Dodany: 26.02.2010 22:49|Autor:

nota wydawcy


Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że ostatni epizod historii cywilizacji człowieka rozegra się w przejmującej atmosferze moskiewskiego metra? Czy człowiek, który w marzeniach sięgał gwiazd, godzien jest skończyć jak szczur, sto metrów pod ziemią? Mało prawdopodobne? Po przeczytaniu "Metra 2033" - rosyjskiego, kultowego już bestsellera, który zawładnął wyobraźnią ponaddwuipółmilionowej rzeszy czytelników - na pewno zmienisz zdanie. Ten thriller SF, którego wartka akcja i niezwykle sugestywnie przedstawiony świat nie pozwolą ci się od niego oderwać aż do ostatniej strony, to nie tylko wspaniała rozrywka i uczta dla czytelnika. To także portret człowieka u schyłku cywilizacji, to przejmująca analiza jego niezmiennej natury. To obraz świata po końcu świata.


Rok 2033. W wyniku konfliktu atomowego świat uległ zagładzie. Ocaleli tylko nieliczni, chroniący się w moskiewskim metrze, które dzięki unikalnej konstrukcji stało się najprawdopodobniej ostatnim przyczółkiem ludzkości. Na mrocznych stacjach, rozświetlanych światłami awaryjnymi i blaskiem ognisk, ludzie ci próbują wieść życie zbliżone do tego sprzed katastrofy. Tworzą mikropaństwa spajane ideologią, religią czy po prostu ochroną filtrów wodnych... Zawierają sojusze, toczą wojny.

WOGN to wysunięta najbardziej na północ zamieszkana stacja metra. Kiedyś była jedną z najpiękniejszych, a po zagładzie przez długi czas pozostawała bezpieczna. Teraz pojawiło się na niej śmiertelne niebezpieczeństwo.

Artem, młody mężczyzna z WOGN-u, otrzymuje zadanie: musi przedostać się do legendarnej stacji Polis, serca moskiewskiego metra, aby przekazać ostrzeżenie o nowym niebezpieczeństwie. Od powodzenia jego misji zależy przyszłość nie tylko peryferyjnej stacji, ale być może całej ocalałej w metrze ludzkości.


[Wydawnictwo Insignis, 2010]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 3832
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: em.ka 30.03.2010 17:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy kiedykolwiek przyszło... | Astral
Ciekawa jestem opinii tych, którzy już przeczytali. Wypowie się ktoś? ;)
Użytkownik: karamba 01.05.2010 19:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa jestem opinii tyc... | em.ka
Książka jest niesamowita. Nie jest to jakaś płytka historyjka o ludziach żyjących w metrze walcząc z jakimiś mutantami. Miejscami autor skłania do refleksji nad sensem ludzkiego życia, przy tym wartka akcja i ciekawi bohaterowie, zaskakujące zakończenie...
Jeśli podobało Ci się "Jestem Legendą" to możesz brać w ciemno :)

Użytkownik: Astral 19.07.2010 14:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka jest niesamowita.... | karamba
Już kupiłem... Ale mam jedno pytanie.
Metro moskiewskie żyje m. in. dzięki temu, że działa tam potężny system nawiewu powietrza. Bez tego ludzie na dole by się podusili. Jeżeli w świecie książki na powierzchni jest skażenie radioaktywne, a - jak się domyślam - nawiew nie może działać <maszyny, dopływ energii, konserwacja itd. zdechły> - to czym ci ludzie oddychają?
Może się czepiam, ale jeśli autor pominął milczeniem to zagadnienie (było nie było zasadnicze)... po prostu nie lubię tak dużych dziur logicznych. Owszem są książki, które mimo takich dziur jakoś funkcjonują i możne je (dziury) jakoś przełknąć (np. Cieplarnia Aldissa ma kilka istotnych błędów), to znam książki, które składają się głównie z dziur logicznych - np. wiele utworów Boba Shaw. No cóż, dziury też mogą być kwestą gustu - bo ten ostatni się dosyć (albo bardzo) podoba niektórym... To tak na marginesie.
Użytkownik: capeone 16.11.2010 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Już kupiłem... Ale mam je... | Astral
Mieszkańcy metra nie oddychają powietrzem z powierzchni - oddychają mieszanką tlenu i azotu z filtrów. Opisane jest to w książce ;)
Użytkownik: litera232 24.05.2016 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy kiedykolwiek przyszło... | Astral
Pilne pytanie do cyklu Metro. Czy są to niezależne całości? Czyli: Czy nieczytata młodzież może zacząć czytać od 2 tomu i nie będzie żadnych problemów? Podkreślam: NIECZYTATA młodzież. Czy nieznajomość 1. tomu nie zniechęci? Muszę jutro rano zdecydować, czy kupić do biblioteki szkolnej, ale mogę kupić tylko tom 2.
Użytkownik: reniferze 21.06.2018 21:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy kiedykolwiek przyszło... | Astral
Jestem bardzo zadowolona z tej lektury. Co prawda autor nie ustrzegł się dłużyzn i momentami zbędnego filozofowania, ale to nadal solidna porcja postapokaliptycznej fantastyki, z bohaterskimi postaciami, nieoczywistą ezoteryką i bogactwem światów. Na pewno wkrótce przeczytam kolejne części.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: