Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Złodzieje koni

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,50 ; książkę oceniło 14 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): agnesines
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Poranione historie

Zaczyna się mocną sceną. Na lewo medalion z wizerunkiem Matki Boskiej, na prawo rewolwer. Pomiędzy nimi - stos kartek. W pobliżu - butelka wódki. I człowiek, który rozlicza się z przeszłością. "Jestem zesrany ze strachu"[1]. Nie wróży to niczego dobrego. Jeszcze nie wiem, czy patrzę na zapowiedź zdarzeń, czy już na epilog. Czy od tego momentu ruszy lawina wypadków, czy też kurtyna lada moment opadnie, a ja jestem świadkiem ostatecznej walki. Wiem tylko tyle, że mam do czynienia z przytłac...

czytaj całość »

data dodania: 2014-07-06, autor: AnnRK, komentarzy: 6

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

"Złodzieje koni" to powieść o pokoleniach mężczyzn w "zaklętym" kręgu kompleksów, słabości i tchórzostwa. "Romantykach", złodziejach złudzeń i marzeń. Pokoleniach nieobecnych ojców, milczących matek. Rodzinie jako polu walki. To powieść o niebezpieczeństwie odkrywania rodzinnych tajemnic, groźnym wpływie historii kreującej zastępy bohaterów niezdolnych do życia.

Pisana nie "w imię Ojca", a w imię "synów-kalek".

Bo przecież mogłoby być zupełnie inaczej...


"Remigiusz Grzela w swojej nowej powieści porusza sprawy do dziś niejasne, nierozwiązane – czas okupacji i tuż powojenny, wykonywanie wyroków i akcje odwetowe, zaciekłość ludzi zdemoralizowanych wojną, bratobójcze walki, rozmycie kryteriów moralnych. Opowiada o czasach pozornie odległych, do których jednak teraz się wraca, żeby zobaczyć je w innym świetle, już przefiltrowane przez historię i nasze dzisiejsze sumienia. »Złodzieje koni« to mocna, wyrazista proza o miłości i nienawiści, o zdradzie i przebaczeniu".

Anna Bolecka


"Trzech mężczyzn, trzy życiowe opowieści, trzy różne postawy i trzy etapy historii Polski. Dziadek walczył z ustanawianą władzą komunistyczną i musiał uciekać przed represjami, porzucony syn – niespełniony aktor – był PRL-owskim oportunistą, pragmatyczny wnuk zaczyna w nowej Polsce karierę filmowca. A obok wspierające ich zakochane i cierpiące kobiety. Remigiusz Grzela napisał świetną powieść – kiedy trzeba okrutną, kiedy trzeba wzruszającą – o tym, jak historia bezwzględnie i długofalowo kształtuje ludzkie losy".

Leszek Bugajski, "Newsweek"


"Remigiusz Grzela jest głodny ludzkich losów i poświęca im mnóstwo czułej uwagi. Zarówno istniejący ludzie, z którymi rozmawia, bohaterowie jego dokumentalnych książek, jak fikcyjni choć równie prawdziwi bohaterowie jego powieści – wszyscy mają prawo do własnego głosu. Grzela nigdy nie osądza ich słabości, daje im prawo do prywatnego patosu".

Agnieszka Holland


"Remigiusz Grzela z biografii tworzy wyznanie wiary. Z codzienności, metafizykę. Potworność opisuje lirycznie, w przewrotny sposób potęgując tragizm ludzkich losów".

Zyta Rudzka

[Studio Emka, 2014]

czytaj całość »

data dodania: 2014-04-23, autor: agnesines, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku