Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Zgłoszenia do Nagrody im. Norwida

Cyprian Kamil NorwidWiele działo się w kulturze na Mazowszu w 2016 roku – premiery teatralne, muzyczne, wystawy plastyczne, nowe pozycje wydawnicze. Samorząd Województwa Mazowieckiego chce nagrodzić najciekawsze, najcenniejsze, najbardziej wartościowe spośród nich. Do 28 kwietnia można zgłaszać kandydatów do XVI edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

Nagrody przyznane zostaną za dzieło lub kreację powstałe w 2016 r. w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr, a także w kategorii „Dzieło życia” za całokształt twórczości.

Kandydatów zgłaszać mogą oddziały ogólnopolskich związków twórczych, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni i członkowie kapituł. W  kategorii „Dzieło życia” uprawnionymi do przesyłania nazwisk pretendentów są również mieszkańcy Mazowsza.

 

Czytaj całość »

Data dodania: dzisiaj, 11:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„»Wszystko jak chcesz« – miłość w trzech aktach”: wieczór premierowy

Wszystko jak chceszZapraszamy na wyjątkowy wieczór premierowy „»Wszystko jak chcesz« – miłość w trzech aktach”. Będzie on poświęcony wielkiej miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego, która zachowała się w listach pisarza, zebranych po raz pierwszy w książce Wszystko jak chcesz.

Wybrane listy przeczytają: Bartosz Gelner, Jacek Poniedziałek, Mariusz Bonaszewski. Komentarzem do zaprezentowanych fragmentów będzie rozmowa z Anną Król, która korespondencję opracowała i opatrzyła wstępem. Rozmowę poprowadzi Łukasz Maciejwski, krytyk filmowy i teatralny.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 27 marca o godz. 19.00 w Klubie SPATiF, Al. Ujazdowskie 45. Wstęp wolny.

Czytaj całość »

Data dodania: wczoraj, 17:44, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Spotkanie z Krzesimirem Dębskim w Książnicy Kopernikańskiej

Krzesimir DębskiTakiego Krzesimira Dębskiego nie znacie. Kompozytor od urodzenia żył w cieniu rzezi wołyńskiej; jego rodzice cudem uniknęli śmierci, dziadkowie zginęli. Ich historię opisuje w książce Nic nie jest w porządku.

Był 11 lipca 1943 roku, Krwawa Niedziela na Wołyniu – pisze Dębski. – W tym dniu nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii wtargnęli do domów i kościołów w wołyńskich miastach i wsiach [...]. Napadli też na kościół w Kisielinie, gdzie na mszę poszli moi rodzice. Ta niedziela była dniem rozpoczynającym masakrę. Wcześniej zdarzały się mordy, ale od tej niedzieli zaczęła się rzeź. Urodziłem się dziesięć lat później, jednak kolejne godziny 11 lipca 1943 r. znam z relacji rodziców, jakbym sam je przeżył. Mama z ojcem uciekli z pogromu, Ukraińcy jednak porwali i zabili mojego dziadka i babcię. Po latach poszukiwań spotkałem ich mordercę.

W poniedziałek, 27 marca, Krzesimir Dębski będzie gościem Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Spotkanie w siedzibie biblioteki przy ul. Słowackiego 8 rozpocznie się o godz. 18.30. Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj całość »

Data dodania: wczoraj, 15:43, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Program Pyrkonu już dostępny!

Pyrkon 2017Pod koniec marca czuć w powietrzu nie tylko wiosnę, ale także emocje związane ze zbliżającym się Festiwalem Fantastyki Pyrkon. 3 dni festiwalu będą od rana do wieczora wypełnione atrakcyjnym programem, który organizatorzy właśnie udostępnili na stronie www.pyrkon.pl. Dla uczestników przewidziana jest aplikacja PyrApka – dzięki której będą mogli  nie tylko przeglądać program, ale także ułożyć własną tabelę z interesującymi ich atrakcjami.

Blok Literacki przyciągnie na pewno fanów sagi Czas żniw, ponieważ pojawi się w nim jej autorka Samantha Shannon. W tym samym bloku będzie można spotkać Siri Pettersen – autorkę trylogii Krucze pierścienie.

Więcej informacji i atrakcji w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: wczoraj, 10:48, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Powieści, które zrobiłyby z Anthony’ego Burgessa bogacza?

Anthony BurgessAnthony Burgess, znany głównie z powieści Mechaniczna pomarańcza, zawsze opisywał siebie jako grafomana. Kiedy nie komponował muzyki, poświęcał się pisaniu: powieści, opowiadań, książek dla dzieci, sztuk, scenariuszy filmowych, poezji czy niezliczonej liczby recenzji, głównie dla czasopisma „The Observer”. Przykładowo w 1961 roku opublikował trzy powieści. Zdarzyło się nawet, że jedną z nich sam zrecenzował pod pseudonimem.

Opłaciło się jednak. Maniakalna produktywność Burgessa sprawiła, że znów jest o nim głośno. Fundacja autora udostępniła redakcji czasopisma „The Observer” na wyłączność zestaw notatek do trzech „zaginionych” powieści pisarza

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-21 09:23, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Wsparcie podatkowe dla czytających?

Ulga podatkowa na książkiMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdziło, że analizuje propozycję Polskiej Izby Książek dotyczącą nowej ulgi podatkowej, która pozwalałaby czytelnikom odliczyć część kosztu zakupu książek. Nowa ulga w Picie może oznaczać zwrot do kieszeni nawet kilkuset złotych rocznie. Projekt dotyczy zwykłych podatników, jako że osoby prowadzące działalność gospodarczą mają już podobną możliwość, obejmującą koszt publikacji branżowych.

Według pomysłodawców możliwe byłoby odliczenie od dochodu kwoty zakupu nawet kilkunastu książek rocznie.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-17 17:46, autor: Wiadomości, komentarzy: 14

Bronka Nowicka nowym głosem z Europy!

Bronka NowickaPodczas Targów Książki w Londynie ogłoszono nazwiska laureatów projektu „Nowe głosy z Europy”. Wśród dziesięciu twórców – a są to: Manuel Astur (Hiszpania), Asja Bakić (Bośnia), Charlotte Van den Broeck (Belgia), Sophie Divry (Francja), Andrei Dósa (Rumunia), Llŷr Gwyn Lewis (Walia), Steinunn G. Helgadóttir (Islandia), Nathalie Ronvaux (Luksemburg), Arvis Viguls (Łotwa) – znalazła się także Bronka Nowicka, autorka Nakarmić kamień

Cała dziesiątka laureatów zaprezentuje swoją twórczość międzynarodowej publiczności podczas nadchodzącego w drugiej połowie marca festiwalu literackiego „Kosmopolis” w Barcelonie. Wybrani autorzy tradycyjnie odwiedzą także Stronie Śląskie podczas wrześniowej Stacji Literatura 22 organizowanej przez Biuro Literackie, jak również najważniejsze festiwale w Europie oraz w Chinach i Indiach. 

Projekt „Nowe głosy z Europy” realizowany jest w ramach platformy Literary Europe Live, zrzeszającej szesnaście europejskich instytucji i festiwali literackich. Stawia on sobie za cel prezentację różnorodności i bogactwa europejskiej literatury współczesnej – zarówno pod względem gatunkowym, jak i językowym. Jednym z inicjatorów projektu jest szef i właściciel Biura Literackiego Artur Burszta.  

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-17 12:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nagroda Bookera 2017 – znamy długą listę

Booker 2017W tym tygodniu, na trwających w Londynie Targach Książki, poznaliśmy długą listę nominowanych do The Man Booker International Prize. „Man Booker Dozen” to zestaw 13 powieści i zbiorów opowiadań z całego świata, które będą się ubiegać o nagrodę w 2017 roku. Najlepsze pozycje sędziowie wybierali ze 126 książek.

Obok m.in. Amosa Oza, Davida Grossmana czy Stefana Hertmansa na długiej liście znalazła się również Wioletta Grzegorzewska (znana anglojęzycznym czytelnikom jako Wioletta Greg). Tłumaczką nominowanego Swallowing Mercury (pol. Guguły) jest Eliza Marciniak. Autorka bardzo entuzjastycznej recenzji opublikowanej na łamach „The Guardian” nazwała zbiór opowiadań Grzegorzewskiej bogato zdobionym portretem dziś zagubionej kultury: wiejskiego życia pod łagodniejszym obliczem komunistycznego reżimu. Doceniła także pracę tłumaczki – uznając, że dzięki szorstkiemu czy świeżemu (w oryg. crisp) tłumaczeniu książka wnosi wiele oryginalności do popularnego dzisiaj gatunku.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-17 08:59, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Noc Książki. Kantor. Partytura słowa

Noc KsiążkiW czwartek 23 marca o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie poświęcone miejscu literatury w twórczości Tadeusza Kantora. Do Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA przy ul. Nadwiślańskiej 2-4 zapraszają Klub Jagielloński oraz partner wydarzenia: CRICOTEKA. Na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy.  

Tadeusz Kantor, wszechstronny krakowski artysta, nazywany „twórcą totalnym”: malarz, grafik, scenograf, założyciel Teatru Cricot 2 oraz wybitny reżyser dramatów Wyspiańskiego, Słowackiego czy Witkiewicza – po wystawieniu swoich spektakli zapisywał je w postaci partytur. Jak daleko zatem można posunąć się w łączeniu sztuk? Jakie skrajne formy jest w stanie przybrać literatura? I czy można mówić, że Kantor kontynuował poszukiwania formy czystej – wiecznego marzenia Witkacego?

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-16 18:07, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnych Klubów Książek

Dyskusyjne Kluby KsiążkiZapraszamy na spotkanie w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki z Ewą Winnicką, autorką reporterskiej książki Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-JohnsonOdbędzie się ono 22 marca o godzinie 17:00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej –  Książnica Kopernikańska przy ul. Jęczmiennej 23 w Toruniu. Wstęp jest bezpłatny.

DYSKUSYJNE KLUBY KSIĄŻKI to wspólny projekt Instytutu Książki i bibliotek wojewódzkich. Adresowany jest do czytelników poszukujących miejsca, w którym można porozmawiać o książkach. Celem Klubów jest przede wszystkim ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-16 15:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

6. edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu

Europejska Noc Literatury10 współczesnych autorów, 10 czytających i 10 niezwykłych miejsc. 6. edycja Europejskiej Nocy Literatury, pod hasłem „Natura”, odbędzie się już 22 kwietnia – tym razem na wrocławskim Nadodrzu. Pierwszym z czytających, który potwierdził udział w wydarzeniu, jest aktor i satyryk Jacek Fedorowicz, kolejni uczestnicy to Iza Kuna oraz Wojciech Mecwaldowski. Program i nazwiska pozostałych gwiazd zostaną ujawnione na początku kwietnia.

Europejska Noc Literatury, organizowana od 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, na stałe już wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu i nieodmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników – w każdej z dotychczasowych edycji wzięło udział około 10 000 osób, a w roku 2016, w związku z ogromną frekwencją, odbyły się dwie odsłony projektu: 23 kwietnia edycja specjalna poświęcona twórczości Williama Szekspira w 400. rocznicę jego śmierci, a 19 czerwca – dogrywka na zielonych terenach Wielkiej Wyspy.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-16 13:27, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Powstanie serial na podstawie tetralogii Eleny Ferrante

Genialna przyjaciółkaWłoski reżyser Saverio Costanzo zgodził się pomóc w pisaniu scenariusza  oraz wyreżyserować 32-odcinkowy serial oparty na prozie Eleny Ferrante. Cykl Genialna przyjaciółka opowiada historię dwóch przyjaciółek – Eleny i Lili – od ich dzieciństwa w powojennym Neapolu aż do czasów współczesnych. Kolejne tomy to: Genialna przyjaciółka, Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, Historia zaginionej dziewczynki

Costanzo znany jest m.in. z takich filmów, jak Złaknieni i Samotność liczb pierwszych. Scenariusz opracowuje razem z Franceskiem Piccolo i Laurą Paolucci. Autorka (autor?) tetralogii podobno również weźmie udział w pisaniu (reżyser ma komunikować się z Ferrante za pośrednictwem poczty elektronicznej). 

Pierwszy sezon serialu pokryje się z pierwszym tomem tetralogii. Będzie liczył osiem odcinków, każdy po 50 minut. Rozpoczęcie zdjęć w Neapolu planowane jest jeszcze w tym roku, natomiast pierwszy odcinek telewizja wyemituje jesienią 2018.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-16 08:46, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Poznańskie Święto Fantastyki coraz bliżej!

Pyrkon 2017Jak co roku, Festiwal Fantastyki Pyrkon odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dla wygody uczestników już teraz na stronie internetowej www.pyrkon.pl zostały umieszczone mapki, na których  zaznaczona jest lokalizacja dostępnych na imprezie atrakcji, wejść oraz punktów, które mogą okazać się przydatne dla uczestników Festiwalu.

Do 26 marca potrwa przedsprzedaż biletów na tegoroczną edycję. Można się w nie zaopatrzyć na stronie Eventim oraz m.in. w salonach sieci Empik i Media Markt. Osoby, które kupią bilety w przedsprzedaży, otrzymają możliwość wcześniejszej rejestracji na wybrane wydarzenia oraz dostaną się na Festiwal specjalnym wejściem od strony Dworca PKP (Wejścia Wschodniego).

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-15 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Wyniki konkursu – „Rodzina O.” Ewy Madeyskiej

Rodzina O.

[KONKURS - WYNIKI]

Zgodnie z zapowiedzią przedłużony konkurs rozwiązujemy dzisiaj, 17 marca. Dziękujemy serdecznie za wszystkie odpowiedzi. 
Wiele osób przekroczyło ustaloną liczbę zdań, więc przymknęliśmy na to oko. Jednocześnie zapewniamy, że liczyła się wyłącznie treść uzasadnienia.
A oto szczęśliwi zwycięzcy:
1) olaztrola i jej propozycja, by opisać przygody Eleven ze "Stranger Things".
2) Oksana Skocz - również bylibyśmy ciekawi, jak pisarz oddałby walory wymyślnych potraw z "Przepisu na życie" (odpowiedź podana w komentarzach na stronie Facebooka)
3) Edyta Chmura - forma serialu "Grzechy" rzeczywiście wydaje się idealna do zaadaptowania (odpowiedź podana w komentarzach na stronie Facebooka).

Gratulujemy wygranej. Egzemplarze książki "Rodzina O." wyślemy pod adres wskazany w wiadomości prywatnej.

*

Mamy dla Was 3 egzemplarze Rodziny O. Ewy Madeyskiej, pierwszej części niezwykłej sagi rodzinnej o familii Opolskich. Autorkę zainspirowała forma popularnych dziś seriali, więc chcielibyśmy Was zapytać, jakie oryginalne seriale telewizyjne (nie mogą to być adaptacje powieści, filmu, gry itd.), chętnie przeczytalibyście w formie książki? Co zyskałyby na zmianie formy? Uzasadnijcie w dwóch zdaniach swój wybór.
Trzy najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy egzemplarzem powieści. Konkurs kończymy w piątek (17 marca).

*

Rodzina O.

Pierwszy polski serial literacki. Saga, która wciągnie cię jak najlepszy serial. 
Rodzina rzecz święta, choć czasem przeklęta. Ta rodzina wciągnie cię w swoje kłamstwa i półprawdy, uczucia i natręctwa. Między rok ’68 a ’69. Między wielką Historię a codzienność małego miasteczka. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-14 11:39, autor: Wiadomości, komentarzy: 15

Jednolita cena książek jeszcze w 2017?

Jednolita cena ksiażkiDo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynął projekt ustawy o jednolitej cenie książki autorstwa Polskiej Izby Książki. Kontrowersyjna propozycja miałaby wejść w życie jeszcze przed Targami Książki w 2017 roku. Ustawa ma na celu pomoc małym i niesieciowym księgarniom, które nie wytrzymują konkurencji rynkowej.

Pomysł ten opracowywany jest już od października 2014 roku. Przypomnijmy, że zakłada on utrzymanie stałej ceny książki na okres jednego roku od momentu pojawienia się jej na rynku. Ponadto planuje się nałożenie ograniczeń w dodawaniu przez czasopisma i gazety darmowych książek dla prenumeratorów. W praktyce ustawa będzie egzekwowała zamieszczenie ceny przez wydawcę na okładce, której przez 12 miesięcy księgarz nie będzie mógł obniżyć o więcej niż 5 procent. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-14 08:52, autor: Wiadomości, komentarzy: 88

Pierwsza filmowa adaptacja „Alicji w Krainie Czarów”

Alicja w Krainie CzarówAlicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla (właśc. Charlesa Lutwidge’a Dodgsona) to jedno z tych dzieł, których interpretacje nigdy się nie wyczerpują. Czytana historia za każdym razem jest nieco inna. Być może stąd tak wiele adaptacji filmowych tej pozornie skromnej książeczki – ikoniczną dziś adaptację Disneya z 1951 zna chyba każdy, ostatnio sam Tim Burton próbował zmierzyć się z legendą Krainy Czarów. Natomiast dzięki Brytyjskiemu Instytutowi Filmowemu możemy dziś zobaczyć pierwszą w historii ekranizację dzieła Carrolla – pochodzi ona z 1903 roku.

Powstała ponad 110 lat temu, a wyreżyserowali ją Cecil M. Hepworth oraz Percy Stow. Trwała 12 minut, co oznacza, że był to wówczas najdłuższy angielski film. Do dziś zachowało się około 9 minut materiału. Plan zdjęciowy mieścił się w ogrodzie firmy reżysera, a plenery kręcono na terenie Mount Felix. Alicję zagrała Mabel Clark, która rzeczywiście była aktorką, ale i sekretarką zatrudnioną w wytwórni Hepwortha. Ta na początku działalności nie współpracowała z żadnymi profesjonalnymi aktorami, dlatego też m.in. sam reżyser wcielił się w postać Żaby, a do roli Królika „zwerbował” swoją żonę. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-13 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Cena ebooków bez zmian

Cena e-booków bez zmianWe wtorek poznaliśmy decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie stawki VAT na ebooki. Niestety wygląda na to, że podstawowa stawka na książki elektroniczne pozostanie w mocy – Trybunał motywuje tę decyzję stworzeniem klarownych i jednolitych zasad. Ebooki dostarczane drogą elektroniczną pozostają więc usługą, nie towarem.

Przypomnijmy, że jeszcze w lipcu 2015 roku Trybunał Konstytucyjny zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z zapytaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w kwestii unijnej dyrektywy, wedle której państwa UE mogą stosować obniżoną stawkę VAT na publikacje drukowane (m.in. książki czy czasopisma), jeśli te nie będą służyć celom reklamowym, natomiast materiały elektroniczne (oprócz tych na nośniku fizycznym, np. CD) podlegają stawce podstawowej. Wyjątkiem są wydawnictwa ciągłe. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-10 14:53, autor: Wiadomości, komentarzy: 8

„Nakarm mnie” Julity Strzebeckiej

Nakarm mnie, Julita StrzebeckaW księgarniach na początku marca pojawiła się nowa książka autorstwa Julity Strzebeckiej – Nakarm mnie. To historia z pogranicza kryminału, thrillera psychologicznego i literatury skierowanej do kobiet.

Joanna − samotna, zamożna kobieta na wysokim stanowisku, walczy ze swoją słabością – objadaniem się. W wyniku kilku decyzji i zbiegów okoliczności spotyka na swojej drodze Wiktora. Mężczyzna osacza ją... Historia Joanny pokazuje, jakim zagrożeniem dla ciała i duszy jest objadanie się – nałóg, który może okazać się śmiertelnie niebezpieczny, jeśli się nad nim nie zapanuje. 

Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Replika.

Julita Strzebecka urodziła się w 1973 roku. Z wykształcenia politolożka, zawodowo od lat związana jest z obsługą klienta i sprzedażą. Pisarskiego warsztatu uczyła się między innymi w Instytucie Badań Literackich PAN i na kursach Pasji Pisania.

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-10 12:04, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Powody, by głosować na partię demokratyczną

Powody, dla których głosować na demokratówMamy dla Was informację o kolejnym bestsellerze listy amerykańskiego Amazona – tym razem nie jest to klasyka literatury pięknej, lecz pozycja polityczna, praktyczny poradnik dla niezdecydowanych, na którą z partii głosować. Nosi ona tytuł Reasons to Vote for Democrats: A Comprehensive Guide (Powody, by głosować na demokratów. Obszerny poradnik), jej autorem jest Michael J. Knowles. Haczyk polega na tym, że książka składa się z pustych stron.

W jej opisie czytamy, że to oparta na wyczerpującym wywiadzie i koherentnej argumentacji obrona Partii Demokratycznej. To polityczna rozprawa naukowa, której treści oprą się upływowi czasu. Wreszcie – to lektura niezbędna każdemu zainteresowanemu polityką. Ben Shapiro – konserwatywny pisarz i felietonista – podsumowuje ją jednym słowem: „Wyczerpująca”. Opisywana jest również jako najlepsza polityczna książka humorystyczna.

W chwili obecnej – 10 marca – Reasons to Vote for Democrats królują na szczycie listy bestsellerów Amazona. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-10 08:33, autor: Wiadomości, komentarzy: 46

Mary Poppins wraca

Mary Poppins wracaMary Poppins – ukochana niania niejednej i niejednego z nas – pojawi się w kolejnym filmie – Mary Poppins wraca (Mary Poppins Returns). Fani narzekają, że premiera odbędzie się dopiero 25 grudnia 2018 roku, a Disney opublikował pierwsze zdjęcie aktorki wcielającej się w główną bohaterkę. Wywijać parasolką na ekranie będzie Emily Blunt, gwiazda innej disneyowskiej produkcji – Tajemnice lasu. Zastąpi legendarną Julie Andrews.

Druga część przygód najsłynniejszej niani na świecie rozgrywa się 25 lat po wydarzeniach z oryginalnego filmu z 1964 roku. Jane i Michael są już dorośli, a Mary Poppins przybywa na pomoc dzieciom Michaela, który nie może poradzić sobie z utratą bliskiej mu osoby.

Na zdjęciu promocyjnym Emily Blunt brakuje co prawda parasolki, ale jej strój  prezentuje się całkiem przekonująco (zdjęcie w rozwinięciu wiadomości).

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-09 08:52, autor: Wiadomości, komentarzy: 6

8 niedocenianych bohaterek literackich

Osiem niedocenianych bohaterek literackichÓsmy marca i osiem niedocenianych bohaterek literackich. Poświęćmy chwilę tym dzielnym heroinom, które mimo niewątpliwej odwagi, nietuzinkowych przekonań czy godnej naśladowania postawy jakoś nie zapisały się w naszej pamięci, a ich bohaterskie czyny często ginęły w cieniu dokonań ich koleżanek, uwielbianych przez wszystkich Daenerys Targaryen, Hermiony Granger, Katniss Everdeen czy Elizabeth Bennett.

Po dogłębnej analizie i szczegółowym rachunku sumienia chciałabym przedstawić Wam moją listę ośmiu najbardziej niedocenianych bohaterek literackich

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-08 10:00, autor: PWN, komentarzy: 6

Breyten Breytenbach laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta 2017

BREYTEN BREYTENBACH Ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2017. Wyróżnieniem uhonorowano Breytena Breytenbacha, południowoafrykańskiego poetę, prozaika, eseistę oraz malarza, przeciwnika apartheidu, wieloletniego więźnia politycznego. Jury uznało, że połączenie wybitnych walorów artystycznych jego twórczości oraz bezkompromisowej postawy moralnej, zaangażowania po stronie krzywdzonych, jest doskonałym wcieleniem postawy najbliższej Zbigniewowi Herbertowi, autorowi słynnych słów: „Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze/ ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych”.

„Jestem zaszczycony wyróżnieniem, przyjmuję je świadomy, iż wiąże się ono z nazwiskiem odważnego człowieka, znakomitego poety oraz eseisty. Mam nadzieję, że potrafię stanąć na wysokości przykładu, jaki Herbert daje swoim życiem oraz twórczością także dziś, w mrocznych czasach gniewu i chaosu. Jestem dumny, że mogę zaliczyć się do grona tych, którzy wierzą, że w każdym z nas jest cząstka walcząca o coś więcej niż tylko przetrwanie, że poświadczamy naszą godność budując – jakby to powiedział sam Herbert – »tablice wartości«” – dziękował za wybór laureat.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-07 16:52, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Kim jest Ove Løgmansbø?

Remigiusz MrózW tym tygodniu Internet dowiedział się, że Ove Løgmansbø, islandzki autor kryminałów o Wyspach Owczych, to w istocie Remigiusz Mróz. Pisarz przyznaje, że tajemnica prawdziwej tożsamości Løgmansbø miała utrzymać się jak najdłużej – dlatego m.in. pochodzi on z Faroje, gdzie raczej mało który nasz rodak zagląda – jednak media i zainteresowani śledczy szybko doszli do prawdy. Stąd decyzja o ujawnieniu się.

Skandynawski autor znany jest z kryminału Enklawa (wyd. 2016), pierwszej części cyklu Vestmanna. Trzecia część, pt. Prom, będzie dostępna w księgarniach od 15 marca.

Na pomysł napisania powieści w klimacie zimnej północy Remigiusz Mróz wpadł podczas czytania artykułu Craiga Robertsona, w którym ten zdecydowanie odradza umieszczenie akcji kryminału na Wyspach Owczych, bo zwyczajnie zbrodnia tam nie istnieje. Cóż, zabrzmiało to dla niego jak wyzwanie…

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-07 08:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

„Ostatni dzień pary II” – premiera fantastycznej antologii

Ostatni dzień pary IIUwaga, ważny komunikat dla wszystkich miłośników steampunku narzekających, że zbyt mało mamy literatury tego gatunku. Właśnie udostępniono (na razie w formacie PDF) drugą część antologii Ostatni dzień paryZbiór zawiera teksty wyłonione w konkursie przez Karolinę Cisowską, Maćka Pitalę, Mirka Gołuńskiego, Martę Kładź-Kocot, Michała Stonawskiego, Adama Podlewskiego oraz Katarzynę „Ophelię” Koćmę. Przedsięwzięcie stanowi wyjątkową okazję dla młodych pisarzy, by zadebiutować u boku znanych autorów fantastyki. 

Ostatni dzień pary II liczy ponad 700 stron, zawiera aż 37 opowiadań w konwencji steampunkwej i postapokaliptycznej, wzbogaconych ilustracjami wykonanymi przez współpracujących z inicjatywą artystów. „Maszyny parowe i koniec świata, atomowa zagłada i sterowce, kryminał i przygoda, powaga i humor, wizjonerskie wizje i wirtuozerskie igranie z konwencjami” – to wszystko obiecują wydawcy antologii. 

Link do pobrania ebooka w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-03-03 12:11, autor: Wiadomości, komentarzy: 8