Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Złota wolność

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,36 ; książkę oceniło 32 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): kggucwa
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Złota wolność w złotych czasach

Zadziwiające, ile można upchnąć na zaledwie 400 stronach, i to bez uczucia przeładowania. Ale po kolei. Polska, koniec XVI wieku, złota wolność szlachecka w największym rozkwicie, także ta religijna. Korzysta z niej skwapliwie brać szlachecka, chętnie zmieniając wiarę, najczęściej po to, aby uwolnić się od dziesięciny. Są jednak wśród "heretyków" prawdziwi idealiści, choćby arianie - rdzennie polski ruch religijny: pacyfistyczny (jej wyznawcy nosili drewniane miecze), o surowych obyczajach, o...

czytaj całość »

data dodania: 2011-01-19, autor: izabellag, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Historia Polski w pigułce.

"Złota Wolność" przenosi czytelnika w początek XVII wieku. Choć Rzeczpospolita wydaje się potęgą, widoczne są już pierwsze oznaki czekającego ją kryzysu. Na tym tle przedstawione są losy dwóch braci - Piotra i Sebastiana Pielszów. Mamy w książce miłość, opisy przyrody, sceny batalistyczne, a nawet rozważania religijne i historiozoficzne. Miłośników historii powinno zainteresować przedstawienie bardzo wielu wydarzeń i postaci. Mamy tu: - rokosz Zebrzydowskiego, - wojny o Inflanty i bitwę pod...

czytaj całość »

data dodania: 2009-06-21, autor: Rbit, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Nieczęsto trafia się na powieść, zwłaszcza historyczną, równie lekką w czytaniu - i wprowadzającą tak odważnie w gąszcz spraw trudnych, spraw wielkiej wagi.

Są to, najogólniej biorąc, problemy rozbicia i więzi narodu, szukania ognisk konfliktów i ognisk, które powaśnionych łączą. Dzieje waśni i dzieje miłości.


Wiek XVII. Problemy reformacji religijnej i stosunków między różnowiercami często w jednej rodzinie, wśród, najbliższego otoczenia, w jednym oddziale wojsk* wówczas modlącego się w szyku przed każdą bitwą. I przy tym najazd szwedzki, podział narodu zmuszonego do walki po dwu stronach. Wielcy przywódcy - Batory, Żółkiewski, Chodkiewicz - widziani z bliska, na co dzień, w klęsce i triumfie.

Wszystko to w tej książce staje się bardzo osobistą, serdecznie przeżywaną sprawą czytelnika, bo uwikłani są w ten burzliwy odcinek dziejów dwaj przesympatyczni chłopcy, bracia zakochani w jednej dziewczynie, szlachetni, prawi, a nie mający łatwego życia, wciąż stojący przed najtrudniejszym wyborem między porywem serca a nakazami wierności, solidarności, obowiązku. Pomysł niby prosty, prawie schematyczny - ale ludzie tak żywi, tak wdzięczni i bliscy, że nie ma już spraw publicznych, historycznych, odległych - to u nas, przy nas, ktoś, kto nie jest nam obojętny, boryka się z losem, z nawałnicą historycznych wydarzeń, z własnym sercem.

[tekst z obwoluty]

[Pax, 1987]---
* "wśród, najbliższego otoczenia, w jednym oddziale wojsk (...) modlącego się": tak na obwolucie (przyp. antykwariatnws).

czytaj całość »

data dodania: 2011-09-16, autor: Antykwariat_NWS, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku