przede wszystkim dlatego, że wciąż nie mogę się pozbyć kiepskiego zwyczaju, że jak coś zacznę, to chcę dokończyć. W sumie raczej nie było warto.

3 (58). Dom dzienny, dom nocny (Tokarczuk Olga) (4,0) ebook → Noworudzka Tokarczukowa

4 (59). Skandal z Modiglianim (Follett Ken) (3,0) abo
Młoda doktorantka wpada na trop nieznanego obrazu Modiglianiego i postanawia go odszukać. Szybko kolejni chętni stają do wyścigu po to dzieło. W międzyczasie dwóch młodych malarzy odkrywa talent do kopiowania mistrzów, a najsłynniejsi marszandzi nie potrafią odróżnić oryginału od falsyfikatu.
Tą wczesną książką rozpocząłem swoją przygodę z Follettem. Nie jest to dobra powieść. Napisana bez polotu, tekstem klarownym niczym artykuły w wersji Simple English Wikipedii, nie ma tu miejsca na zaskakujące porównania czy intrygujące metafory. Także fabuła pozostawia trochę do życzenia.

Listopad 2017.

1 (60). Morfina (Twardoch Szczepan) (5,0) abo
Konstanty Willeman, syn pruskiego oficera, jest Polakiem z wyboru swojej szalonej, acz inteligentnej matki, uzależniony od jej pieniędzy utracjusz, oficer rezerwy, biorący udział w krótkich i nieskutecznych działaniach obronnych roku 1939.
Zaintrygowała mnie ta powieść, choć z początku męczyła i irytowała nieskładna, rwana, z czasem coraz bardziej schizofreniczna narracja głównego bohatera (to się chyba strumieniem świadomości nazywa). To pierwszy mój kontakt z Twardochem, na pewno nie ostatni, bo widzę, że facet pisać potrafi.

2 (61). Dzika (Piekarska Małgorzata Karolina) (4,5) abo / audio z abo
Wylosowałem sobie tę pozycję jako lekką odtrutkę po właśnie odstawionej Morfinie. Adresowana do niedorosłych opowieść o grupie 14- czy 15-latków, którzy wplątują się aferę z przemytnikami zwierząt. Na tym tle autorka przemyca, chyba nawet bez przesadnej nachalności, przekaz o tym, jak to nieładnie być rasistą – tytułowa Dzika to przezwisko ciemnoskórej bohaterki.

3 (62). Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością (Wildstein Bronisław) (3,0) abo
Dość monotematyczny zbiór opowiadań: każde jest o ludziach uczestniczących w polskim przełomie 1989 roku. Dwa z nich nawet mnie zaciekawiły, pozostałe to już nudziarstwo. W ogóle nie jest to najwyższych lotów pisarstwo. Czytałem parę lat temu jeszcze "Dolinę nicości" i też szału raczej nie było. Temu panu zatem chyba już podziękuję.

4 (63). Głębia (Mankell Henning) (4,0) audio z abo/abo → W głębi siebie

5 (64). Konrad Wallenrod (Mickiewicz Adam) (3,5) audio
"Skąd Litwini wracali? Z nocnej wracali wycieczki", czyli zebrało mi się na klasykę polskiego romantyzmu. Utwór wydaje mi się bardzo sprawnie zwierszowany, choć poezja to zdecydowanie nie moja działka. Natomiast patetyczno-naiwna treść, która może i wpisuje się w kanony gatunku, niespecjalnie do mnie przemawia.

Grudzień 2017.

1 (65). Martwa strefa (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (4,5) ebook~ → Boży harcerzyk

2 (66). Zmień swoje ciało w 91 dni (Gostomski Adrian) (3,0) syntetyczne audio z abo
Czyli jak w 13 tygodni zostać młodym bogiem. 26-letniemu młodzieniaszkowi łatwo mądrzyć się o treningach siłowych i walce z nadwagą, zwłaszcza że sam z nią nigdy nie miał kłopotów. Na ogół pisze o rzeczach dość oczywistych (nie dojadaj, nie pij słodkich napojów). Dla mnie najciekawsze były rozdziały wyjaśniające pobieżnie kwestię metabolizmu węglowodanów, bo brakowało mi wiedzy na ten temat. Poradnik trochę razi nieporadnością stylistyczną.

3 (67). Patriota (Lu Marie) (3,0) ebook → Słaba końcówka

Nie zdążyłem w roku 2017 ukończyć:

* Najmądrzejszy w pokoju: Jakie korzyści możemy czerpać z najważniejszych odkryć psychologii społecznej (Gilovich Thomas, Ross Lee (Ross Lee David)) () abo

* Odkrywając wolność: Przeciw zniewoleniu umysłów (antologia; Hume David, Smith Adam, Niskanen William A. i inni) () abo/ebook

Zobacz też:
* Moje lektury 2016