Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Lepsza od Orzeszkowej? – odnaleziono powieść matki Sienkiewicza

JedynaczkaJedynaczka – taki tytuł nosi niedawno odnaleziony debiut powieściowy Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej,  który według eksperta „bije na głowę” Obrazek z lat głodowych Elizy Orzeszkowej. Prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, prof. Lech Ludorowski, swoją ocenę argumentuje zwartością kompozycyjną, znakomitym językiem czy doskonałym panowaniem nad frazą.

To niezwykłe znalezisko jest tzw. „powieścią w odcinkach”, publikowaną w dziesięciu częściach w czasopiśmie dla kobiet „Bazar” w 1865 roku. Utwór nie był dotychczas odnotowany przez bibliografów, nie miał też wydania książkowego. Fabuła Jedynaczki opiera się na losach dziewczynki rozpieszczanej przez swoich dziadków i w efekcie wyrastającej na zaabsorbowaną sobą, egoistyczną pannicę, której cel życiowy to zabawa i szukanie przyjemności. Powieść jest o tyle cennym odkryciem, jak podkreśla prof. Ludorowski, że wpisuje się w ważną konwencję „powieści w listach”, zapoczątkowaną w XVIII i na początku XIX wieku w dziełach takich pisarzy, jak Monteskiusz czy Balzac

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-20 11:46, autor: Wiadomości, komentarzy: 5

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej powstanie w Łodzi

Centrum Komiksu i Narracji InteraktywnejW styczniu tego roku ogłoszono, że wniosek o dofinansowanie projektu rewitalizacji zabytkowej elektrowni przy ulicy Targowej w Łodzi („Rewitalizacja EC-1 Południowy Wschód”) został przyjęty. Uzyskane dzięki pozytywnej ocenie formalnej i merytorycznej projektu 20 milionów złotych pozwoli na utworzenie w części kompleksu Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim przyciągnięcie dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy poszukują wartościowej rozrywki i rozwoju intelektualno-kulturalnego. W powstającym Centrum znajdą się wystawy stałe na temat komiksu, zapowiadane są również wystawy czasowe oraz warsztaty dydaktyczne. Atrakcje z zakresu narracji interaktywnych (m.in. gier komputerowych) obejmować będą trzy ścieżki edukacyjne: światów interaktywnych, nowych technologii i tworzenia gier. Narrację interaktywną i komiks połączą dwa kierunki – historyczny i krytyczny. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-19 11:47, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Zamknięto Bibliotekę im. Zielińskich w Płocku

Biblioteka im. ZielińskichNa początku stycznia 2017 zamknięto Bibliotekę im. Zielińskich w Płocku – siódmą najstarszą w Polsce. Planowana już od grudnia decyzja podjęta została z powodu braku funduszy na kontynuowanie działalności. Zbigniew Kruszewski, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego, które podało tę informację, mówi z żalem, że po prostu więcej pieniędzy na utrzymanie placówki nie ma. Biblioteka została więc na razie zamknięta dla czytelników. Działalność naukowa wciąż będzie prowadzona. „Nie sprzedam przecież Kopernika” – dodaje prezes.

Biblioteka im. Zielińskich to ważne miejsce o bogatej historii – liczy ona ponad 403 000 jednostek, a do kolekcji specjalnej należy około 16 000 woluminów. Przechowuje się tu takie zabytki, jak Boska komedia Dantego z 1487 roku, wspomniane De revolutionibus orbium coelestium  Mikołaja Kopernika czy Statut Łaskiego z najstarszym drukowanym tekstem Bogurodzicy

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-17 11:39, autor: Wiadomości, komentarzy: 23

„Zabójstwo komandora” – zapowiedź najnowszej książki Harukiego Murakamiego

Haruki MurakamiMamy dobrą wiadomość dla wielbicieli prozy japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego – 24 lutego na japońskim rynku ukaże się jego najnowsza powieść, pierwsza od czasu Bezbarwnego Tsukuru Tazakiego i lat jego pielgrzymstwa z 2013 roku. Wydawnictwo Shinchosha ujawniło już tytuł oczekiwanej pozycji: Kishidancho Goroshi, a więc – w wolnym tłumaczeniu – Zabójstwo komandora. Jej fabuła czy temat na razie owiane są tajemnicą, a z lakonicznej wypowiedzi Murakamiego wynika, że czeka nas bardzo dziwna historia. Co, jeśli zna się książki tego autora, trudno uznać za specjalnie zaskakujące.

To jeszcze nie koniec wiadomości: książka ukaże się jednocześnie w dwóch tomach; pierwszy będzie nosił podtytuł Wyłaniające się pomysły, natomiast drugi – Zmieniająca się metafora. Manuskrypt powieści liczy ponad 2000 stron.

Nie znamy jednak daty premiery polskiego wydania.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-13 08:44, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

21. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Targi Książki w KrakowieZnamy termin kolejnej edycji Targów Książki w Krakowie. Odbędą się one między 26 a 29 października 2017 roku. „Czytam i staję się wolny” – te słowa, autorstwa Fernanda Pessoi, będą im patronować.

*

Tymczasem Targi zaangażowały się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na licytacji można zdobyć zbiór opowiadań Jesienny, mglisty poranek w Galicji…, zawierający kryminały, romanse, a nawet opowiadania dla dzieci. Dodatkowo książka podpisana jest przez autorów, m.in. Katarzynę Puzyńską, Martę Guzowską czy Włodzimierza Kowalewskiego, a także Jerzego Bralczyka, który napisał do niej wstęp. Publikację wydano z okazji 20. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – to jej ostatni egzemplarz. Celem tegorocznej zbiórki jest ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-12 11:16, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Paszporty „Polityki” 2016 – znamy laureatów

Natalia FIedorczuk„Za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce Jak pokochać centra handlowe” – laureatką Paszportu „Polityki” w kategorii literatura została Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Nagrodę wręczyli Justyna Sobolewska, krytyk literacki „Polityki”, i Łukasz Orbitowski, nagrodzony Paszportem „Polityki” w 2015 roku.

Urodzona w 1984 r. Natalia Fiedorczuk-Cieślak, pisarka, wokalistka i animatorka kultury, jest również producentką muzyczną i autorką muzyki ilustracyjnej – do „Dybuka” Anny Smolar i filmu „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Wydała dwie solowe płyty jako Nathalie and The Loners. W 2012 r. nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazała się jej książka „Wynajęcie” poruszająca problem rynku mieszkaniowego i estetyki mieszkalnictwa w Polsce, ale Paszport „Polityki” otrzymuje za Jak pokochać centra handlowe. Narracja jest tu pozbawiona sentymentalizmu, a rzecz nie jest poradnikiem, tylko literacką opowieścią o bohaterce w kryzysie, wśród ról, których nie da się pogodzić.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-10 21:47, autor: lelka, komentarzy: 0

Noc Książki. Edukacja

Noc KsiążkiPierwsze w nowym roku wydarzenie z serii Noc Książki tym razem poświęcone będzie edukacji. Odbędzie się 19 stycznia w siedzibie Klubu Jagiellońskiego przy krakowskim Rynku Głównym 34. Początek o godzinie 19.00.

Ostatnia reforma kanonu lektur ożywiła dyskusję o stanie polskiej edukacji w ogóle. Organizatorzy Nocy Książki, wychodząc od rozważań na temat niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce, chcą poruszyć problem kształtowania przez szkołę nawyków czytelniczych wśród najmłodszych, a także wprowadzania innowacyjnych metod nauczania w placówkach oświatowych. 

Noc Książki. Edukacja będzie pierwszym wydarzeniem pod szyldem Nocy Książki organizowanym przez Klub Jagielloński w 2017 roku, a także otwarciem nowej serii spotkań poświęconych czytelnictwu na krakowskim Rynku Głównym 34.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-10 17:16, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Ewald Arenz, „Zapach czekolady” – premiera już jutro

Zapach czekoladyJuż od jutra (11 stycznia) będzie można nabyć powieść  Ewalda Arenza Zapach czekolady. Wydawnictwo W.A.B zdecydowało się opublikować nie tylko pozycję sprzedaną w ponad stu tysiącach egzemplarzy, lecz także prozę porównywaną do Pachnidła Patricka Süskinda czy Cienia wiatru Carlosa Ruiza Zafóna, a wręcz uznawaną za mistrzowską kontynuację pracy tych autorów.

„Przepis na sukces tej książki to odrobina Cienia wiatru, szczypta Czekolady i kropla Pachnidła, ale powieść Ewalda Arenza jest tak wyjątkowa, jak specjały cukiernicze jej bohatera. Tego po prostu trzeba skosztować, nie tylko ze względu na niebezpieczny romans, serwowany nam w tak wyrafinowany sposób. Ta powieść to więcej niż pokarm dla duszy, to święto!” „Brigitte”

„Zapach czekolady to jedna z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek powstały. […] Co Süskind zaczął w Pachnidle, Arenz kontynuuje mistrzowsko i jeszcze bardziej zmysłowo –  powieść, która opowiada historię piękną samą w sobie, wzbogacona jest przez doskonałe obserwacje autora. Rzadka zdolność do oddania zapachu słowami. Perełka, którą trzeba przeczytać (ale uwaga: czytanie wzmaga apetyt – polecam przed lekturą kupić pudełko czekoladek)”. Buechereule.de

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-10 13:10, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Zygmunt Bauman nie żyje

Zygmunt BaumanWczoraj dowiedzieliśmy się o śmierci profesora Zygmunta Baumana – socjologa, filozofa i eseisty. Miał 91 lat, był emerytowanym profesorem na Uniwersytecie w Leeds. Jego ostatnia książka, Obcy u naszych drzwi, analizuje współczesną panikę migracyjną i pokazuje, jak politycy i media nią zarządzają.

Urodził się w Poznaniu w 1925 roku, wojna zmusiła go i jego rodzinę do przesiedlenia się na wschód. Po wojnie był związany z władzami ZSRR, by w 1968 roku przez te władze zostać wygnanym z kraju. Najpierw mieszkał w Izraelu, następnie przeniósł się do Wielkiej Brytanii. Tam podjął pracę na Uniwersytecie w Leeds, gdzie objął kierownictwo katedry socjologii. Kierował nią aż do przejścia na emeryturę w 1990 roku.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-10 08:34, autor: Wiadomości, komentarzy: 18

Dziesięciu narratorów, którym nie można ufać

Niewiarygodni narratorzyPrawda to tylko kwestia obranej perspektywy. „Wszyscy jesteśmy niewiarygodnymi narratorami swoich żyć, którzy ponadto mają absolutne zaufanie do własnych historii” – pisze Sarah Pinborough w artykule dla „The Guardian”. Pisarka wskazuje w nim dziesięć książek, których narratorom w żadnym wypadku nie można ufać.

Oczywiście istnieje wiele rodzajów niewiarygodnego narratora – m.in. okłamujący samego siebie, ale też oszukujący innych, w tym przypadku biednego czytelnika. Nie zapominajmy również o całym wachlarzu łgarzy pomiędzy nimi – nieświadomych, odurzonych czy przytłoczonych własną psychiką. Oto kilka wyróżniających się typów według Sarah Pinborough – uznanej przez krytykę autorki książek fantasy, powieści grozy. Jako Sarah Silverwood pisze ona również dla młodzieży. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-07 13:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 17

Nobel dla Gombrowicza – odtajniono archiwa Akademii Szwedzkiej z 1966

Witold GombrowiczPo upływie 50 lat od daty obrad Akademia Szwedzka ujawnia archiwa dotyczące wyboru laureata Nagrody Nobla – w tym roku lista jest szczególnie interesująca dla polskiego czytelnika. W 1966 po raz pierwszy nominowany został Witold Gombrowicz, natomiast drugim Polakiem branym pod uwagę był Jarosław Iwaszkiewicz.

Przypomnijmy, że w roku 1966 literacką Nagrodę Nobla otrzymali Samuel Agnon za „głęboko oryginalną sztukę prozatorską, przenikniętą żydowskimi motywami ludowymi” oraz Nelly Sachs za „wybitne utwory liryczne i dramatyczne, analizujące los narodu żydowskiego”.

Największe szanse mieli wtedy: Kawabata Yasunari (na pierwszym miejscu, otrzymał Nobla dwa lata później), Samuel Agnon i Nelly Sachs (na drugim miejscu), a także Graham Greene i wreszcie (jako czwarty) W.H. Auden

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-05 16:44, autor: Wiadomości, komentarzy: 2

Najpierw Przeczytaj – szansa dla odrzuconych i zapomnianych książek

Najpierw PrzeczytajNa początku grudnia ubiegłego roku powstał serwis, którego misją jest promowanie książek zapomnianych lub odrzuconych przez wydawców. Najpierw Przeczytaj rozpowszechnia e-booki w najpopularniejszych formatach (PDF, epub, mobi).  Dostępne w serwisie e-booki są w nim umieszczane przez autorów lub, w przypadku, gdy autor już nie żyje, przez ich spadkobierców. Serwis nie pobiera od nich żadnych opłat. Przeciwnie, wbudowano w nim mechanizmy, które umożliwiają czytelnikom przekazywanie autorom lub ich spadkobiercom dowolnych kwot pieniędzy tytułem darowizny. I właśnie do tego nawiązuje nazwa serwisu. Na publikację zdecydowali się już m.in. Zbigniew Kruszyński, Joanna Szczepkowska, Jacek Pałka, Jaś Kapela, Jacek SantorskiTomasz Hipsz i Barbara Faron

NajpierwPrzeczytaj.pl to szansa dla odrzuconych albo trochę już zapomnianych książek. Jego twórca, Jacek Chołoniewski, apeluje do wszystkich autorów lub ich spadkobierców o udostępnianie tych książek szerokiej publiczności poprzez umieszczanie ich na NajpierwPrzeczytaj.pl. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-04 08:21, autor: Wiadomości, komentarzy: 4

Nowe dzieła w domenie publicznej

Domena publiczna 2017Witamy Nowy Rok i tym samym nowe dzieła ważnych twórców w domenie publicznej. Od 1 stycznia 2017 roku – tzw. Dnia Domeny Publicznej – możemy korzystać bez ograniczeń z tytułów wielu autorów, w tym H.G. Wellsa, Gertrudy Stein, Gerharta Hauptmana i polskiego tłumaczenia Przygód dobrego wojaka Szwejka. Dzieła wymienionych i innych twórców straciły w tym dniu majątkowe prawa autorskie i stały się tzw. dziedzictwem kulturowym ludzkości, a więc możemy je nie tylko rozpowszechniać, ale również dowolnie przekształcać czy adaptować (również w celach komercyjnych) – nie potrzebujemy już do tego niczyjej zgody. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że musi odbyć się to z szacunkiem do osobistych praw autorskich: nie wolno przypisywać sobie autorstwa dzieł należących do domeny publicznej.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-01-03 09:16, autor: Wiadomości, komentarzy: 0