Dodany: 23.09.2014 04:17|Autor: ilia

Subiektywno-obiektywna lista książek - tych, które trzeba przeczytać i tych, które trzeba znać :)

Siedem lat temu postanowiłam zrobić dla swoich dzieci listę książek, które powinno się przeczytać i drugą listę - książek, które trzeba przynajmniej znać; gdyż dzieci kończąc liceum nie znały nawet ze słyszenia najważniejszych, najsławniejszych pisarzy świata, nie mówiąc już o ich dziełach (za socjalizmu lepiej uczono).

Zestawienia te zrobiłam w czasach, gdy moja przygoda z Biblionetką dopiero się zaczynała, teraz byłyby one trochę dłuższe :)
Książki ułożyłam w chronologii ich powstawania (mniej więcej). Przy pisarzach, którzy otrzymali Literacką Nagrodę Nobla jest to zaznaczone.

TRZEBA PRZECZYTAĆ
0. Antygona (Sofokles (Sophocles)) (przeczytana, ocena 5) lub Król Edyp (Sofokles (Sophocles)) (5)
1. Baśnie tysiąca i jednej nocy (< autor nieznany / anonimowy >)
2. Don Kichote (Cervantes Saavedra Miguel de)
3. Kubuś Fatalista i jego pan (Diderot Denis)
4. Powiastki filozoficzne (Wolter (Voltaire; właśc. Arouet François Marie))
5. Duma i uprzedzenie (Austen Jane) (6), Rozważna i romantyczna (Austen Jane) (5)
6. Waverley czyli Sześćdziesiąt lat temu (Scott Walter)(4) lub Ivanhoe czyli Powrót krzyżowca: Romans (Scott Walter) lub inne
7. Czerwone i czarne (Stendhal (właśc. Beyle Marie-Henri))(3) lub Pustelnia parmeńska (Stendhal (właśc. Beyle Marie-Henri))(3)
8. Eugenia Grandet (Balzac Honoré de (Balzak Honoriusz)) lub Ojciec Goriot (Balzac Honoré de (Balzak Honoriusz))(4) lub inne
9. Klub Pickwicka (Dickens Charles (Dickens Karol))(5) lub Dawid Copperfield (Dickens Charles (Dickens Karol))
10.Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))(5) lub Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
11.Wichrowe Wzgórza (Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis))(5)
12.Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer))(6)
13.Targowisko próżności (Thackeray William Makepeace)(4)
14.Zagłada domu Usherów [opowiadanie] (Poe Edgar Allan)(3), Studnia i wahadło (Poe Edgar Allan) (5) lub inne opowiadania
15.Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor))(4)
16.Wojna i pokój (Tołstoj Lew)(5) i Anna Karenina (Tołstoj Lew)(4)
17.Zbrodnia i kara (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) lub Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) lub Idiota (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor))
18.Germinal (Zola Émile)(5)
19.Doktor Jekyll i pan Hyde (Stevenson Robert Louis)(3) i Wyspa skarbów (Stevenson Robert Louis)
20.Portret Doriana Graya (Wilde Oscar)(4)
21.Wojna światów (Wells Herbert George (Wells H. G.))(4) i Wehikuł czasu (Wells Herbert George (Wells H. G.))
22.Lord Jim (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad))(5) lub Jądro ciemności (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad))(4) lub inne
23.Ambasadorowie (James Henry) lub Portret damy (James Henry) lub inne
24.Saga rodu Forsyte'ów (Galsworthy John)(5) NOBEL 1932
25.Ania z Zielonego Wzgórza (Montgomery Lucy Maud)(5)
26.Martin Eden (London Jack (właśc. Chaney John Griffith))(5), Biały Kieł (London Jack (właśc. Chaney John Griffith)) (5)
27.Krystyna córka Lavransa (Undset Sigrid (Undset Sygryda)) NOBEL 1928
28.Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz))(3) lub Doktor Faustus (Mann Thomas (Mann Tomasz)) lub Buddenbrookowie: Dzieje upadku rodziny (Mann Thomas (Mann Tomasz))(4) NOBEL 1929
29."Przygody dobrego wojaka Szwejka" Hašek Jaroslav(5)
30.Ulisses (Joyce James)(5)
31.Wielki Gatsby (Fitzgerald Francis Scott (Fitzgerald F. Scott))(4)
32.Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.))(5)
33.Mistrz i Małgorzata (Bułhakow Michaił (Bułhakow Michał))(4)
34.Na Zachodzie bez zmian (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))(6) lub Łuk Triumfalny (Remarque Erich Maria (właśc. Remark Erich Paul))(4)
35.Komu bije dzwon (Hemingway Ernest)(5), Stary człowiek i morze (Hemingway Ernest)(5) i inne, NOBEL 1954
36.Mały Książę (Saint-Exupéry Antoine de)(5,5) i Nocny lot (Saint-Exupéry Antoine de)(4)
37.Światłość w sierpniu (Faulkner William), Absalomie, Absalomie... (Faulkner William)(4) lub inne, NOBEL 1949
38.Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret)(5)
39.Grona gniewu (Steinbeck John)(5,5) i Na wschód od Edenu (Steinbeck John)(5), NOBEL 1962
40.Obcy (Camus Albert) i Dżuma (Camus Albert)(5), NOBEL 1957
41.Pippi Pończoszanka (Lindgren Astrid) i Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid)(6), Ronja, córka zbójnika (Lindgren Astrid)(5)
42.Grek Zorba (Kazantzakis Nikos)(4)
43.Sedno sprawy (Greene Graham)(4) lub inne
44.Nadzy i martwi (Mailer Norman Kingsley (właśc. Mailer Nachum Molech))(5,5)
45.W Dolinie Muminków (Jansson Tove)(6)
46.Rok 1984 (Orwell George (właśc. Blair Eric Arthur))
47.Harfa traw; Drzewo nocy i inne opowiadania (Capote Truman (właśc. Streckfus Persons Truman)) i Z zimną krwią (Capote Truman (właśc. Streckfus Persons Truman))(4)
48.Buszujący w zbożu (Salinger Jerome David)(4)
49.Stąd do wieczności (Jones James)(5) i Cienka czerwona linia (Jones James)(5,5)
50.Podróż do źródeł czasu (Carpentier Alejo)(5)
51.Homo Faber: Relacja (Frisch Max)(5) i Stiller (Frisch Max)(4)
52.Władca much (Golding William)(3) NOBEL 1983
53.cykl Władca Pierścieni - Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)(6)
54.W drodze (Kerouac Jack)(4)
55.Doktor Żywago (Pasternak Borys) NOBEL 1958
56.Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di)(6)
57.Bilard o wpół do dziesiątej (Böll Heinrich)(4) lub Zwierzenia klowna (Böll Heinrich) NOBEL 1972
58.Blaszany bębenek (Grass Günter) NOBEL 1999
59.Paragraf 22 (Heller Joseph)
60.Wóz ognisty (White Patrick) lub Voss (White Patrick)(5) NOBEL 1973
61.Inny kraj (Baldwin James)(4)
62.Lot nad kukułczym gniazdem (Kesey Ken)(5)
63.Gra w klasy (Cortázar Julio)(4)
64.Malowany ptak (Kosiński Jerzy (właśc. Lewintopf Jerzy Nikodem))
65.Pociągi pod specjalnym nadzorem (Hrabal Bohumil) (4,5)
66.Sto lat samotności (García Márquez Gabriel)(4) NOBEL 1982
67.Układ (Kazan Elia (właśc. Kazanjoglous Elia))(4)
68.Rzeźnia numer pięć (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr))(6)
69.Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario)(5) NOBEL 2010
70.Imię róży (Eco Umberto) lub Wahadło Foucaulta (Eco Umberto)
71.Kochanek (Duras Marguerite (właśc. Donnadieu Marguerite))(4)
72.Pogoda dla bogaczy (Shaw Irwin)(5) lub Młode lwy (Shaw Irwin)(5)
73.Szklany klosz (Plath Sylvia)(5)
74.Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre))(6)
75.Czas aniołów (Murdoch Iris)(4), Dzwon (Murdoch Iris) (5) lub inne
76.Kraina Chichów (Carroll Jonathan)(6)
77.Alchemik (Coelho Paulo)(5)
78.Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull)(6), Dom Augusty (Axelsson Majgull) (5,5)

TRZEBA ZNAĆ (można kiedyś przeczytać)
1. Dzieje (Herodot (Herodotus))
2. Dzieje (Tacyt (właśc. Publius (Caius) Cornelius Tacitus, Publiusz Korneliusz Tacyt))
3. Żywoty sławnych mężów (Plutarch (Plutarchus))
4. Opisanie świata (Polo Marco)
5. Dekameron (Boccaccio Giovanni)
6. Przypadki Robinsona Kruzoe (Defoe Daniel (Foe Daniel de)) i Dole i niedole sławnej Moll Flanders (Defoe Daniel (Foe Daniel de))
7. Podróże Guliwera (Swift Jonathan)
8. Historia życia Toma Jonesa (Fielding Henry)(przeczytana, ocena 4)
9. Niebezpieczne związki (Choderlos de Laclos Pierre)
10.Ostatni Mohikanin (Cooper James Fenimore)(4)
11.Baśnie (Andersen Hans Christian)(5)
12.Baśnie (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)(5)
13.Dama kameliowa [powieść] (Dumas Aleksander (syn; Dumas Alexandre))(3,5)
14.Moby Dick czyli Biały Wieloryb (Melville Herman)
15.Chata wuja Toma: Powieść z czasów niewolnictwa Murzynów w Ameryce (Beecher Stowe Harriet Elizabeth)
16.Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))(4)
17.Szlacheckie gniazdo (Turgieniew Iwan)
18.Alicja w Krainie Czarów (Carroll Lewis (właśc. Dodgson Charles Lutwidge))
19.Dzieci kapitana Granta (Verne Jules (Verne Juliusz)), 20 000 mil podmorskiej żeglugi (Verne Jules (Verne Juliusz))(4), Tajemnicza wyspa (Verne Jules (Verne Juliusz))(4)
20.Przygody Tomka Sawyera (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne))(4)
21.Pinokio (Collodi Carlo (właśc. Lorenzini Carlo))(3)
22.Serce (Amicis Edmund de (Amicis Edmondo de))(3)
23.Głód (Hamsun Knut (właśc. Pedersen Knut)) NOBEL 1920
24.Gösta Berling (Lagerlöf Selma Ottiliana Lovisa) NOBEL 1909
25.Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką (France Anatole (właśc. Thibault Jacques Anatole François)) NOBEL 1921
26.Księga dżungli (Kipling Rudyard) NOBEL 1907
27.Opowiadania o Hanrahanie Rudym; Tajemnicza róża; Rosa alchemica (Yeats William Butler) NOBEL 1923
28.Na dnie (Gorki Maksim (Gorkij Maksym, Górski Maksym) (właśc. Pieszkow Aleksiej)) lub Matka (Gorki Maksim (Gorkij Maksym, Górski Maksym) (właśc. Pieszkow Aleksiej))
29.Colas Breugnon (Rolland Romain) i Jan Krzysztof (Rolland Romain) NOBEL 1915
30.Kochanek Lady Chatterley (Lawrence David Herbert)(4)
31.cykl W poszukiwaniu straconego czasu - Proust Marcel
32.Lochy Watykanu (Gide André (Gide Andrzej))(3) lub Fałszerze (Gide André (Gide Andrzej)) NOBEL 1947
33.Babbitt (Lewis Sinclair)(4) NOBEL 1930
34.cykl Rodzina Thibault - Martin du Gard Roger NOBEL 1937
35.Droga przez mękę (Tołstoj Aleksiej Nikołajewicz)
36.Proces (Kafka Franz)
37.Manhattan Transfer (Dos Passos John)(4)
38.Tragedia amerykańska (Dreiser Theodore (Dreiser Teodor))(4)
39.Wilk stepowy (Hesse Hermann)(2) lub Siddhartha (Hesse Hermann)(4,5) NOBEL 1946
40.cykl Wielka wojna białych ludzi - Zweig Arnold
41.Nowy wspaniały świat (Huxley Aldous) lub Kontrapunkt (Huxley Aldous)
42.Cichy Don (Szołochow Michaił (Szołochow Michał)) NOBEL 1965
43.Błogosławiona ziemia (Buck Pearl Sydenstricker) NOBEL 1938
44.Kłębowisko żmij (Mauriac François) lub Pustynia miłości (Mauriac François)(4,5) NOBEL 1952
45.Poletko Pana Boga (Caldwell Erskine)(4) lub "Droga tytoniowa"
46.Dola człowiecza (Malraux André (właśc. Berger André))
47.Poemat pedagogiczny (Makarenko Anton (Makarenko Antoni))
48.Zwrotnik Raka (Miller Henry)
49.Kraina śniegu (Kawabata Yasunari)(4) NOBEL 1968
50.Lata (Woolf Virginia) lub Pani Dalloway (Woolf Virginia) lub Fale (Woolf Virginia)(4)
51.Siódmy krzyż (Seghers Anna (właśc. Radvanyi Netty))
52.Dzwon Islandii (Laxness Halldór Kiljan (właśc. Guðjónsson Halldór)) NOBEL 1955
53.Barabasz (Lagerkvist Pär Fabian) lub Karzeł (Lagerkvist Pär Fabian) NOBEL 1951
54.Fikcje (Borges Jorge Luis) lub Alef (Borges Jorge Luis)
55.Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)(5)
56.Drogi wolności (Sartre Jean-Paul) NOBEL 1964
57."Pan prezydent" Asturias Miguel Ángel NOBEL 1967
58.Pod wulkanem (Lowry Malcolm)(5)
59.Pogrążyć się w mroku (Styron William) lub Wybór Zofii (Styron William)
60.Mandaryni (Beauvoir Simone de) lub Kobieta zawiedziona (Beauvoir Simone de)(4,5)
61.Pogarda (Moravia Alberto (właśc. Pincherle Alberto)) lub Matka i córka (Moravia Alberto (właśc. Pincherle Alberto))(4)
62.Witaj, smutku (Sagan Françoise (właśc. Quoirez Françoise))(2)
63.Lolita (Nabokov Vladimir (pseud. Sirin W.))
64.cykl Królowie przeklęci - Druon Maurice (Kessel Maurice)(przeczytane dwa tomy, ocena 4)
65.Fale przyboju (Johnson Eyvind)(5,5) NOBEL 1974
66."Aniare" Martinson Harry NOBEL 1974
67.cykl Kwartet aleksandryjski - Durrell Lawrence (5)
68.Droga przez Flandrię (Simon Claude) NOBEL 1985
69.Sztukmistrz z Lublina (Singer Isaac Bashevis)(3) NOBEL 1978
70.Kobieta z wydm (Abe Kōbō (właśc. Kimifusa Abe))
71.Śmierć Artemia Cruz (Fuentes Carlos) lub Terra Nostra (Fuentes Carlos)
72.O bohaterach i grobach (Sábato Ernesto) (6)
73.Archipelag GUŁag 1918-1956: Próba analizy literackiej (Sołżenicyn Aleksander) lub Jeden dzień Iwana Denisowicza (Sołżenicyn Aleksander) NOBEL 1970
74.Herzog (Bellow Saul) NOBEL 1976
75.Dzieci Arbatu (Rybakow Anatolij (Rybakow Anatol) (właśc. Aronow Anatolij))
76.Żart (Kundera Milan) lub Nieznośna lekkość bytu (Kundera Milan) (4,5)
77.Lekcja niemieckiego (Lenz Siegfried)(5)
78.Tęcza grawitacji (Pynchon Thomas)
79.Ocalony język: Historia pewnej młodości (Canetti Elias) lub Auto da fé (Canetti Elias)(5) NOBEL 1981
80.Słownik chazarski: Powieść-leksykon w stu tysiącach słów (Pavić Milorad)
81.Szatańskie wersety (Rushdie Salman) lub Dzieci północy (Rushdie Salman)
82.Most na Drinie (Andrić Ivo) NOBEL 1961
83.Rodzina Pascuala Duarte (Cela Camilo José) lub Ul (Cela Camilo José) NOBEL 1989
84.Świat obcych ludzi (Gordimer Nadine) lub Zrozumieć życie (Gordimer Nadine)(3) NOBEL 1991
85.Sprawa osobista (Ōe Kenzaburō) NOBEL 1994
86.Umiłowana (Morrison Toni (właśc. Woffword Chloe Anthony)) lub Jazz (Morrison Toni (właśc. Woffword Chloe Anthony)) NOBEL 1993
87.Hańba (Coetzee John Maxwell)(4) NOBEL 2003
88.Pianistka (Jelinek Elfriede)(1) NOBEL 2004
89.Śnieg (Pamuk Orhan) lub Stambuł: Wspomnienia i miasto (Pamuk Orhan) lub Nazywam się Czerwień (Pamuk Orhan)(4) NOBEL 2006
90.Piąte dziecko (Lessing Doris)(6), Trawa śpiewa (Lessing Doris)(5,5) lub Pamiętnik przetrwania (Lessing Doris)(5) NOBEL 2007

Część druga
Subiektywno-obiektywna lista książek wartych przeczytania - część 2

Użytkownik: Losice 17.11.2020 23:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem lat temu postanowi... | ilia
Często zaglądam na Twoją listę - traktuję ją jako bardzo cenną referencję.

Szkoda, że jej nie uzupełniasz - może się skusisz???

Mam 77 pozycji przeczytanych z Twojej listy - i w pełni się zgadzam, że słusznie się na niej znalazły :)
Użytkownik: ilia 18.11.2020 23:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Często zaglądam na Twoją ... | Losice
Nie pomyślałam o tym. Może rzeczywiście warto by uzupełnić listę o nowych pisarzy, nowe utwory. Jak będę miała więcej czasu, może w przyszłym roku, to się za to zabiorę.
I dzięki za uznanie i pomysł :)
Użytkownik: ilia 06.05.2021 23:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Często zaglądam na Twoją ... | Losice
Dodałam kilka książek, kilka usunęłam/zamieniłam na inną, pododawałam też oceny. Możesz jeszcze raz policzyć swoje przeczytane książki :) Ja przeczytałam z pierwszej listy 76, z drugiej 40.

Mam zamiar jeszcze poznać z listy książek, które trzeba przeczytać: Diderota (nr 3), Woltera (4), coś Dostojewskiego (17), Undset (27), coś jeszcze Faulknera (37), Grassa (58), Hellera (59), Hrabala (65), "Imię róży" Eco (70).

Z listy książek, które trzeba znać: Herodota (1), Marco Polo (4), Lagerlöf (24), "Colas Breugnon" Rollanda (29), zacząć Prousta (31), coś Huxley'a (41), "Wybór Zofii" Styrona (59), coś Sołżenicyna (73), Kunderę (76), "Dzieci północy" Rushdiego (81), "Stambuł" Pamuka (89).
Użytkownik: Losice 12.05.2021 01:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Dodałam kilka książek, ki... | ilia
Z listy książek, które trzeba przeczytać mam 57 pozycji, a z listy książek, które trzeba znać 45 pozycji.

W czytaniu "Wilk stepowy" (39).
A potem Homo Faber: Relacja (Frisch Max) z Twojego konkursu.
Od dawna czeka Sedno sprawy (Greene Graham)
I wielu innych z obu list - Herodot i Axelsson Majgull

Odkryłem, że oboje jesteśmy dziećmi "Literatury na świecie" - pamiętam, jak biegałem do kiosku "Ruchu" i czekałem na kolejny numer (potem miałem prenumeratę). Mam do dzisiaj całe roczniki - i często je czytam.
Doskonale pamiętam Sadkowskiego, kojarzę wszystkie nazwiska z redakcji.
Ciekawe, czy dałoby się założyć klub "Dzieci - literatury na świecie".

Bardzo cenię film "Wybór Zofii".
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 11.05.2021 10:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem lat temu postanowi... | ilia
Z "TRZEBA PRZECZYTAĆ" przeczytałem już 61, prócz tego niektórych autorów coś innego, niż Ty wybrałaś, prócz tego jeszcze 5 z tej listy mam w planach :)

Z "TRZEBA ZNAĆ" czytane 44, podobnie jak wyżej z innymi autorami, planowane 5 z niej + W poszukiwaniu straconego czasu - zapraszam do akcji Akcja czytelnicza: Biennale Proustowskie 2021-2022 !

A naprawdę chcesz czytać "Wybór Zofii" Styrona? Przecież to humbug. Zastanawiałem się nad nią onegdaj do CSA, ale dowiedziałem się więcej o niej i BNetkowiczne także mi ją odradzili…
Użytkownik: ilia 11.05.2021 21:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Z "TRZEBA PRZECZYTAĆ" prz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Tak, mam zamiar przeczytać "Wybór Zofii" Styrona. Czytałam już jego "Wyznania Nata Turnera", ale gdy byłam bardzo młoda, i mimo że książka dobra, tematyka jakoś mnie nie pociągała i oceniłam nisko. Przeczytałam też "Hawany w Camelocie: Eseje osobiste" - to mi już bardziej pasowało.

Nawet jeśli "Wybór Zofii" jest humbugiem, jak twierdzisz, książka ma już swoje miejsce w literaturze światowej i jest wysoko oceniana przez wielu np. przez Wacława Sadkowskiego, krytyka literackiego, wieloletniego redaktora naczelnego "Literatury na świecie" i "Czytelnika", który napisał:
"Jeśli kogoś urazić mogą niektóre motywy polskie powieści Styrona, ów ktoś zrozumieć powinien, że pisarz ten nie ma żadnego powodu traktować Polski i Polaków lepiej niż traktuje swoją ojczyznę i swoich rodaków. Cała twórczość Styrona jest w istocie wielkim oskarżeniem Ameryki i Amerykanów, oskarżeniem tak namiętnym, iż chwilami wręcz zaślepionym...".

Sadkowskiego bardzo cenię (mimo jego niechlubnej działalności politycznej), gdyż jego książka Drogi i rozdroża literatury Zachodu (Sadkowski Wacław) , gdy byłam nastolatką, była moją "biblią", z której czerpałam inspiracje odnośnie co czytać z literatury "wielkiej".

Także dużo biblionetkowiczów, których znam wysoko oceniło "Wybór Zofii". Oczywiście to nic nie znaczy, bo książka może mnie nie zainteresować. Ale kto wie, lubię takie ciężkie klimaty.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.07.2021 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, mam zamiar przeczyta... | ilia
Zupełnie przypadkowo znalazłem pewien komentarz, który zapewne w dużej mierze odpowiada za moje krytyczne nastawienie do "Wyboru Zofii":

"Wybór Zofii (Styron William) (-) książka narracyjnie dzieli się na dwie części: amerykańską powojenną i polską wojenną. Amerykańska jest ok, dobra, czasem nawet bardzo dobra. Polska, dla mnie, która przeczytałam w życiu stos literatury martyrologiczno-obozowej - nie do przyjęcia. "

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 12.05.2021 10:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem lat temu postanowi... | ilia
Z pierwszej mam przeczytanych 57, z drugiej 35. I jeszcze kilka, jak np. "Baśnie z 1001 nocy", "Alicję w Krainie Czarów", które czytałam w dzieciństwie, nie podobały mi się i nie czułam się na siłach ani wstawić im ocen retrospektywnie, ani przeczytać ponownie w nadziei, że odbiorę je lepiej.
Wiem, że mocno jestem do tyłu ze znajomością światowej klasyki - to chyba wpływ moich dziecięco-młodzieńczych nawyków, kiedy wolałam po raz piąty sięgnąć po "Szwejka" i siódmy po "Anię z Zielonego Wzgórza" niż po coś nowego, a potem nagle zaczął się ten boom wydawniczy, zamiast kilkudziesięciu ciekawych tytułów rocznie jest kilkaset miesięcznie, i nie da się chyba kroku dotrzymać, równocześnie sięgając w tył, żeby nadrobić zaległości.
Zazdroszczę Ci, i wszystkim innym, którzy podejmują czytelnicze wyzwania i konsekwentnie je realizują; ja już wymiękłam przy kilku akcjach - z noblistami, prewersalkami, przykurzątkami - i tylko jeszcze Lady Agatha mnie trzyma przy sobie, choć (a może dlatego) nie jest to wielka literatura...
Użytkownik: fugare 13.05.2021 09:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem lat temu postanowi... | ilia
Po przeanalizowaniu liczby "ptaszków" : 23 pozycje z listy pierwszej i 13 z listy drugiej. Myślę, że lista polskich lektur, które warto i trzeba przeczytać też mogłaby być ciekawa. Już od dawna nie interesowałam się tym, co należy do kanonu lektur licealisty (jest jeden wątek na forum, który zawiera właśnie taką alternatywną listę lektur). No, ale czym innym jest lista dla licealisty, a czym innym dla osoby powiedzmy "dojrzałej" :)
Użytkownik: Losice 24.02.2023 10:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem lat temu postanowi... | ilia
Aktualizacja moich osiągnięć czytelniczych według Twojej listy :)

Z części pierwszej przeczytałem: 48 pozycji
Z części drugiej przeczytałem: 39 pozycji
Łącznie: 87 pozycji

Chyba nie tylko dla mnie, Twoja lista stała się bardzo cenną listą referencyjną - jeszcze raz dziękuję, że ją stworzyłaś i uzupełniasz ... :D
Użytkownik: Losice 24.02.2023 10:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem lat temu postanowi... | ilia
Aktualizacja moich osiągnięć czytelniczych według Twojej listy :)

Z części pierwszej przeczytałem: 48 pozycji
Z części drugiej przeczytałem: 39 pozycji
Łącznie: 87 pozycji

Użytkownik: fugare 24.02.2023 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem lat temu postanowi... | ilia
Ja też tu zaglądam. I chociaż postępy jakie zrobiłam od ostatniego wpisu w 2021 r. można określić jako widoczne, choć nieznaczne, to z przyjemnością zauważyłam, że z listy pierwszej przeczytałam w międzyczasie jeszcze 6 książek, z drugiej 3. W sumie 29 z pierwszej i 16 z drugiej, co nie jest wynikiem obiektywnie oszałamiającym, ale mnie cieszy. :)
Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 24.02.2023 19:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem lat temu postanowi... | ilia
Ja troszkę blado wypadam przy innych obserwatorach/kontestatorach Twojej listy, ale chyba nie jest źle....
17 książek przeczytałem z pierwszej,
8 z drugiej puli.
Jest też dużo tytułów, po które na pewno nie sięgnę, ale zdecydowanie więcej, które chciałbym poznać i ocenić. Gratuluję pomysłu i chęci zainteresowania dzieci ciekawą literaturą.

PS aktualizując nie usuwaj, tylko dodawaj:D