Dodany: 13.06.2017 15:34|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ciekawostki z życia sir Arthura Conan Doyle’a (cz. I)


sir Arthur Conan DoyleW związku z zapowiadanym Tygodniem Sherlocka Holmesa na BiblioNetce przedstawiamy kilka ciekawostek o sir Arthurze Conan Doyle’u – autorze przygód prawdopodobnie najsłynniejszego detektywa na świecie.

Już jutro odbędzie się premiera nowego wydania powieści Pies Baskerville’ów, któremu patronuje BiblioNetka. Wypatrujcie do końca tygodnia kolejnych ciekawostek i konkursu z tej okazji.

W oczekiwaniu na ponowne przybycie tajemniczej bestii z rezydencji Baskerville’ów – sprawdźcie, czy wiedzieliście, że sir Arthur Conan Doyle…

…był jednym z pierwszych „samochodziarzy” w Wielkiej Brytanii

Podobno kupił samochód, nigdy przedtem nie prowadząc takiego pojazdu. W 1911 roku wziął też udział w wyścigu Księcia Henryka [Prinz-Heinrich-Fahrt] – międzynarodowym wyścigu organizowanym przez księcia Prus, w którym rywalizowały drużyny brytyjskie i niemieckie. Doyle i jego druga żona, Jean, stanowili jedną z brytyjskich drużyn.

…sam zaczął używać imienia „Conan” jako części nazwiska

„Conan” to jedno z imion pisarza. Niedługo po ukończeniu szkoły zaczął go używać jako części nazwiska. Jego pełne nazwisko to: sir Arthur Ignatius Conan Doyle.

…nie został uhonorowany tytułem szlacheckim za swoją twórczość

W 1902 roku król Edward VII nadał Conan Doyle’owi tytuł szlachecki, został on również Wiceprzedstawicielem Korony [Deputy-Lieutenant] w Surrey. Jednakże swojego tytułu pisarz nie zawdzięcza stworzeniu postaci Sherlocka Holmesa – uhonorowano go za napisanie reportażowego pamfletu dotyczącego wojny burskiej.

…był w drużynie krykieta razem z pisarzem J.M. Barriem – twórcą postaci Piotrusia Pana

Pracowali także nad operą komediową pt. Jane Annie. Barrie podobno błagał przyjaciela, by ten poprawił i dokończył jego część.

…mógł dyskutować o Draculi i Wyspie Skarbów z ich autorami

Conan Doyle często rozmawiał z Bramem Stokerem i Robertem Louisem Stevensonem – byli jego kolegami ze szkolnej ławy na Uniwersytecie Edynburskim.

…pomógł w popularyzacji narciarstwa

Nie tylko lubił krykiet i piłkę nożną, lecz także pomógł w popularyzacji sportów zimowych. Po przeprowadzce do Davros w Szwajcarii w 1893 roku (górskie powietrze miało wpłynąć na poprawę zdrowia jego żony) opanował podstawy narciarstwa dzięki pomocy braci Branggerów, dwóch miejscowych sportowców, którzy zgodzili się trenować go nocą, by uniknąć docinków mieszkańców miasta. Razem, jako pierwsi, zdołali przebyć trasę liczącą osiem tysięcy stóp przez Maienfelder Furka, które oddziela Davos od sąsiedniego miasta Arosa. Uznaje się, że Doyle był również pierwszym Anglikiem, który opisał dreszczyk emocji towarzyszący uprawianiu narciarstwa: „Po prostu jedź” napisał. „Jesteś tak blisko latania, jak tylko może być przyziemny człowiek. W tym wspaniałym powietrzu to rozkoszne doświadczenie”. Przewidział także, że w przyszłości setki Anglików będą przyjeżdżać do Szwajcarii na „sezon narciarski”.

…był bramkarzem

Pod pseudonimem AC Smith pisarz grał jako bramkarz w amatorskiej drużynie Portsmouth Association Football Club, poprzednika współczesnego Portsmouth FC.

…brał udział w wyborach do parlamentu… dwukrotnie!

Doyle wziął udział w wyborach (reprezentując partię demokratyczną) w Edynburgu w 1900 roku i w Border Burghs w 1906. Mimo że za każdym razem otrzymał sporą liczbę głosów, nie został wybrany. W 1900 roku w ogólnokrajowym głosowaniu został pokonany przez C.M. Browna z partii liberalnej, który otrzymał 3 028 głosów – pisarz zdobył ich wtedy 2 459.

…był zbyt gruby, by walczyć na wojnie

Z powodu nadwagi nie mógł wziąć czynnego udziału w wojnie burskiej. Zamiast tego zgłosił się na ochotnika jako lekarz okrętowy i popłynął do Afryki.

...prowadził gabinet okulistyczny

Arthur Conan Doyle prowadził praktykę okulistyczną w Londynie. W autobiografii napisał, że ani jeden pacjent nie przekroczył progu jego gabinetu. Dobrą stroną tej sytuacji było, że dzięki temu mógł poświęcić więcej czasu na pisanie.

*

Na podstawie artykułu Rachel Ward w „The Telegraph”

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 10
Użytkownik: Jovanka! 13.06.2017 16:21 napisał(a):
Odpowiedź na: W związku z zapowiadany... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
pamflet dotyczący Wojny Boera? chyba chodziło o wojnę burską (Boer War)...
Użytkownik: Meszuge 13.06.2017 16:26 napisał(a):
Odpowiedź na: pamflet dotyczący Wojny B... | Jovanka!
Oczywiście, że wojna burska. Były zresztą dwie.
Użytkownik: sowa 13.06.2017 23:05 napisał(a):
Odpowiedź na: pamflet dotyczący Wojny B... | Jovanka!
O burską, jak najbardziej. Pośpiech przy dodawaniu wiadomości czasem się mści, ale biblionetkowicze wespół (w zespół) z redakcją skorygują niedopatrzenia :-). Dziękujemy!
Użytkownik: Meszuge 13.06.2017 16:24 napisał(a):
Odpowiedź na: W związku z zapowiadany... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"nowa odsłona powieści..." - a to co za język?! To: "jutro ukaże się nowe wydanie" już się nie da?
Użytkownik: sowa 13.06.2017 23:09 napisał(a):
Odpowiedź na: "nowa odsłona powieści...... | Meszuge
Tak, da się i tak, tak być powinno. Ale czasem się jakieś sformułowanie przyczepi i człowiek reprodukuje odruchowo. No i pośpiech... i dziękujemy za pomoc... czyli patrz wyżej (odpowiedź w sprawie wojny burskiej) :-).
Użytkownik: koczowniczka 14.06.2017 07:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, da się i tak, tak by... | sowa
„W 1911 roku wziął też udział w wyścigu Księcia Henryka [Prinz-Heinrich-Fahrt] – międzynarodowym wyścigu organizowanego przez księcia Prus (...)”. A może raczej ORGANIZOWANYM?
Użytkownik: sowa 14.06.2017 12:09 napisał(a):
Odpowiedź na: „W 1911 roku wziął też u... | koczowniczka
Jak widać, zawsze coś może przelecieć przez sito korekty :-). Dziękuję.
Użytkownik: margines 14.06.2017 12:11 napisał(a):
Odpowiedź na: „W 1911 roku wziął też u... | koczowniczka
Cóż... dla niektórych „polska język trudna język”.
Albo może jednak jest odwrotnie, tylko dla niektórych - dla tych z drugiej strony - „polska język NIE BYĆ trudna język”.
Użytkownik: Lykos 13.06.2017 22:02 napisał(a):
Odpowiedź na: W związku z zapowiadany... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wyścig księcia Henry'ego? Czy chodzi o księcia Henryka (Heinricha), brata cesarza Wilhelma II?
Użytkownik: sowa 13.06.2017 23:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyścig księcia Henry'ego?... | Lykos
Wszystko wskazuje na to, że o tego. Dziękujemy za pomocne pytanie. "Wiadomości" czasem tłumaczą wiadomości z angielskiego i to czy owo zostaje przez przeoczenie w (niesłusznej niekiedy) wersji angielskiej.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: