Dodany: 30.03.2016 09:43|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Historyczna Noc Książki

Noc KsiążkiMamy tylko jedną historię. Wszystkie powieści, cała poezja zbudowane są
na niekończącym się zmaganiu dobra ze złem w nas samych.

John Steinbeck – „Na wschód od Edenu”

Po tematyce kryminalnej, science fiction i historii alternatywnej czas na historię w literaturze. 7 kwietnia (czwartek) o godzinie 19.00 w Pracowni Klubu Jagiellońskiego w ramach projektu Noc Książki rozpocznie się dyskusja na temat aktualności tematyki historycznej we współczesnej literaturze polskiej.

Proza historyczna to nie tylko Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski. Historią są już wydarzenia 1968 czy 1989 roku – ich obecność we współczesnej literaturze ukształtuje w przyszłości tożsamość Polaków.

Wraz z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się m.in. Piotr Osęka (historyk, pisarz i publicysta zajmujący się najnowszą historią Polski) oraz dr Barbara Klich-Kluczewska (zajmująca się powojenną historią społeczno-kulturową społeczeństwa polskiego i życiem codziennym w PRL), w przygotowanych dyskusjach porozmawiamy o wpływie „wczoraj” na „dziś” i „jutro”.

W planie wydarzenia są trzy panele dyskusyjne, które toczyć się będą wokół tematyki żołnierzy wyklętych we współczesnej prozie („Wyklęci” w literaturze), zwrotu i przemian, jakie zapoczątkował Marzec 1968 (Pokolenie 68. Rewolucja na papierze) oraz znamiennego roku 1989 (Przełom 89. Kłopot z opisem).

Spotkanie odbędzie się w ramach organizowanego od 2015 roku cyklu Noc Książki, mającego za zadanie promocję literatury i czytelnictwa. Historyczna Noc Książki będzie pierwszym dużym wydarzeniem drugiej serii spotkań odbywających się przy krakowskim Rynku Głównym 34.

Serdecznie zapraszamy: 7 kwietnia czytamy i dyskutujemy przez całą noc!

Linki do śledzenia:

Facebook: facebook.com/NocKsiazkiKrakow/

Twitter: twitter.com/NocKsiazki

Instagram: instagram.com/po_okladce/

Vine: vine.co/tags/NocKsiążki

Użytkownik: Marika345 31.03.2016 14:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Mamy tylko jedną hist... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czy organizatorzy mają w planach odsłony wydarzenia w innych miastach?